مقدمات برگزاری مرحله دوم انتخابات فراهم است/ نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای حضور خواهند داشت

به گزارش خبرگزاری موج


هادی طحنظیف، عضو وکالت و سخنگوی شورای نگهبان وی در گفتگو با شبکه العالم گفت: شورای نگهبان جایگاه حساسی در نظام حقوقی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران دارد. این شورا وظایف مهمی دارد که در قانون اساسی مشخص شده است.

مهمترین وظایف شورای نگهبان اجرای تصمیمات است مجلس از جمله طرح ها و لوایح شرعی و قانون اساسی، تفسیر اصول قانون اساسی (بر اساس اصل 98 قانون اساسی) و نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، شورای اسلامی و نشست کارشناسان و رفراندوم را اعلام کرد.

طحناصف تاکید کرد: مصوبات شورای اسلامی در کشورهای دیگر نیز اجرا می شود و این کار در راستای صیانت از قانون اساسی است. در ایران این وظیفه بر عهده شورای نگهبان است. اما در کشورهای دیگر نهادهای مشابه مانند شورای قانون اساسی، دادگاه عالی فدرال و قضات این کار را انجام می دهند.

ارائه بیش از صد تفسیر از قانون اساسی

سخنگوی شورای نگهبان درباره ساختار این شورا نیز گفت: تعداد اعضای شورای نگهبان 12 نفر است که از این تعداد 6 نفر وکیل و شش نفر وکیل هستند. فقها طبق قانون اساسی توسط رهبر معظم انقلاب انتخاب می شوند. بر اساس قانون اساسی، وکلا توسط نمایندگان مجلس از میان افرادی که توسط رئیس قوه قضائیه پیشنهاد می‌شوند انتخاب می‌شوند. وکلای فعلی دارای تحصیلات آکادمیک یا قضایی هستند.

وی درباره وظیفه تفسیر اصول قانون اساسی گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران مرجع تفسیر اصول قانون اساسی شورای نگهبان است. از ابتدای تأسیس جمهوری اسلامی تاکنون بیش از صد تفسیر از اصول قانون اساسی در پاسخ به درخواست قوه مجریه یا با تشخیص مواد ارائه شده است.

دکتر طحناصف در خصوص وظیفه نظارت بر انتخابات نیز اظهار داشت: نظارت شورای نگهبان بر انتخابات یک نظارت کلی و مؤثر است و تمامی فرآیندها را از ابتدا تا انتها در بر می گیرد. صلاحیت نامزدهای انتخابات نیز توسط شورای نگهبان تایید می شود. شورای نگهبان باید شرایط قانونی داوطلبان را رعایت کند.

سخنگوی هیات امنا: مقدمات برگزاری مرحله دوم انتخابات آماده است/ نمایندگان کاندیداها در قسمت ها حضور خواهند داشت.

هیئت بررسی صلاحیت هیئت نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ریاست جمهوری جایگاه خطرناکی در نظام جمهوری اسلامی ایران است، ادامه داد: بر این اساس، شرایط ریاست جمهوری در اصل 115 قانون اساسی آمده است. اما در خصوص نمایندگی شورای اسلامی این امر به قانون عرفی واگذار شده است.

اصل 115 قانون اساسی می گوید: «رئیس جمهور باید از بین رهبران دینی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب شود: ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، با حسن سابقه، امانت و تقوا، مؤمن و مؤمن. اصول ایران اسلامی و دین رسمی کشور.

وی خاطرنشان کرد: برخی از ویژگی های مندرج در قانون اساسی کیفی است. مثلاً مدیر یک دفتر کوچک هم مدیر است، اما در اینجا قانونگذار مدیریت در سطح بالاتر و ملی را مد نظر دارد. شورای نگهبان در سال های گذشته ضوابط تشخیص شخصیت مذهبی و سیاسی و مدیر و مدبر بودن را تعیین کرده بود که مبنای ثبت نام و احراز صلاحیت در این انتخابات قرار گرفت.

دکتر طحناصف بیان کرد: در این مصوبه حداقل و حداکثر سن (40 تا 75 سال)، حداقل مدرک تحصیلی (لیسانس) و حداقل سابقه مدیریتی و اجرایی (چهار سال در سمت های مهمی مانند وزارت، نماینده مجلس، 1393) تعیین شده است. فرمانداری، شهرداری شهرهای بالای 2 میلیون نفر و…) برای ثبت نام در نظر گرفته شده است.

ما هیچ دیدگاه حزبی و جناحی نداریم

این عضو قانونی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال مجری این شبکه تلویزیونی که چرا افراد در یک یا چند دوره احراز صلاحیت نمی شوند اما در دوره های بعدی تایید صلاحیت می شوند، اظهار داشت: در هر دوره و در هر انتخاباتی صلاحیت مردم را بررسی می کنیم. صلاحیت های. ممکن است در دوره ای ابهامی در مورد فردی وجود داشته باشد و در دوره های بعدی این ابهام یا مانع برطرف شده باشد. برعکس آن نیز ممکن است; این به این معنی است که ممکن است اتفاقی افتاده باشد که باعث شود فردی صلاحیت خود را از دست بدهد. از این رو هر دو مورد را در سوابق شورای نگهبان و در دوره های مختلف داریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارنامه دارایی مسئولان گفت: بر اساس قانون اساسی و قانون مربوطه پس از انتخاب و سرپرستی موظفند دارایی و فرزندان خود را به قوه قضائیه اعلام کنند. . پس از پایان دوره بدهی نیز بررسی می شود که دارایی ها در برابر حق اضافه نشده باشند.

دکتر طحناصف همچنین در پاسخ به سوال مجری بیان کرد: ما هیچ نظر جناحی و جناحی نسبت به افراد شورای نگهبان نداریم. ما با عینک سیاسی به مردم نگاه نمی کنیم. شورای نگهبان نهادی تخصصی و نهادی فقهی و حقوقی است که بر اساس قانون اساسی و رویه قضایی فعالیت می کند. صلاحیت افراد ثبت نام شده بدون توجه به تمایلات و منشاء سیاسی آنها بررسی شد. ما فقط آن صفاتی (مدیر و درایت، مرد سیاسی و مذهبی، امانتداری و…) را که در قانون اساسی ذکر شده برای اشخاص در نظر گرفته ایم.

وی درباره روند احراز صلاحیت ها نیز توضیح داد: سوابق همه 80 نفری که ثبت نام کردند در دادگاه شورای نگهبان بررسی شد. استعلام هایی از آژانس های مرجع طبق قانون انجام شده است. این استعلام ها همراه با اسناد و مدارک و سوابق و خدماتی که داشته اند در جلسات شورای نگهبان مطرح می شود. اعضا به صورت مستقل و آزادانه در مورد موارد اظهار نظر کردند و در پایان بدون رسیدگی به سایر موارد در مورد هر یک از موارد رای مخفی انجام شد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: طبق مصوبه شورای نگهبان، تمامی آن 6 نفری که صلاحیت شدند و به عنوان کاندیدای نهایی معرفی شدند دارای ویژگی های مندرج در قانون اساسی بودند. کسانی که واجد شرایط نیستند، یک یا چند ویژگی مندرج در قانون را ندارند.

نامزدها شکایتی نداشتند

دکتر طحانظیف در ادامه این گفت و گوی تلویزیونی گفت: خجت الاسلام رئیسی حدود 40 روز پیش در حادثه ای تلخ و دردناک با همرزمانش به شهادت رسید. در نتیجه مقدمات چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در کمتر از 40 روز انجام شد. این نشان دهنده ثبات، اقتدار و قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران است.

او اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب قبلاً در همان ساعات اولیه این حادثه تاکید کردند که در امور کشور و مردم هیچ تحولی ایجاد نشود. لذا جلسات برگزاری انتخابات بین شورای نگهبان به عنوان ناظر انتخابات و وزارت کشور به عنوان مجری انتخابات به سرعت تشکیل و هماهنگی های لازم انجام شد. این روند طبق برنامه پیش رفت و مرحله اول انتخابات روز جمعه 17 تیرماه برگزار شد.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، کاندیداها و مردم این امکان را داشتند که شکایات خود را به صورت حضوری یا حضوری (از طریق سامانه ناظر) به شورای نگهبان ارائه کنند. مرحله اول انتخابات نامزدها شکایت نکردند که از صحت و جامعیت انجام مرحله اول گزینش حکایت دارد. حتی با آنها تماس گرفتیم که اگر موردی بود گزارش بدهند اما خدا را شکر گزارش ندادند. سیگنال خاصی از مردم دریافت نکردیم. بنابراین صحت انتخابات روز یکشنبه در شورای نگهبان تایید و اعلام شد.

وظایف کمیته تبلیغات چیست؟

این نماینده قانونی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگر مجری این تلویزیون تصریح کرد: عوامل اجرایی و نظارتی بر انتخابات افرادی هستند که حدود یک میلیون نفر هستند. شورای نگهبان از یک شبکه بالقوه 300 هزار نفری برای نظارت بر انتخابات بهره می برد، هیچ یک از این افراد رابطه استخدامی با شورای نگهبان ندارند و از طبقات، جنسیت ها و سنین مختلف جامعه هستند. آنها در طول سال آموزش های لازم را می بینند و با حضور در شعب اخذ رای در روز انتخابات رصد می کنند. عوامل اجرایی هم همینطور.

وی درباره نظارت بر ستادهای انتخاباتی نیز گفت: بر اساس قانون، هماهنگی در این زمینه بر عهده کمیته تبلیغات است. رسانه ملی فرصت های زیادی را برای خود کاندیداها و نمایندگان آنها فراهم کرد تا بتوانند دیدگاه ها و برنامه های خود را بیان کنند. هدف از تبلیغات انتخاباتی معرفی نامزدها و اطلاع رسانی به مردم است. شورای نگهبان به عنوان ناظر انتخابات به وظایف خود در این زمینه عمل خواهد کرد.

دکتر طحانظیف در پاسخ به سوال دیگری گفت: ایران کشوری آزاد است و مردم آزادانه نظر خود را در مورد مسائل بیان می کنند. نامزدهای انتخابات نیز منافع ملی را در نظر می گیرند.

مقدمات مرحله دوم آماده است

سخنگوی شورای نگهبان در این گفتگوی تلویزیونی در پاسخ به سوالی با اشاره به اصل 131 قانون اساسی که در مورد شرایط غیبت رئیس جمهور است، گفت: در این اصل تاکید شده است که کل انتخابات روند باید کمتر از 50 روز باشد. از این رو در همان روزی که تقویم انتخاباتی تهیه شد، زمان برگزاری مرحله دوم فرصت در نظر گرفته شد و روز جمعه 24 تیرماه طبق قانون برای این منظور تعیین شد.

وی گزارش داد: آمادگی لازم برای اجرای مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری تهیه شده است. فرآیندها مشابه مرحله اول هستند. به این معنی که تعرفه ها به صورت شبانه روزی و با نظارت شورای نگهبان به استان ها و شهرستان های مختلف چاپ و ارسال می شود. در روز جمعه ناظران در محل اخذ رای حضور خواهند داشت و آماده پیگیری موارد از طریق سامانه «ناظران مردمی» هستیم.

دکتر طحناصف همچنین با بیان اینکه در این مرحله هرکس رای بیشتری کسب کند به عنوان منتخب مردم معرفی می شود، تصریح کرد: بنابراین یک رای بیشتر در این مرحله مهم است.

در دسترس بودن نمایندگان نامزد در شعب

این حقوقدان از اعضای شورای نگهبان نیز در پاسخ به سوال مجری این تلویزیون گفت: پس از پایان رای گیری، شمارش آرا بدون وقفه آغاز می شود. شمارش توسط عوامل اجرایی انجام می شود و عوامل نظارتی بر اجرای دقیق و صحیح این مرحله نظارت خواهند داشت. نمایندگان نامزدها نیز در شعب حضور دارند و می توانند بر شمارش آرا نظارت کنند. این افراد می توانند از ابتدا تا انتها در بخش ها حضور داشته باشند.

وی افزود: پس از اعلام نتایج وزارت کشور به نامزدها و مردم این فرصت داده می شود که در صورت داشتن شکایت به ما ارسال کنند. تمامی گزارشات را بررسی و پیگیری خواهیم کرد و در صورت عدم وجود مشکل صحت انتخاب تایید خواهد شد. زمان صرف شده برای تکمیل این مرحله نیز به تعداد شکایات و پرونده های دریافتی بستگی دارد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین اعلام کرد که نمایندگان کاندیداها نه تنها در شعب اخذ رای، بلکه در ستادهای انتخاباتی (وزارت کشور) و ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات (نگهبان) حضور دارند. شورا).