نقش «محمود» در تنش میان مجلس و مجلس تشخیص

نقش «محمود» در تنش میان مجلس و مجلس تشخیص

شهریار حیدری نماینده مردم قصرشیرین در مجلس با اشاره به تنش اخیر مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مجلس طرح یا لایحه را بررسی می کنیم.این لایحه از سوی دولت خبرگان در سال جاری ارسال شده است. مجلس به کمیسیون مربوطه می رسد و در نهایت در مجلس رای می گیرد، بنابراین لوایح در مجلس به طور کامل بررسی می شود. همچنین نحوه کار با پلان نیز به همین صورت است. در واقع برای برخورد با طرح، دستگاه های اجرایی از کمیته های مربوطه بازدید می کنند، طرح بررسی می شود و نظر کارشناسی می دهند. اصولاً با توجه به شرایط کشور، طرح یا لایحه از مجرای مجلس عبور می کند و در شورای نگهبان بررسی می شود. بنابراین به نظر این هیئت، مصوبه مذکور خلاف شرع و قانون اساسی است یا خیر. در صورت عدم توافق شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی به نحو مقتضی وارد عمل می شود.

حیدری با اشاره به ورود مستقیم مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح ها و لوایح مجلس، ادامه داد: اما اخیراً خود مجمع تشخیص مصلحت نظام مستقیماً وارد مشکلات شده است و از این نظر تلاش مجلس و شورای نگهبان این گونه نیست. در نظر گرفته شده است. در واقع وظیفه مجمع معمولاً مربوط به مواردی است که مصلحت نظام و سیاست های کشور مطرح می شود، اما مقام معظم رهبری نیز در تشریح وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام چندین بار تاکید می کنند که باید آنها را رعایت کنند. کار بر روی در مجموع به نظر من طرحی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران ضروری بود و در حالت ایده آل شورا نباید وارد آن می شد.

  جمهوری اسلامی ایران پیام آور صلح و دوستی در منطقه است

وی در پاسخ به اینکه برخی رفتار مجمع تشخیص مصلحت نظام با مجلس را لجاجت می‌دانند، افزود: نمی‌توان آن را لجاجت خواند زیرا مجمع در قانون اساسی هم جایگاهی دارد و اعضای آن با حکم رهبری منصوب می‌شوند، بنابراین افراد بالغی هستند. . اما به نظر من مجمع تشخیص مصلحت نظام از جایگاه بالایی برخوردار است و در مواردی که مجلس و شورای نگهبان به توافق نرسند، ورود به برنامه های شورای اسلامی در شأن مجمع نیست. .

حیدری درباره حضور محمود احمدی نژاد در مجلس گفت: همه جا استثنا وجود دارد و احمدی نژاد یکی از استثناهای کشور است. البته نظام احمدی نژاد را به عنوان عضوی از مجمع مذکور به رسمیت شناخت که بحث دیگری است، اما منظور من اکثریت اعضای حاضر در مجمع برای تعیین مصلحت نظام بود که تجربه ریاست جمهوری، وزارتخانه را داشتند. و حتی ریاست مجلس، البته همه جا استثناهایی از جمله مجلس وجود دارد.

منبع: آرماند تودی

دیدگاهتان را بنویسید