مشاهده و ضبط پلنگ ایرانی برای اولین بار در دره پلنگ منطقه شکار ممنوع زرف فریمن

مشاهده و ضبط پلنگ ایرانی برای اولین بار در دره پلنگ منطقه شکار ممنوع زرف فریمن

رئیس اداره محیط زیست فریمان از مشاهده و ثبت پلنگ ایرانی برای اولین بار در دره پلنگ در منطقه شکار ممنوع عمیق این شهرستان خبر داد.

جواد ستوده در گفت وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: صبح امروز بوم شناسان شهرستان موفق به مشاهده و ثبت یک قلاده پلنگ در منطقه شکار ممنوع عمیق شدند.

رئیس اداره محیط زیست فریمان گفت: به منظور حفاظت بیشتر از گونه های حیات وحش، جلسات آموزشی متعددی برای اهالی روستاهای حاشیه منطقه شکار ممنوع و نزدیک به حیات وحش برگزار شده است. .

وی با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای حفاظت از پلنگ ایرانی، گونه جانوری کمیاب و در خطر انقراض به کار گرفته ایم، تصریح کرد: منطقه ای که قلاده این پلنگ مشاهده شد، مرز 2 منطقه شکار ممنوع کلیلاق و جرف و مشترک است. با شهرهای تربت حیدری فریمان زاوه و تربت جام است.

ستوده گفت: منطقه شکار عمیق شهرستان فریمان با شرایط جغرافیایی دشتی و کوهستانی مکانی مناسب برای زیستگاه های حیات وحش است. مکانی که در آن گونه های قوچ و میش وحشی به وفور مشاهده می شود و می توان آن را یکی از ذخایر مهم گونه های جانوری منطقه و کشور دانست.

وی بیان کرد: گونه های زیادی مانند بز، میش، پلنگ، گراز وحشی، گرگ و روباه در این منطقه شکار ممنوع دیده می شود. پوشش گیاهی منطقه بیشتر از گونه های درختی و درختچه ای است.

ستوده همچنین با بیان اینکه منطقه شکار کلیلاق شهرستان فریمان قابلیت ارتقا به پارک ملی را دارد، افزود: منطقه شکار کلیلاق یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان فریمان یکی از مناطق خراسان رضوی است. این منطقه شکار ممنوع 41 هکتار وسعت دارد که 73 هکتار آن در شهرستان های فریمان، تربت جام و زاوه واقع شده و در 25 کیلومتری فریمان قرار دارد.

  عکس/ ویلای لوکس اوباما در ساحل

وی افزود: اگرچه سال گذشته مشاهده یک پلنگ ماده به همراه توله هایش در منطقه کلیلک گزارش شد، اما این اولین بار است که یک پلنگ در عمق دره پلنگ شکار ممنوع مشاهده و ثبت می شود.

رئیس محیط زیست فریمان بیان کرد: با توجه به نقش مکمل گوشتخواران در چرخه زیستی و غذایی، وجود گوشتخواران از جمله پلنگ از نظر اکولوژیکی برای منطقه بسیار ارزشمند است.

وی همچنین گفت: با توجه به برودت شدید هوا در دی ماه امسال و وقوع دمای منفی 28 درجه، برای جلوگیری از حضور حیوانات در روستاها، اطلاع رسانی های لازم برای مدیریت صحیح پسماندهای روستایی توسط روستاییان انجام شد.

وی با بیان اینکه در این مدت 2000 کیلوگرم علوفه در وسط فریمان با همت خیرین توزیع شده است، گفت: به همین منظور ماموران اداره محیط زیست فریمان کود و علوفه حیوانات وحشی و پرندگان را در منطقه کلیلاق در میان برف ها توزیع کردند. . همچنین 2000 کیلوگرم علوفه برای تغذیه حیوانات وحشی و اخیراً 1500 کیلوگرم علوفه خشک و 90 کیلوگرم گندم برای تغذیه حیوانات وحشی توزیع شد.

رئیس اداره محیط زیست فریمان تاکید کرد: برای حفاظت بیشتر از گونه های جانوری نیازمند همکاری و همراهی شهروندان هستیم.

وی با بیان اینکه حضور این پلنگ قلاده دار تصویربرداری و مستندسازی شده است، گفت: از شهروندان تقاضا می شود در صورت مشاهده پلنگ در ارتفاعات سریعا با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تماس گرفته و یا با شماره تلفن 1540 تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید