قیمت گوشت مرغ از 110 هزار تومان گذشت

قیمت گوشت مرغ از 110 هزار تومان گذشت

در حال حاضر قیمت مصوب مرغ برای مصرف کننده 73 تومان است که در میادین میوه و تره بار نیز با همین قیمت به فروش می رسد اما قیمت مرغ امروز 4 تیر 1402 در برخی فروشگاه ها به 112 هزار تومان رسید.

اکنون در حالی که گرانی مرغ به مظهر تورم اقتصاد ایران تبدیل شده است، ابراهیم رئیسی در همان ابتدای کار خود در سال 1400 قصد داشت با ایجاد کمپ مرغ، این بازار را کنترل کند که احتمالاً میلیاردها هزینه برای آن صرف شده است. آی تی؛ اما از همان ابتدا مشخص شد که این بازار به قدرت و سفارش توجهی ندارد، بلکه عرضه و تقاضا و البته سیاست های نظارتی مسیر بازار را مشخص می کند. فعلا خبری از این اردو نیست.

در چند وقت اخیر با افزایش تقاضا برای خرید مرغ به دلیل ایام قربان بایرام و غدیر خم و نزدیک شدن به ماه محرم، قیمت مرغ در بازار رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است. ، تحویل زودهنگام جوجه های کم وزن به کشتارگاه توسط مرغداران و کاهش عرضه کلی و سیاست نادرست.

اما همین روز پیش، اتحادیه ها پیش بینی کردند که قیمت مرغ طی ماه آینده کاهش خواهد یافت. زیرا فکر می کنند کاهش جوجه ریزی و گرانی جوجه های یک روزه را می توان با افزایش جوجه ریزی که در بهار امسال اتفاق افتاد جبران کرد.
بر اساس اعلام اتحادیه تولیدکنندگان جوجه یکروزه، در خرداد و تیرماه امسال بیش از نیاز کشور جوجه ریزی شده است، بنابراین احتمال می رود در مرداد ماه و پس از پایان دهه اول محرم، مازاد عرضه جوجه ها وجود داشته باشد. مرغ در بازار و قیمت ها تا حدودی کاهش می یابد. مشخص نیست با این روند افزایشی قیمت مرغ، پیش بینی تا چه حد محقق خواهد شد.

  رکورد بی سابقه مصرف گاز خانگی / مصرف 692 میلیون متر مکعب گاز در 24 ساعت

قیمت گذاری دستوری؛ نفرین تولید

یک ماه پیش، مهدی یوسفانی، رئیس اتحادیه فروشندگان طیور و ماهی در تهران، گوشت مرغ با قیمت مصوب را برای همه مراکز فروش کافی نیست. بنابراین مرغ گرم تنها برای یک پنجم ارقام با قیمت مصوب عرضه می شود و 80 درصد باقی مانده را باید با قیمتی حدود 10 هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب از کشتارگاه ها خریداری کرد. این وضعیت باعث شده تا اعضای این صنف به صورت ناعادلانه مجازات شوند.

در مجموع برخی کارشناسان معتقدند قیمت گذاری اجباری گوشت مرغ باعث شده تا تولید این محصول برای مرغداران ضرر داشته باشد. در سال های اخیر تولیدکنندگان مرغ با مشکلات زیادی از جمله تامین منابع تولید و دخالت دولت در بازار مواجه بوده اند. . اگرچه انتظار می رفت با حذف ارز دولتی که برای عده ای رانت ایجاد کرد بخشی از مشکلات حل شود اما همچنان وضعیت آشفته تولید و بازار مرغ حاکم است. و حذف ارز دولتی نه تنها بازار این محصول پروتئینی را آرام نکرد بلکه باعث کوچکتر شدن آن شد.

مصرف مرغ خود را کاهش دهید

بر اساس اظهارات اخیر مشاور عالی اتحادیه مرغداران، مصرف سرانه مرغ قبل از لغو ارز دولتی کالاهای اساسی برای هر نفر حدود 32 کیلوگرم بوده و پس از گذشت یک سال از اجرای این طرح، مقدار مذکور حدود 26 کیلوگرم شد.

قیمت مرغ از زمان معرفی کالاهای اساسی توسط دولت در طرح موسوم به جراحی اقتصادی افزایش یافته است. قیمت مصوب این محصول از 31 هزار تومان در فروردین ماه سال گذشته به 59 هزار و 800 تومان در اردیبهشت رسید. پس از اجرای طرح البته افزایش قیمت گوشت مرغ در سال جاری نیز ادامه داشت و در آخرین تصمیم، قیمت هر کیلوگرم از این محصول برای مصرف کننده 73 هزار تومان تعیین شد. بنابراین افزایش بیشتر قیمت ممکن است منجر به کاهش مصرف شود.

  اهداف اصلی ناتو در دریای سیاه همزمان با بحران اوکراین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید