مزد روز کارگران پول یک مرغ کامل نیست!

مزد روز کارگران پول یک مرغ کامل نیست!

گرانی به کارگران آسیب می زند. زمانی که حدود 60 درصد کارگران در خوشبینانه ترین شرایط ماهیانه 8 میلیون و چند صد هزار تومان حقوق دریافت می کنند و با 8 میلیون تومان نمی توان یک آپارتمان متوسط ​​70 متری را نه تنها در تهران بلکه در بسیاری از شهرها برای اجاره پیدا کرد. ، کارگران چگونه می توانند در آرامش باشند، حداقل زندگی محترمانه و آبرومندانه داشته باشند و داشته باشند؟

تورم مسکن

تورم در بخش مسکن و به طور خاص در حوزه اجاره بهار امسال حدود 100 درصد بوده است. طرح‌های کنترل اجاره‌بها که در سال‌های اخیر در دستور کار دولت قرار گرفت و مالکان را موظف به عقد قراردادهای جدید با مستاجران سابق با افزایش حداکثر 25 درصدی کرد، در عین حال این ابلاغیه مؤثر واقع نشد و اکنون عملاً تمام کارکرد خود را از دست داده است. بررسی آگهی های اجاره مسکن در سایت دوار مربوط به تهران و حومه نشان می دهد که حداقل مبلغ مورد نیاز برای اجاره آپارتمان 60 تا 70 متری در پست ترین نقاط تهران 200 میلیون تومان ودیعه و حداقل 7 تا 8 میلیون تومان است. ماهانه به عنوان اجاره وقتی به آگهی های اجاره خانه در همین سایت دوار در اردیبهشت ماه سال گذشته نگاه می کنیم، می بینیم که قیمت ها حدود 100 درصد افزایش یافته است.

تورم خوراکی

علاوه بر معضل مسکن و گرانی اجاره بها، قیمت مواد غذایی نیز سر به فلک کشیده و تورم حداقل 30 تا 40 درصدی در یک ماه و نیم اخیر از ابتدای سال بر بازار عرضه مواد غذایی اساسی حاکم است. در این زمینه، یک بررسی میدانی کوچک نیز انجام دادیم تا حقایق بیشتری را نشان دهیم.

  بوشهر میزبان مرحله نهایی سیزدهمین جشنواره تئاتر بود

اول اردیبهشت ماه دو مغازه مرغ و گوشت در منطقه چیتگر و تهرانسر در غرب تهران:

فروشگاه اول: ما در حال حاضر جوجه نداریم. گوشت گوسفند کیلویی 320 هزار تومان

کارگاه دوم: مرغ کامل 78 هزار تومان; گوشت گوسفند کیلویی 330 هزار تومان

18 اردیبهشت همان فروشگاه های قبلی در همین منطقه در غرب تهران:

فروشگاه اول: مرغ کامل کیلویی 91 هزار تومان; گوشت گردن گوسفند کیلویی 380 هزار تومان

فروشگاه دوم: مرغ کامل نداریم. ران و سینه جداگانه و کیلویی 92 هزار تومان; گوشت گوسفند کیلویی 385 هزار تومان

اگر گوشت مرغ را ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین گوشت سفره‌های کارگری بدانیم، از ابتدای سال تا 18 اردیبهشت هر کیلوگرم آن 28 هزار تومان افزایش قیمت داشته است (اختلاف قیمت در بازار 63 هزار تومان است. تنظیم بازار و 91 هزار تومان در مغازه ها.) در نتیجه همین ماده غذایی که باید وزن بالایی در سبد هزینه نیروی کار داشته باشد، حداقل 30 تا 40 درصد تورم داشته است. این اتفاق در مورد گوشت قرمز در همان دوره زمانی رخ داد.

در مورد شکر، نان، تخم مرغ، برنج ایرانی که هر کیلوگرم آن امروز کمتر از 120 هزار تومان نیست و سایر مواد غذایی، همین اتفاق تلخ رخ داد. به عبارت ساده تر، وعده «کنترل تورم در سال جدید» منجر به تورم حداقل 30 درصدی مواد غذایی ظرف چهل روز شد!

تورم در بخش حمل و نقل

در بخش حمل و نقل، مشاهدات میدانی افزایش حداقل 40 درصدی قیمت ها را نشان می دهد. هر بلیت یک طرفه مترو از 2500 تومان به بیش از 3600 تومان رسیده و کرایه تاکسی ها حداقل 40 درصد، در برخی موارد حتی 50 درصد افزایش یافته است. به عنوان مثال تاکسی های خط مترو بیماه به سمت میدان کمال الملک در غرب تهران که تا قبل از عید برای هر نفر 10 هزار تومان دریافت می کردند، با وجود داشتن 4 سرنشین در هر تاکسی، اردیبهشت امسال از هر مسافر 15 هزار تومان دریافت می کنند. در واقع قیمت تاکسی در این خط دقیقا 50 درصد افزایش یافته است…

  اجرای نمایش "قصه های کلاغ" در کرج + نقاشی

بریند: تورم حداقل 30 تا 40 درصد پرتفوی خانوارها

نتایج این داده ها نشان می دهد که تورم حداقل 30 تا 40 درصدی بر سبد خرید خانوارهای کارگری در چهل روز اول سال تحمیل شده است. 30 درصد در بخش مواد غذایی، در بخش مسکن ناشناخته (اگرچه تورم یک ساله، که در هیچ آمار رسمی دقیق محاسبه نشده است، 100 درصد بوده است)، و حداقل تورم 40 درصد در بخش حمل و نقل؛ اطلاعات اخبار و رسانه ها نشان می دهد که اگر مطالعه میدانی دقیقی در حوزه دارو و درمان نیز انجام شود، حتی در حوزه داروهای پرمصرف نیز به قیمت حداقل 30 درصدی می رسیم.

با این محاسبه به یک نتیجه ساده می رسیم: در حالی که تورم بیش از حد حداقل 30 درصد بر زندگی خانواده ها تحمیل می شود. در واقع هیچ نشانه ای از تحقق وعده های وزرای اقتصادی در مذاکرات دستمزد شورای عالی کار دیده نمی شود و مهمتر از آن اینکه در چنین شرایطی وزیر کار به صراحت می گوید «در حال حاضر اصلاح دستمزدها در دستور کار نیست».

به گفته اعضای کارگری، افزایش 27 درصدی دستمزد به شرط کاهش تورم در شورای عالی کار تصویب شد و مقرر شد در صورت عدم تحقق این وعده، دستمزدها بازنگری شود. حالا وزیر کار می گوید ما قصد نداریم دستمزدها را اصلاح کنیم. پیش از این وزیر اقتصاد نیز در جملاتی مشابه گزینه اصلاح دستمزد را غیرممکن تعریف کرده بود.

دستمزد روزانه پول یک مرغ کامل نیست!

در عین حال نمایندگان دولت در حال زیر پا گذاشتن وعده های اقتصادی و معیشتی هستند (از یک سو تورم محدود نیست و از سوی دیگر مخالف اصلاح دستمزدها هستند) که به گفته بهرام حسنی نژاد (فعال کارگری و دبیر سابق چادرملوی). سندیکای کارگران معدن یزد) حداقل مزد روز کارگران پول مرغ نیست!

  هشدار هواشناسی/ پیش بینی 5 روزه باران در برخی مناطق

وی می افزاید: وقتی حقوق روزانه کارگران حدود 200 هزار تومان و هر کیلوگرم مرغ حدود 90 هزار تومان است، یعنی یک کارگر نمی تواند در یک روز یک مرغ دو کیلویی و نیم با کل حقوقش بخرد! در واقع وضعیت گرانی امروز دیگر مخفی نیست.

حسن نژاد با بیان اینکه از ابتدا مشخص بود قصد بازنگری در حقوق ندارند و می خواهند تصمیم غیرقانونی شورای عالی کار را توجیه کنند. وی ادامه می دهد: شورای عالی کار با اتحاد با کارفرمایان، با پایین نگه داشتن دستمزد و ارزان شدن نیروی کار، بیشترین سود را به سرمایه داران رساند. جلوگیری از ایجاد تشکل های کارگری مستقل و سراسری نیز به این شورا کمک کرد. کارگران در چنین شرایطی چگونه باید از خود حمایت کنند؟

نتیجه همه وعده‌های «کنترل تورم» و فشارهای دوگانه وزارت اقتصاد برای تصویب افزایش 27 درصدی دستمزد، امروز آب پاکی است که وزیر کار روی سر کارگران ریخته و تورم حداقل 30 درصدی جان کارگران را سنگین کرده است. وقتی مجموع دستمزد روزانه کارگران پول یک مرغ نیست، کارگران ده ماه باقی مانده تا پایان سال چگونه زندگی می کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید