منتشر شدن مقالات علوم انسانی ایران در نمایه‌های جهانی تشویق شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست بر بررسی کارشناسی و تخصصی آثار و پیامدهای استفاده از هوش مصنوعی در مقالات علمی توسط موسسه پایش علوم و فناوری تاکید و از مدیران این موسسه خواست در مجامع و گردهمایی‌های آیسسکو (سازمان جهانی اسلامی برای آموزش و پرورش، علوم و فرهنگ) حضور موثر داشته باشند.

 

حمایت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از سامانه «نان»

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این نشست، گفت: اگر موسسه پایش علوم و فناوری و پایگاه استنادی جهان اسلام فقط ارزیابی و رتبه‌بندی مجلات را برعهده داشته باشد مجلات ما رشد نمی‌کنند. راه اندازی سامانه نان یک ضرورت بود و برای تکمیل فعالیت آن پیشنهاد می‌کنم برای سایر دستگاه‌های اجرایی و سازمان ها نیز امکان طرح نیاز در سامانه ایجاد شود. امکان نیازهای کشور به صورت موضوعی مانند موضوع مسائل خانواده و آسیب‌های اجتماعی جامعه نیز در سامانه نان ایجاد شود.

عبدالحسین خسروپناه گفت: به مقالات علمی اثر بخش که برای پاسخ به نیاز دستگاه‌های اجرایی در سامانه نان منتشر می شود و نیاز دستگاه را برطرف می کند امتیاز بیشتری داده شود.

خسروپناه با اشاره به اینکه در ۱۰ سال اخیر ۷۰ کرسی نظریه پردازی و نوآوری و ۷۰۰۰ کرسی ترویجی در کشور برگزار شده است، گفت: بهتر است کرسی‌های نظریه‌پردازی و ترویجی نیز در زیر مجموعه سامانه نان قرار بگیرد.

 

ارزیابی بهره‌وری پژوهشی دانشگاه‌ها

رئیس موسسه پایش علوم و فناوری و پایگاه استنادی جهان اسلام در گزارشی با اشاره آغاز فعالیت رسمی این پایگاه از سال ۱۳۷۸ گفت: پس از وب آو ساینس و اسکوپوس، پایگاه استنادی جهان اسلام سومین پایگاه دنیاست.

  تظاهرات سراسری آلمان در اعتراض به گرانی ها

سیداحمد فاضل‌زاده تاکید کرد: چراغ راه فعالیت ما در این مرکز فرمایشات مقام معظم رهبری برای حفظ مرجعیت علمی در دنیا و حل مشکلات کشور است و در این دو سال از حمایت جدی دولت و وزیر علوم برخوردار بودیم.

فاضل زاده افزود: اساسنامه جدید موسسه در اسفندماه سال ۱۴۰۱ تصویب شد و ارکان فعالیت در ۴ معاونت پژوهشی، دیپلماسی، اداری و مالی و فناوری دنبال شد و در کنار هیات امنا، شورای راهبری و کمیته اجرایی کشورهای اسلامی در موسسه ایجاد شد.

رئیس موسسه پایش علوم و فناوری و پایگاه استنادی جهان اسلام گفت: جمعیت ایران یک درصد دنیاست ولی دو درصد تولید علم جهان را بر عهده داریم، کل کشورهای اسلامی حدود ۸ الی ۱۰ درصد تولید علم دنیا را انجام می‌دهد و از کل تولید علم کشورهای اسلامی حدود ۱۸ الی ۲۰ درصد به ایران و ترکیه اختصاص دارد.

فاضل زاده گفت: هم اکنون در وب آو ساینس ۱۷ و در اسکوپوس ۱۵ هستیم و در برنامه هفتم توسعه هم رسیدن به جایگاه ۱۴ دنیا هدف‌گذاری شده است. تخمین این است که محققان ایرانی سالانه بین ۷۰ الی ۸۰ هزار مقاله علمی در دنیا منتشر می‌کنند و در پایگاه جهان اسلام هم حدود ۷۰ هزار مقاله ایرانی منتشر می شود به عبارتی تولید علم ایران سالانه ۱۵۰ هزار مقاله علمی به زبان‌های مختلف است.

وی گفت: از سال گذشته، تعدادی شاخص مثل سرانه مقالات به نسبت اعضای هیات علمی، تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و شاخص های کیفی هم تعریف کردیم و رتبه دانشگاه ها را استخراج کردیم. در تیرماه سال جاری در شورای عتف مصوب شد پنچره واحد نظام علم و فناوری ایجاد شود که طبق آن سکوی نظام ایده ها و نیازها نان به عنوان پنچره واحد نظام علمی و فناوری تلقی می شود.

  در لایحه رتبه بندی معلمان تغییراتی ایجاد کرده ایم

دیدگاهتان را بنویسید