هشدار برای پرهیز از مخاطبان «آنتن» | روز جدید

هشدار برای پرهیز از مخاطبان «آنتن» |  روز جدید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: صداسیما اقتدار خود را از دست می دهد. این گفت وگو نشان می دهد که صدا و سیما در شرایط امروز کم کم کارایی می شود و مدت هاست که خیلی ها در این باره صحبت می کنند و نسبت به از دست رفتن سرمایه اجتماعی و مخاطبان آن هشدار می دهند.

البته رسانه ملی نیز مانند همه بخش‌هایی که متمم ملی را حمل می‌کنند نتوانست در سطح ملی عمل کند. به قول حسن روحانی که اخیراً در خرداد گفته بود: «حداقل یک بار دو سه سال رادیو و تلویزیون را ملی کردند». از همه گروه ها و جناح ها دعوت کنید تا نظرات خود را بیان کنند. رادیو باید جایی باشد که همه بتوانند نظر خود را بیان کنند.

همین رادیو تلویزیونی که مورد انتقاد خودی ها بوده، مدت هاست به دلیل حضور جریان های تندرو در بخش های مختلف رهبری از جامعه جدا شده و با ریزش مخاطب و متعاقب آن جذب تبلیغات مواجه شده است. این در حالی است که تعداد کارکنان آن از تعداد زیادی رسانه تصویری در دنیا بیشتر است، اما عملکرد آن نتیجه ای را که عموم مردم پسندیده اند، ندارد و در روند از دست دادن سرمایه اجتماعی، حتی شاهد از دست دادن سرمایه خود نیز می باشد. طرفداران سنتی

البته افزایش حیرت انگیز نیروی انسانی سازمان صداوسیما که در دوره عزت الله ضرغامی (چهارمین رئیس سازمان پس از پیروزی انقلاب) رخ داد، تعداد کارکنان رسمی، قراردادی و پیمانی سازمان صداوسیما را به همراه داشت. به 48 تا 50 هزار نفر تا پایان سال 95؛ رقمی که در مقایسه با تعداد نیروی انسانی تلویزیون های مختلف در اقصی نقاط جهان چشمگیر و قابل توجه است. این در حالی است که پیش از تصدی ضرغامی، حدود 22 هزار کارمند به امور صدا و سیمای ایران رسیدگی می کردند. این تعداد نیروی انسانی در کنار پست های مدیریتی که در این سازمان وجود دارد باعث شد درصد بالایی از بودجه صدا و سیما صرف حقوق و دستمزد نیروی انسانی شود و درصد کمی از بودجه برای تولیدات تلویزیونی باقی بماند. مناطق مختلف محمد سرافراز به عنوان پنجمین رئیس رسانه ملی با آمدن به ساختمان شیشه ای جام جم با این مشکل مواجه شد و تصمیم گرفت این سازمان را منعطف کند. به گفته مهدی موتهد، مدیر برنامه ریزی و منابع مالی وقت، 900 پست مدیریتی از مجموعه صدا و سیما حذف شد. البته حضور بی حاصل اینگونه مدیران ادامه یافت; اینجاست که جبلی 19 خرداد امسال در دیداری که با شاگردان امام صادق (ع) داشت از برکناری 500 نفر از مدیران سازمان صدا و سیما خبر داد. اقدامی با هدف کاهش سازمان مربوطه. البته او توضیح نداد که چگونه صداوسیما یک سازمان گسترده و طولانی بود که 500 رهبر از آن حذف شده بودند و هیچ اتفاق قابل توجهی در ساختار آن رخ نداده بود. یعنی هیچ برنامه ای چه در کوتاه مدت و چه در بلندمدت به این 500 مدیر وابسته نیست؟ حال باید پرسید چه تعداد از مدیران و کارکنان در این فضا همچنان از بیت المال امرار معاش می کنند و هر ساله بودجه این سازمان افزایش چشمگیری پیدا می کند اما خبری از جذب مخاطب نیست؟

  ایران از نظر فنی بازی خوبی مقابل شیلی انجام داد/ مراحل آماده سازی تیم ملی پیگیری شد

در این شرایط، شبکه‌های تلویزیونی داخلی با تعداد پرسنل محدود اما با مدیریت مدرن متکی به بخش خصوصی و به دور از وابستگی به دولت، توانسته‌اند در سال‌های اخیر و با تولید برنامه‌های متناسب، اکثریت مخاطبان رادیو و تلویزیون را به خود جذب کنند. به سلایق مختلف و نیاز مخاطب به رقیبی جدی برای رسانه‌هایی که جز گنجاندن، بودجه کلان و حمایت دولتی مزیت دیگری نسبت به این بسترها ندارند. صداوسیما که پس از چهار دهه انحصار خود نتوانسته به موفقیت دست یابد، تلاش می کند تا فعالیت شبکه های تلویزیونی داخلی را محدود کند. تصمیمی که مربوط به حمایت از جریان های خاصی در جبهه اصولگرایان است و شرایط به گونه ای پیش رفته است که این جریان که نماینده قشر کوچکی از جامعه است، سعی می کند به هر قیمتی خواست و سلیقه خود را بر افکار عمومی تحمیل کند. از حذف برنامه ها و مجریان موفق رادیو و تلویزیون تا تلاش برای ممیزی تولیدات نمایش خانگی به سبک صدا و سیما.

خودتان تغییرات را ادامه دهید

این در حالی است که به گفته علی جنتی (فرزند آیت الله جنتی و وزیر اسبق فرهنگ) که دیروز در بخشی از توئیت خود نوشت: «تغییرات اجتماعی علیرغم اراده صاحبان قدرت به صورت ماهواره ای تحمیل می شود». قواعد حکمرانی ایجاب می کند که خود حاکمان توسعه را پیش بینی کنند و بر اساس اراده عمومی برنامه ریزی کنند. در غیر این صورت، تغییرات اجتماعی بدون توجه به اراده خود، خود را تحمیل خواهند کرد.» اینکه این جریان حاکم تا چه حد بر انحصار و ممیزی نمایش های خانگی تأثیر می گذارد، شاید مشخص نباشد، اما وزیر فرهنگ دولت سیزدهم به جنجال های موجود پیرامون این موضوع اشاره کرد. نظارت بر شبکه نمایش بومی گفت: بخش مهمی از اوقات فراغت مردم را نشان می دهد، در این دو سه سالی که بین ما و صداوسیما برای نظارت بر تصویر اختلاف دارد، اپلیکیشن های عادی هم فیلم منتشر می کنند، آیا آیا ممکن است به روش قدیمی اصلاح شود؟” اسماعیلی ادامه داد: برای فیلم هایی که در سینماها اکران می شود نظارت دقیقی داریم اما برای فیلم هایی که همه با گوشی خود تماشا می کنند نظارتی وجود ندارد. نمی دانیم چه کنیم. تحولات اخیر سیستم سنتی حاکمیت فرهنگی ما را به شدت به چالش کشیده است. آیا باید مقررات را کنار گذاشت یا نظارت و تنظیم متفاوتی داشت؟ اینها فقط سوالات امروز ماست که هنوز هوش مصنوعی وارد آن نشده است. شما نمی توانید منفعل باشید.» محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تاکید کرد: «این وزارتخانه مسئول صدور مجوز بیش از 90 درصد از محصولاتی است که از شبکه خانگی پخش می شود». شورای عالی انقلاب فرهنگی، صدا و سیما و وزارت ارشاد باید مجوز پخش محصولات رادیویی، تلویزیونی و سینمایی را در شبکه خانگی صادر کنند، از اداره سریال و برنامه های تلویزیونی است: در معاونت سریال دو نماینده. از وزارت ارشاد در شورای صدور پروانه و پروانه های ساختمانی حضور پیدا می کند که کار را جلو می برد. ایشان در همه تریبون ها حافظ صدا و تصویر هستند و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در شبکه تلویزیونی خانگی «تثبیت» است. این مشکل.”

  آیا برکناری فرهاد مجیدی به پایان رسیده است؟

پایان مونولوگ رادیو

از این رو سخنان علی لاریجانی رئیس اسبق سازمان صدا و سیما و رئیس اسبق مجلس روز گذشته در بخشی از کتاب «پایان تک صدا» که حاوی نکات قابل تأملی درباره وضعیت پخش است بازنشر شد. در سال های اخیر با در نظر گرفتن وقایع این روزها. لاریجانی معتقد است که صدا و سیما انحصار خود را از دست داده است و می نویسد: «به دلیل پیشرفت های جدید فناوری، صدا و سیما دیگر نمی تواند کارکرد انحصاری خود را در جامعه داشته باشد. باید پذیرفت که تنوع سلایق سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در جامعه وجود دارد… اگر این تنوع در چارچوب قدرت فزاینده ملی ساماندهی و استفاده نشود، در بازار غیررسمی و رسانه های بیگانه تامین می شود.

در همین راستا وزیر ارتباطات دولت روحانی نیز در متنی کوتاه و کنایه آمیز در صفحه شخصی خود در تلگرام با اختیار دادن به سازمان غیرقانونی ساترا نوشت: اکنون که شورای عالی انقلاب فرهنگی انتصاب تلویزیون اینترنتی را تصویب کرده است. (طبق سوابق) پیش از این (این امر از سوی رهبر انقلاب به شورای عالی فضای مجازی واگذار شد) شایسته است شورای عالی اقتصاد در مورد حجاب و همچنین شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای داشته باشد. همانطور که در مورد سیاست های انتخاباتی تا از نوآوری های دولت سیزدهم عقب نمانیم.

البته واکنش ها به انتقادات چه در خصوص عملکرد صداوسیما و چه در خصوص واگذاری مسئولیت صدا و سیمای داخلی به صداوسیما مورد هجمه مدیران این رسانه و عبدالعلیزاده از اعضای این شبکه قرار گرفت. تحریریه روزنامه جام جم که در یادداشتی تمامی منتقدان مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی را لشکر ابرهه داغدگاند با حضور در شبکه افق مدعی شد خبرنگاران منتقد صداوسیما از نمایش خانگی پول دریافت کرده اند. بستر، زمینه. در این روش، اینکه صداوسیما چگونه می خواهد به اصلاح و جذب مخاطب بپردازد، جز با ادامه انحصار غیرقابل تصور است.

  خسارت گرمایی به باغات پسته سبزوار/ کاهش ۱۵ درصدی تولید پسته سبزوار

دیدگاهتان را بنویسید