مسجد نمونه ای از معماری ایرانی اسلامی است


ساعت: 15:52
تاریخ انتشار: 06/01/1401
کد خبر: 1892065

مسجد در طول تاریخ به قدری اهمیت داشته که معماری آن با سایر بناها بسیار متفاوت است، می توان گفت مساجد نمونه درخشان هنر اسلامی ایرانی هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش مرصاد نیوز، در دین مبین اسلام، مساجد همواره از معنا و جایگاه ویژه ای برخوردار بوده اند، وقتی تاریخ اسلام را مرور می کنیم، متوجه می شویم که مسجد نه تنها مکانی مذهبی برای اقامه نماز و انجام اعمال دینی بوده است، بلکه در علاوه بر ویژگی مذهبی آن، مبنای سیاسی و اجتماعی به سراغ شما می آید و مبنای بسیاری از تصمیمات مهم است.

مسجد در طول تاریخ به قدری اهمیت داشته که معماری آن با سایر بناها بسیار متفاوت است، می توان گفت مساجد نمونه درخشان هنر اسلامی ایرانی هستند.

2c19ecca 1d67 43de afb0 382ae6b5de62 خبر خاکستری

رنگ های به کار رفته در مساجد، معماری خاص، استفاده از آیات قرآن و نقوش خاص و منحصر به فرد در مساجد، این بنا را از سایر بناها متمایز کرده است به گونه ای که به نماد برجسته کشورهای اسلامی تبدیل شده است.

مساجد زیادی در استان کرمانشاه وجود دارد که در دوره های مختلف تاریخی ساخته شده اند و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. از مسجد جامع تا مسجد عماد الدوله، مساجد معمولاً در هسته اصلی و مرکزی شهر بنا و نزدیک بازار به گونه ای ساخته می شوند که با اذان و اقامه نماز، بازارها از کار باز می مانند. همراه با افراد دیگر ارائه می شود.

  هدف از سفر بایدن تقویت رژیم صهیونیستی و تثبیت موقعیت آمریکا در منطقه است

59f4e8c1 4698 48d8 a188 cd5b6bce53f7 خبر خاکستری

مسجد عماد الدوله

علیرضا برشاهی رئیس اداره موزه و اموال منقول استان در گفتگو با خبرنگار مرصاد نیوز گفت: عمادالدوله یکی از مساجد قدیمی کرمانشاه است که در بازار قدیمی کرمانشاه واقع شده است.

وی افزود: این مسجد در سال 1285 هجری شمسی در زمینی به مساحت بیش از 2000 متر مربع به دستور امام کولی میرزا ساخته شد که البته چندین بار توسط میراث فرهنگی مرمت شده است.

برشاهی تصریح کرد: بیشتر مساجد شهر کرمانشاه از دوره قاجاریه باقی مانده است به جز مسجد جامع که مربوط به دوره زندیه است.

42a853b9 7fe2 4b00 a8be 881a751170bd خبر خاکستری

وی گفت: این مسجد یکی از مساجد چهار ایوانی محسوب می شود، چهار ایوانی در چهار طرف مسجد تعبیه شده که زیبایی خاصی به این مکان مذهبی می بخشد.

این کارشناس ارشد میراث گفت: در اطراف ایوان های مسجد حجره هایی وجود دارد که در گذشته محل سکونت و محل تحصیل طلاب بوده است.

برشاهی افزود: در ضلع شمالی مسجد عمادالدوله برجی وجود دارد که به دلیل وجود ساعتی در بالای برج که زمان را نشان می دهد به برج ساعت معروف است.

dd1fe6c4 5783 46c2 8f26 c15f857ac5e1 خبر خاکستری

مسجد شبستان عماد الدوله

برشاهی ادامه داد: شبستان از دیگر قسمت های منحصر به فرد مسجد است که به شکل طاق و از چهارده ستون و دیوارهای جانبی تشکیل شده و گنبدها و طاق های آن آجری است.

کاشی کاری هایی که با آیات قرآنی و نقاشی های اسلیمی مزین شده اند از جمله زیبایی های مسجد عمادالدوله است.

d3a633ec b180 4136 97e1 2554b426b42a خبر خاکستری

کاپی شاه نجف

رئیس اداره موزه ها و اموال منقول استان کرمانشاه تصریح کرد: در اصلی و ورودی مسجد به کاپی شاه نجف معروف است و دلیل آن این است که عمادالدوله دستور داد دری از نقره ساخته و آن را وقف کنند. به آستانه علویان رسید و درب حرم نبوی را جایگزین آن کرد و علی (علیه السلام) را آورد و در اینجا نصب کرد. و این درب چون از حرم حضرت علی می آید و در محضر مردم مقدس است همواره مورد توجه مردم کرمانشاه بوده است.

  پایان 48 ساعت بازی تراکتورسازی و پرسپولیس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید