لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آماده می شود؟

لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آماده می شود؟

یک نام و یک دنیا سیاست! علی لاریجانی چهره ای آشنا برای مردم است. فرزند خانواده ای مذهبی و سیاسی به گونه ای که پدرش میرزا هاشم آملی از روحانیون و مراجع تقلید شیعیان ایران و استاد فقه و اصول حوزه علمیه قم و نجف و برادرانش محمد جواد فاضل، صادق و محمد باکر لاریجانی، همه در سیاست کشور نقش دارند. علی لاریجانی در گذشته وزیر ارشاد، رئیس صدا و سیما، دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس مجلس به مدت 12 سال بود اما انتخابات ریاست جمهوری 1400 فصل جدیدی از زندگی علی لاریجانی بود.

لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آماده می شود؟

خیلی ها انتظار رد صلاحیت او را نداشتند اما این اتفاق افتاد. دخالت رئیس سابق مجلس در بخشهایی از نابسامانی و وضعیت نامناسب دولت مستقر (دولت دوازدهم) و رعایت نکردن اصل ساده زیستی در زندگی مسئولان مورد تاکید امام راحل و مقام معظم رهبری. رهبر بر اساس بررسی فهرستی از اموال غیرمنقول مربوط به همسر و فرزندانش اعلام کرد. از سوی مراجع قانونی کشور از جمله دلایل رد صلاحیت علی لاریجانی اعلام شد. سفر اعضای خانواده علی لاریجانی به خارج از کشور اعم از اروپا و آمریکا و سکونت پسر دیگر وی در آمریکا و همچنین اقامت و ادامه تحصیل برخی از همکاران ارشد وی در انگلیس بر خلاف مصوبه معتبر شورای عالی کشور. شورای امنیت، از دیگر دلایل رد صلاحیت رئیس جمهور نام بردن از مجلس سابق در انتخابات ریاست جمهوری و … علی لاریجانی مجری قرارداد 25 ساله ایران و چین بود و به دلیل مدیریت ریاست جمهوری از سمت خود استعفا داد. این توافق به دلیل اثربخشی دولت سیزدهم

  نشست سران قوا با محوریت سفر رئیس جمهور به روسیه و بودجه 1401

تطهیر کننده ها در سیاست ایران

اما لاریجانی آنقدر از سیاست خورده بود و آنقدر سیاست دیده بود که دست از فعالیت سیاسی برنداشت و بازنشسته شد. جماران خاطرنشان کرد: لاریجانی در مناسبت های مختلف موضع خود را اعلام کرده و یک سال و نیم پس از انتخابات همچنان در فضای سیاسی زنده مانده است. چندی پیش اخباری مبنی بر حضور لاریجانی در انتخابات مجلس مطرح شد که قابل اعتماد نبود. تسنیم در 28 اردیبهشت ماه اعلام کرد که «علی لاریجانی، رئیس سابق شورای اسلامی، یکی از افرادی است که خود را برای انتخابات آماده کرده و با ارائه لیست در این انتخابات شرکت خواهد کرد». این موضوع را چند تن از نزدیکان علی لاریجانی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی تسنیم تایید کردند. همچنین برخی منابع از هماهنگی روحانی و لاریجانی در خصوص انتخابات مجلس خبر می دهند. پس از این بیانیه بود که دفتر لاریجانی نوشت: «رفع نگرانی از روند نتینگ؛ خبری از انتخابات مجلس نیست!» خبر اختصاصی خبرگزاری واحد تسنیم از ارائه لیست های انتخاباتی نمونه ای از این ادعاست که حسن و حسین هر سه خواهر معاویه هستند. نه بحث انتخاباتی است، نه ارائه لیست ملی، نه مشورتی با دیگران، بنابراین نگرانی از روند تصفیه را برطرف می کند و به سختی می توان رقابت مصنوعی با این روش های برادران ایجاد کرد. تصمیم دیگری برای ملک مورد نیاز است.»

دوستان در مجلس برای لاریجانی در پاستور

برخی تحلیلگران بر این باورند که لاریجانی باید از لیست نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری 1404 حذف شود. نکته ای که حتی برخی از نزدیکان وی نیز به آن اذعان دارند و معتقدند اگر لاریجانی تصمیم به کاندیداتوری مجدد بگیرد، بدون شک تمرکز خود را بر انتخابات ریاست جمهوری خواهد گذاشت تا مجلس. لاریجانی دست داشتن در انتخابات مجلس را تکذیب کرد اما آخرین سخنان پاسخ لاریجانی را باید با دقت بررسی کرد: «در مورد مالکیت به راه حل دیگری نیاز داریم». او یکی از وفاداران نظام است. لاریجانی همچنان در دایره چهره های مورد اعتماد نظام قرار دارد و حضورش در انتخابات ممکن است مورد حمایت برخی از بخش های دولتی باشد، اما راه حلی را انتخاب می کند که اتفاقات ریاست جمهوری سیزدهم را تکرار نکند. یکی از تصمیماتی که منجر به حضور مقتدرانه علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری 1404 می شود، حضور نمایندگانی از نزدیکان وی در مجلس دوازدهم است. نمایندگان قوی می توانند فضا را به سمتی سوق دهند که نیاز به حضور رئیس جمهوری مانند لاریجانی احساس شود و زمینه های حضور او فراهم شود. به نظر می رسد لاریجانی برای موفقیت در انتخابات 1404 به موفقیت یاران خود در انتخابات 1402 نیاز داشت و از این حیث برخی ائتلاف ها به نفع او بود. از جمله ائتلاف انتخاباتی با یاران روحانی که دارای رای و مقبولیت جامعه هستند.

  ستاره پرسپولیس رسما جدا شد

اعمال شبکه سازی در انتخابات ریاست جمهوری

بی شک واژه پاکسازی با هوشیاری و برنامه در اظهارات لاریجانی به کار رفته است. این عبارت از یک سو رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی به ویژه نزدیک به لاریجانی را دچار تردید می کند و از سوی دیگر طرح تطهیر پیشنهادی لاریجانی هشداری برای تعیین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آتی است و امکان رد صلاحیت را از بین می برد. نامزدها بدون دلایل کافی

درس هایی از انتخابات 1400

لازم به ذکر است که توصیه های اخیر بزرگان کشور مبنی بر رقابتی بودن انتخابات نیز می تواند انگیزه حضور لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری 1404 باشد.همچنین برگزارکنندگان انتخابات تاکید کردند که تاکید مقام معظم رهبری بر امنیت، رقابت، سلامت و بهداشت مشارکت موضوع اصلی انتخابات است از سوی دیگر بعید است شورای نگهبان پس از استیناف این مدیریت تصمیمی برای رد صلاحیت لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم بگیرد.

منبع: ملی آزمون

دیدگاهتان را بنویسید