هجوم سرمایه گذاران ایرانی به بازار خودروهای دست دوم امارات

هجوم سرمایه گذاران ایرانی به بازار خودروهای دست دوم امارات

در روزهایی که اخبار واردات خودروهای فرسوده داغ است، زمزمه هایی مبنی بر هجوم سرمایه گذاران ایرانی به بازار خودروهای فرسوده امارات به گوش می رسد.

در 23 خردادماه همزمان با ابلاغ تعرفه های جدید واردات از سوی دولت، مجلس با کلیات آن موافقت کرد و هفته بعد جزئیات آن با رای قاطع به تصویب رسید. سپس نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه 28/03/1402 لایحه الحاق موادی به قانون سازمان صنعت خودرو را تصویب کردند. این لایحه اواخر سال گذشته به دلیل مغایرت با سیاست های کلی نظام از لایحه بودجه حذف شد.

اما دولت در نظر گرفت که واردات خودروهای فرسوده باید وجود داشته باشد و آن را در دستور کار قرار دهد. سرانجام پس از کش و قوس های فراوان، با تصویب هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، در 20 تیر 1402 آخرین مانع واردات خودروهای دست دوم برداشته شد. این مصوبه باید توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان به دولت ابلاغ شود. دولت باید به سرعت آیین نامه مربوطه را تدوین کند و این روند حداقل دو ماه طول می کشد.

اما با وجود همه شایعات و شایعات به نظر می رسد ابر، باد، مه، خورشید و آسمان در خدمت واردات خودروهای فرسوده است تا هر چه زودتر ورود خود را به کشور آماده کنند. بازار در حال حاضر در انتظار ورود این خودروها است. اگرچه خودروهای صفر دیر یا زود روانه بازار خواهند شد، اما با توجه به افزایش تعرفه های جدید و احتمال قیمت نهایی بالا، پیش بینی می شود خودروهای دست دوم تقاضای بالایی در بین مصرف کنندگان داشته باشند.

  مدارس شبانه روزی و مدارس پسرانه به دنبال اهداف

از یک سو بازار مصرف در سال های اخیر چینی شده است و از سوی دیگر به نظر می رسد قیمت خودروهای دست دوم در رده قیمتی خودروهای پیشرو در بازار باشد. بنابراین همه عوامل دست به دست هم داده اند تا بازار خودرو تمایل زیادی به پذیرش خودروهای وارداتی به ویژه دست دوم داشته باشد. همین موضوع باعث شده تا سرمایه گذاران زیادی به دلیل امنیت آینده این خودروها راهی امارات شوند. به این ترتیب طبق شنیده های ما قیمت بسیاری از خودروهای دست دوم اعم از لوکس و پریمیوم در این بازار افزایش یافته است. واحد پول مورد استفاده نیز درهم است. استفاده از این ارز برای سرمایه گذاران ریسک بالایی ندارد، یعنی اگر خودروها شرایطی برای ورود به کشور پیدا کنند، در صورت عدم اطمینان از آمادگی برای ورود، ریال را به درهم یا ارزهای دیگر تبدیل می کنند، زیرا خودروهایی که به درهم خریداری می شوند همان بازارهای امارات فروخته می شود

البته هنوز هیچ خبر رسمی در این زمینه منتشر نشده است، اما در صورت صحت این سوال که دور از ذهن نیست، باز هم می تواند بازار داخلی را تحت تاثیر قرار دهد و آن را از هدف اصلی خود دور کند.

این احتمال وجود دارد که در صورت هجوم یا افزایش بیشتر تقاضا، بازار خودروهای دست دوم امارات نیز با مشکل افزایش قیمت در بازار خودرو ایران در سال های اخیر مواجه شود. طبیعی است که این خودروها با قیمت های بالا وارد کشور می شوند و به این ترتیب واردات خودروهای فرسوده آسیبی به بازار خودرو وارد نمی کند.

  خبر بد برای تیم ملی از دیدار با لبنان

دیدگاهتان را بنویسید