واکنش آمریکا به سفر رئیس جمهور ایران به چین: چالش های ایران، آمریکا را نگران می کند.

واکنش آمریکا به سفر رئیس جمهور ایران به چین: چالش های ایران، آمریکا را نگران می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به سفر رئیس جمهور ایران به چین واکنش نشان داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در پاسخ به سوالی درباره سفر حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به پکن و دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، علیرغم اینکه وی گفت: می خواهم در مورد هدف این سفر و اینکه این خواهد بود صحبت کنم. وی طرفین را ترک کرد اما با تکرار ادعاهای واشنگتن افزود: آمریکا اخیراً تلاشی هماهنگ برای تعامل با چین در مورد برنامه هسته‌ای ایران انجام داده است زیرا ما آن را چالشی برای هر دو کشور می‌دانیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: روابط دوجانبه ما با چین پیچیده است. این پیچیده ترین و احتمالاً مهم ترین رابطه دوجانبه ما با هر کشوری است. این رابطه جنبه های مختلفی دارد که بیشتر جنبه رقابتی دارد. جنبه هایی وجود دارد که به طور بالقوه بحث برانگیز هستند، به همین دلیل است که ما بر باز نگه داشتن خطوط ارتباطی با چین تمرکز کرده ایم.

ند پرایس استدلال کرد، اما مسائلی وجود دارد که ظرفیت همکاری بین آمریکا و چین را دارد و هر دو کشور منافع مشترکی در این زمینه دارند. در مورد ایران، همکاری با چین در چارچوب 1+5 دقیقاً به این دلیل بود که برنامه هسته‌ای ایران چالشی برای آمریکا و چین است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ایران چالش های دیگری برای نظام بین الملل دارد که چین را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این چالش های ایران آمریکا را بسیار نگران کرده است.

  هفت نفر دیگر احتمالا هنوز در زیر ویرانه های کلان شهر مدفون هستند

این مقام دولت بایدن در راستای سیاست های ایران هراسی و سینو هراسی خود استدلال کرد: هر کشوری باید ماهیت رابطه خود با چین را تعیین کند. اما تا آنجا که به ایران مربوط می شود، ما معتقدیم که بقیه جهان اعلام خواهند کرد که توسعه هسته ای ایران، تلاش های آن برای صدور تروریسم و ​​اعمال نفوذ بد در منطقه و فراتر از آن غیرقابل قبول است و جهان از آنها حمایت نمی کند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی و به دعوت رسمی شی جین پینگ همتای چینی خود به پکن سفر کرد که با حضور وزیر فرهنگ و گردشگری چین در این شهر دیدار کرد. فرودگاه بین المللی.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در دهمین سفر خارجی خود در 18 ماه گذشته، صبح سه شنبه به وقت تهران وارد پکن، پایتخت چین و دومین شهر بزرگ این کشور شد.

دیدگاهتان را بنویسید