نامزدهای انتخابات ایران از منظر آمریکا

روز جدید :

نامزدهای انتخابات ایران از منظر آمریکا
ری تکه: همه نامزدهای انتخابات ایران با وجود انتقاد از وضعیت موجود، از رایضی تمجید می کنند و قول ادامه راه او را می دهند.

آیا تبلیغات 2 هفته ای برای انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ایران برای آمریکا معنایی دارد و نشان از اولویت های محافظه کاران ایرانی یا تغییر مسیر این کشور دارد؟

به گزارش عصر ایران، این سوالی است که «ری تکیه» کارشناس شورای روابط خارجی آمریکا (غیر دولتی) در مقاله ای در سایت این اندیشکده آمریکایی به آن می پردازد و می نویسد:

از نظر بحث های سیاسی، این کمپین انتخاباتی خیلی کم به جزئیات سیاسی پرداخت و بیشتر به شعارهای کلی پرداخت. از مجموع 6 کاندیدای انتخابات 7 خرداد، 5 نفر متعلق به فراکسیون اصولگرایان هستند که محمد باکر کلیباف رئیس مجلس، سعید جلیلی مذاکره کننده اسبق هسته ای، علیرضا زاکانی شهردار تهران، امیرحسین قاضی زاده هاشمی معاون رئیس جمهور می باشند. ابراهیم رئیسی رئیس جمهور فقید ایران و مصطفی پورمحمدی وزیر پیشین کشور و دادگستری است.

اگرچه همه آنها در زمره سیاستمداران محافظه کار و رادیکال در عرصه سیاست ایران طبقه بندی می شوند، اما از نظر لحن و رویکرد متفاوت به نظر می رسند. تنها کاندیدای جناح اصلاح طلب مسعود البادیشیان، نماینده مجلس و وزیر سابق بهداشت است که به نظر می رسد در برخی نظرسنجی ها در ایران در رتبه دوم یا سوم قرار دارد، هرچند چنین نظرسنجی هایی قابل اعتماد نیست.

فروش ویژه نرده باغ

نامزدهای انتخابات ایران از منظر آمریکا

همه نامزدها از وضعیت موجود انتقاد می کنند اما رئیس جمهور را تحسین می کنند و قول می دهند که راه او را دنبال کنند. در دوران 3 ساله رئیسی، او به دنبال هدایت رهبری ارشد ایران بود و در سیاست خارجی فعال بود و از سرویس‌های امنیتی در تلاش‌هایشان برای به چالش کشیدن اسرائیل و نیروهای تحت رهبری آمریکا در منطقه حمایت می‌کرد.

دو نامزد اصلی اصولگرایان، قالیباف و جلیلی، گفتگوهای پرتنشی داشتند و طرفداران آنها یکدیگر را مقصر می دانستند. اما فراتر از آن، تفاوت های کمی بین این دو نامزد وجود دارد. هر دو از وضعیت اقتصاد انتقاد کردند بدون اینکه راهی به جلو ارائه دهند.
حضور رای دهندگان چقدر مهم است؟

مشارکت رای دهندگان به این معناست که چگونه یک دولت مشروعیت مردمی خود را ارزیابی می کند و این موضوع نگرانی فزاینده ای برای آنهاست.

انتخابات اخیر ایران شاهد حضور کم سابقه رای دهندگان به ویژه در مناطق شهری بود که نشان دهنده عدم علاقه به شرکت در صحنه است. در انتخابات پارلمانی ماه مارس، گزارش های رسمی حاکی از مشارکت 41 درصدی رای دهندگان بود.

انتخابات ریاست جمهوری کنونی هنوز مردم را با مشارکت کم در رویدادهای پیش از انتخابات هیجان زده نکرده است. کاندیداها ضعیف بوده اند و مناظره ها تاکنون توجه ملی را مانند حسن روحانی در سال 2013 با به چالش کشیدن سیاست های هسته ای و خارجی کشور جلب نکرده است.

روحانی با پیشنهادهایی برای باز کردن مذاکرات با غرب بر سر برنامه هسته‌ای کشور به عنوان راهی برای کاهش تحریم‌ها رای داد و به عنوان رئیس‌جمهور این مذاکرات را به توافق کوتاه‌مدت هسته‌ای دنبال کرد. زمان کمی برای کاندیداهای امسال برای جلب توجه عمومی وجود دارد و انتظار می‌رود که نامزدها پیام‌های خود را در این راستا تیز کنند.

نامزدهای انتخابات ایران از منظر آمریکا

البته به نظر می رسد دولت ترجیح می دهد این انتخابات زودهنگام در یک مرحله به پایان برسد، اما شواهد نشان می دهد که هیچ نامزدی حداقل 50 درصد آرا را به دست نخواهد آورد و احتمالا رقابت به مرحله دوم خواهد رفت. آخرین بار در سال 1384 (1384) انتخابات ریاست جمهوری دو مرحله ای در ایران برگزار شد که محمود احمدی نژاد اکبر هاشمی رفسنجانی را شکست داد.
آیا نتایج این انتخابات بر سیاست خارجی ایران به ویژه حمایت این کشور از «محور مقاومت» متشکل از قدرت های منطقه ای تأثیری خواهد داشت؟

محور مقاومت به رهبری ایران آنقدر موفق بوده است که درک اینکه چرا کسی بخواهد چنین سیاست موفقی را که به تهران اجازه می دهد بدون ترس از انتقام قدرت خود را در سراسر منطقه گسترش دهد، مختل کند دشوار است.

برای مثال، با نزدیک شدن به انتخابات، حوثی‌های یمن حملات مخرب خود را به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ افزایش داده‌اند و نیروهای حزب‌الله لبنان شدیدترین حملات خود را علیه اسرائیل در جبهه شمالی اسرائیل انجام می‌دهند.

مدشیان نامزد اصلاح طلبان از احیای دیپلماسی هسته ای صحبت کرده و علناً مورد تایید محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه سابق و مذاکره کننده ارشد ایران در روند مذاکرات هسته ای منتهی به برجام قرار گرفته است. حتی پیشتازان محافظه کار مانند پورمحمدی و جلیلی نیز بر لزوم دیپلماسی فعال تر در همه زمینه ها تاکید کرده اند.

تصمیمات نهایی در مورد مسائل امنیتی توسط رهبری ایران گرفته می شود، اما در عین حال، رئیس جمهور توانایی اعمال فشار بر نهادهای دولتی و مراکز قدرت را دارد.