قانونمداری بر فضای انتخاباتی کشورمان حاکم است

به گزارش خبرگزاری موج


هادی طحناصف، فقیه و سخنگوی شورای نگهبان در گفت و گوی تلویزیونی گفت: انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در روز جمعه (17 تیر 1403) برگزار شد، اما چون هیچ یک از نامزدها نتوانستند حد نصاب لازم را کسب کنند، دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم برگزار شد. مرحله انتخابات برای تعیین رئیس جمهور آینده فردا (جمعه 24 تیر 1403) برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: فرآیندهای نظارت در مرحله دوم انتخابات همانند فرآیندهای نظارت در مرحله اول است. ناظران آموزش دیده شورای نگهبان در همه شعبه های اخذ رای حضور خواهند داشت. شعبه ای نیست که ناظران شورای نگهبان در آن حضور نداشته باشند. طبق قانون، شعب اخذ رای بدون حضور ناظران شورای نگهبان نمی توانند آراء جمع آوری کنند.

طحناصف تاکید کرد: ناظران از شبکه 300 هزار ناظر هستند که هیچ کدام با شورای نگهبان رابطه استخدامی ندارند و از طبقات، جنس و سن متفاوت هستند. البته عوامل اجرایی هم همینطور هستند. بنابراین انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران توسط مردم انجام می شود. زیرا عوامل اجرایی و نظارتی از لایه های مختلف مردم هستند.

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: ناظران انتخابات شورای نگهبان از ابتدا تا پایان رای گیری که همان شمارش آرا است در شعب اخذ رای حضور خواهند داشت. صورتجلسه نیز به امضای ناظر و عامل اجرایی می رسد. در هر شعبه 3-4 ناظر وجود خواهد داشت و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

وی در ادامه گفت: کاندیداها ممکن است نمایندگانی نیز در شعب اخذ رای برای نظارت بر روند رای گیری داشته باشند. کاندیداها و ستادهای آنها در جریان این موضوع قرار گرفته اند و مردم را نیز مطلع کرده اند. همه چیز روشن و شفاف خواهد بود.

طحناصف همچنین بیان کرد: سامانه ای به نام «مردم نظاره گر» در پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان قرار گرفته است که از طریق آن همه مردم ایران می توانند شورای نگهبان را در نظارت بر روند انتخابات یاری کنند.

وی افزود: مردم می توانند با استفاده از این سامانه هرگونه تخلف یا موردی را به همراه مستندات از طریق این سامانه به ما اطلاع دهند. همکاران ما در ستاد نظارت بر انتخابات به سرعت این موارد را پیگیری خواهند کرد.

بلندگو شورای نگهبان وی گفت: در مرحله اول برگزاری انتخابات، پرونده های جزئی از طریق این سامانه منتقل شد که تا حصول نتیجه پیگیری شد. خوشبختانه حاکمیت قانون فضای انتخابات را در کشور ما هدایت می کند اما ناظر موظف است در صورت ارجاع پرونده به او پیگیری کند تا نتیجه بگیرد و مشکل حل شود.

وی همچنین اعلام کرد: پس از شمارش آرا، اگر نامزدها و همچنین مردم مشکلی داشتند، این گزینه قانونی وجود دارد که شخصاً به دبیرخانه شورای نگهبان اطلاع دهند یا از طریق سامانه دیده بان مردم به ما اطلاع دهند. این گزارش ها قطعاً در بررسی واقعیت انتخابات مورد توجه قرار خواهند گرفت.

طحناصف افزود: این رویه در مرحله اول انتخابات انجام شد و چون با مشکل خاصی مواجه نشدیم صحت این مرحله از انتخابات تایید شد. حتی با کاندیداها و ستاد آنها تماس گرفتیم که اگر اعتراضی داشتند خوشبختانه نداشتند.

سخنگوی شورای نگهبان در نهایت گفت: بررسی صحت مرحله دوم انتخابات و زمان آن بستگی به گزارش های دریافتی دارد. امیدواریم هر چه سریعتر تایید صحت گزینش در مرحله دوم انجام شود.


آیا این خبر مفید بود؟