هشدار زرد هواشناسی برای استان

اداره کل هواشناسی استان اردبیل نسبت به فعالیت سامانه بارشی و سرد در بیشتر مناطق این استان هشدار سطح زرد شماره ۵۸ صادر کرد.به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، زمان شروع این سامانه از ظهر یکشنبه ۲۸ آبان و زمان پایان صبح چهارشنبه اول آذر خواهد بود.

براساس بررسی نقشه‌های هواشناسی نوع مخاطره این سامانه وزش باد تند تا شدید گاهی توأم با گرد و خاک به‌ویژه در روزهای یکشنبه و دوشنبه، بارش متناوب باران گاهی رگبار و رعد و برق در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در مناطق جنوبی و مرکزی استان، بارش خفیف برف در روز سه‌شنبه در برخی مناطق شهری جنوب استان، روزهای دوشنبه تا چهارشنبه در ارتفاعات استان، کاهش دمای هوا طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به‌ویژه در مناطق جنوبی استان پیش‌بینی شده است.

منطقه اثر سامانه بارشی نیز مناطق مرکزی و جنوبی استان اردبیل و بخش‌هایی از شهرستان گرمی است.

براساس اطلاعیه اداره کل هواشناسی اردبیل اثر مخاطره نیز رخداد گرد و خاک و کاهش دید افقی، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی بر اثر بارش رگباری، افزایش حجم رواناب و آبگرفتگی برخی معابر عمومی در مناطق جنوبی استان، احتمال لغزندگی در جاده‌های کوهستانی و اصابت صاعقه به‌ویژه در ارتفاعات استان خواهد بود.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل در اطلاعیه خود بر اجتناب از توقف در زیر ساختمان‌های نیمه‌کاره و سازه‌های موقتی، احتیاط در تردد در جاده‌های کوهستانی استان به‌ویژه در گردنه الماس و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی، بازدید ضدیخ رادیاتور وسایط نقلیه و ماشین‌آلات کشاورزی برای جلوگیری از خسارت یخبندان در جنوب استان، توقف عملیات عمرانی و ساختمانی در فضای باز و خودداری از فعالیت‌های کوهنوردی و صعود به ارتفاعات استان تاکید کرده است.

براساس داده‌های هواشناسی استان اردبیل، سامانه ناپایدار جوی، ظهر روز چهارشنبه از استان خارج می‌شود و روزهای پایانی هفته آسمان صاف با افزایش نسبی دما و مه صبحگاهی خواهد بود.
آیا این خبر مفید بود؟دیدگاهتان را بنویسید