قدرت خرید مردم هر سال 42 درصد کاهش می یابد

قدرت خرید مردم هر سال 42 درصد کاهش می یابد

آیا تورم واقعی است؟ آخرین گزارش رسمی دولت در خرداد ماه سال جاری نشان می دهد که تورم نقطه به نقطه نسبت به ماه مشابه سال قبل 12 درصد کاهش داشته است. تورم نقطه به نقطه به معنای درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

اما سوالی که در این بین مطرح می شود این است که کاهش 12 درصدی تورم نکته ای از نگاه رسانه های حامی دولت به عنوان رکوردی جدید در اقتصاد ایران از نظر میزان کاهش تورم است. اما آیا واقعا چنین کاهشی نتیجه سیاست اقتصادی دولت است؟ پیش از این عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی در 25 خرداد ماه در توئیتی دلیل کاهش تورم را افزایش شدید شاخص قیمت در خرداد 1401 به دلیل حذف ارز 4200 عنوان کرده بود. بر این اساس به گفته همتی، در مقایسه با خرداد سال گذشته قطعا رشد تورم در خرداد امسال کمتر خواهد بود. با توجه به توصیه ایشان به دولت سیزدهم نباید کاهش محاسبات را به کار دولت نسبت دهیم.

در همین رابطه مرتضی افگ، کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که آمار تورم در اقتصاد کشور چیست و آیا کاهش نرخ تورم واقعی است؟ وی گفت: به هر حال یک منبع رسمی این آمار را اعلام کرد و ما نمی‌توانیم از آن فرار کنیم و فقط می‌توانیم آن را تحلیل کنیم. وی افزود: ما نمی‌توانیم از پذیرش صحت این آمار فرار کنیم، اما باید بدانید که سقوط در تورم این بدان معنا نیست که قیمت ها کاهش یافته است، فقط میزان افزایش قیمت ها کاهش یافته است.

  فرمانده سپاه: نتیجه اقدامات مداخله جویانه و شیطنت آمیز آنها را قطعاً پاسخ خواهیم داد، اما اکنون نمی توان گفت کجا و چگونه.

این کارشناس اقتصادی گفت: به نظر من تورم 42 درصدی پس از سال ها تلاش همچنان رقم بالایی است. تورم 42 درصدی پس از دو سالی که دولت وعده کاهش تورم را داد، رقم بالایی است. این در حالی است که انتظار می رفت تورم زیر 10 درصد و تک رقمی باشد.

افکه خاطرنشان کرد: با گذشت دو سال از دولت سیزدهم حتی اگر نرخ تورم 42 درصدی هم درست باشد به این معناست که هر سال 42 درصد از قدرت خرید مردم کاسته می شود. وی گفت: تورم 42 درصدی به معنای کارکرد دولت نیست، تمام شده است. اگر دولت به جای افزایش تولید، با روش هایی مانند کاهش نقدینگی بتواند نرخ تورم را کاهش دهد، این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: البته بسیاری از اقتصاددانان ترجیح می دهند تورم را بین رکود و تورم کاهش دهند. اما در شرایط عادی رکود به معنای افزایش بیکاری و کاهش تولید نیز هست.

افکه همچنین گفت: «دولت تلاش می‌کند بگوید من توانسته‌ام نرخ تورم را پایین بیاورم و به وعده‌ها عمل کنم، اما هنوز کارهای زیادی برای دولت وجود دارد.» مردم آنچه را که دولت اعلام کرده احساس می‌کنند. کاهش تورم که باید به معنای افزایش قدرت خرید باشد که توده‌ها آن را احساس نمی‌کنند.

این کارشناس اقتصادی گفت: یکی از موضوعات مربوط به تورم 42 درصدی که به صورت اقلامی است، می توان گفت که این رقم نسبت به خرداد سال گذشته کاهش داشته است. سال گذشته با حذف ارز 4200 تومانی شوکی به اقتصاد وارد شد و طبیعتا این شوک الان وجود ندارد بنابراین تورم باید نسبت به خرداد سال گذشته کاهش می یافت. با این حال تورم همچنان 42 درصد است که رقم بسیار بالایی است، استفاقا خاطرنشان کرد: اینکه سالانه 42 درصد بر شاخص قیمت افزوده می شود، باید گفت که این رقم نیز بالاست و طبیعتاً مردم این کاهش را تجربه خواهند کرد. زندگی آنها من نمی بینم یک کاهش در تورم وجود دارد، نه کاهش قیمت ها.

  هشدار جدی به پرسپولیسی ها در مورد استقلال

دیدگاهتان را بنویسید