واکنش تروئیکای اروپایی به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس انرژی اتمی

واکنش تروئیکای اروپایی به تصویب قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس انرژی اتمی

انگلیس، فرانسه و آلمان در نشست روز چهارشنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از قطعنامه پیشنهادی خود علیه ایران استقبال کردند.

این کشورها با تکرار اظهارات خود مبنی بر عدم همکاری ایران با آژانس، پذیرش این قطعنامه را پاسخی به ادامه امتناع ایران از همکاری با حسن نیت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای شفاف‌سازی موضوعات باقی‌مانده مرتبط با مواد هسته‌ای اعلام نشده در ایران می‌دانند. چندین مکان در ایران

تروئیکای اروپایی همچنان بر لزوم پایبندی ایران به تعهدات خود تحت توافق پادمان جامع تحت معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) تاکید کرد.

پس از تصویب قطعنامه ضد ایرانی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، لی سانگ نماینده چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن واکنش نشان داد و تاکید کرد که مقابله مشکل هسته‌ای ایران را حل نمی‌کند و تنها راه صحیح این امر است. موضوع بازگرداندن توافق هسته ای 2015 است

وی با اشاره به شهادت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در سانحه هوایی تصریح کرد: ایران اخیراً عزاداری ملی را تجربه کرده و به زودی انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. در این شرایط خاص، برخی کشورها برای تامین اهداف سیاسی خود در صدد برانگیختن تقابل علیه این کشور هستند که برای حل سیاسی مشکل هسته ای ایران مفید نیست.

وزارت امور خارجه ایران نیز پذیرش این قطعنامه را محکوم کرد و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ارائه و پذیرش قطعنامه را اقدامی سیاسی و غیرسازنده و ادامه سیاست های شکست خورده قبلی برخی کشورهای غربی می داند. تلاش برای سوء استفاده سیاسی از مکانیسم های بین المللی علیه کشورهای مستقل.

وزارت امور خارجه ایران افزود: صدور این قطعنامه هیچ تأثیری بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای و تعمیم برنامه های توسعه هسته ای خود مطابق با حقوق کشور در معاهدات بین المللی مربوطه ندارد.