میزان یارانه عید قربان چقدر است؟

میزان یارانه عید قربان چقدر است؟

تیرماه سال گذشته برخی رسانه ها از پرداخت یارانه عید قربان خبر دادند اما بعدا مشخص شد که چنین یارانه ای صحت ندارد و فرض بر این است که همان یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است. آیا دولت تصمیم دارد امسال یارانه قربان بایرام را پرداخت کند؟ اندازه احتمالی آن چقدر است؟

اگرچه سال گذشته خبر پرداخت یارانه عید قربان منتشر شد و در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفت، اما آنچه بعداً فاش شد این بود که منظور از پرداخت یارانه نقدی مصادف با روز عید قربان بوده است. امسال خبری از آن منتشر نشده و از آنجایی که پنج شنبه 17 تیرماه عید اعلام شده است، احتمالاً یارانه پولی وجود ندارد.

تیرماه سال گذشته برخی رسانه ها از پرداخت یارانه عید قربان خبر دادند اما بعدا مشخص شد که چنین یارانه ای صحت ندارد و فرض بر این است که همان یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است.

دولت یارانه نقدی را بیستم هر ماه واریز می کند، سال گذشته عید قربان در 28 تیرماه بود و به همین دلیل گمانه زنی هایی مبنی بر پرداخت یارانه دیگری به مشمولان مطرح شد. اما همانند دوره های گذشته برای دهک های اول تا سوم 400 هزار تومان و برای مابقی 300 هزار تومان یارانه نقدی واریز شد.

یارانه چقدر است؟

اگرچه هنوز خبری از پرداخت یارانه قربان بایرام منتشر نشده است، اما اگر دولت قصد انجام این کار را داشته باشد، چقدر خواهد بود؟

میزان یارانه پولی مذکور در بودجه 1402 برابر با سال قبل است. یعنی 300 و 400 هزار تومان. اما اخیرا خبری مبنی بر افزایش 20 درصدی میزان یارانه نقدی منتشر شده است. در ابتدا تصور می شد که دولت قصد دارد مبلغ کمک نقدی را برای همه کمک گیرندگان 20 درصد افزایش دهد، اما تجارت نیوز همزمان با طیبه حسینی، سخنگوی سازمان هدفمندسازی کمک های بلاعوض، جزئیات این طرح را جویا شد. این حدس و گمان منتشر شد حسینی با تایید این خبر تاکید کرد: افزایش یارانه فقط به دهک های اول تا سوم تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان اجتماعی و نه به همه یارانه بگیران پرداخت می شود.

  فردا تظاهرات سراسری در محکومیت این اقدامات غیرقانونی برگزار می شود

وی در ادامه اظهار داشت: رقم اضافه شده به مبلغ یارانه نقدی نخواهد بود و صرفاً برای خرید کالاهای اساسی مشمول طرح محصول است. اخیراً این کار فعال شد و افزایش 20 درصدی یارانه دهک های اول تا سوم در قالب طرح کاتالوگ الکترونیک آغاز شد.

باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده خبری از پرداخت یارانه عید قربان توسط دولت خواهد بود یا خیر. اگر دولت تصمیم به این کار بگیرد، این یارانه چقدر خواهد بود و ذینفعان آن چه کسانی هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید