پروانه ساخت 60 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن صادر شد


به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، مهدی دوستی استاندار هرمزگان در جلسه شورای عالی مسکن به ریاست حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، ضمن گرامیداشت یوم‌الله 13 آبان به تشریح عملکرد استان هرمزگان در حوزه اجرای طرح نهضت ملی مسکن، طرح بازآفرینی شهری و طرح احداث شهرهای جدید ساحلی استان پرداخت.

استاندار هرمزگان در این جلسه اظهار داشت: تعهد استان هرمزگان در حوزه طرح نهضت ملی مسکن 65 هزار و 950 واحد مسکونی است که زمین تخصیص یافته برای اجرای این طرح قابلیت احداث 81 هزار و 593 واحد دارد که به لحاظ درصدی 123 درصد زمین مورد نیاز طرح در استان تخصیص یافته است.

وی افزود: از تعداد 66 هزار واحد مسکونی تعهد استان، برای حدود 60 هزار واحد پروانه صادر شده که در مراحل مختلف ساخت قرار دارند. 

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با اشاره به تخصیص واحدهای مسکونی به طرح نهضت ملی مسکن و طرح جوانی جمعیت گفت: در طرح نهضت ملی مسکن 25 هزار واحد انفرادی تخصیص یافته و 14 هزار و 500 واحد نیز به صورت گروهی تخصیص یافته است. 

وی تصریح کرد: در طرح جوانی جمعیت نیز که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور محترم است، 3416 واحد به صورت انفرادی و گروهی تخصیص یافته است، مجموع واگذاری انفرادی و گروهی استان در این 2 طرح بالغ بر 43 هزار واحد است. 

دوستی با اشاره به تعهدات بانک‌ها در زمینه تخصیص تسهیلات مسکن گفت: از 19 هزار 931 واحد ثبت شده، قرارداد دریافت تسهیلات 16393 واحد منعقد شده که از این تعداد تسهیلات برای 14 هزار 796 واحد پرداخت شده است، در حوزه تسهیلات، بانک مسکن استان بهترین همکاری را با طرح نهضت ملی مسکن داشته است. 

وی همچنین با اشاره به طرح زمین مانده مسکن مهر در دولت‌های گذشته اظهار داشت: 7 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام در استان باقی مانده که از این تعداد 5800 واحد در 2 سال اخیر به اتمام رسیده و تحویل مردم شده و 1098 واحد آماده افتتاح شده و در سفر رئیس جمهور به استان به بهره برداری رسمی خواهند رسید. 

استاندار هرمزگان گفت: در حوزه روبنایی و زیربنایی هم کارهای خوبی در استان صورت گرفته و به صورت همزمان کار ساخت مدارس، ایستگاه پلیس و مساجد هم آغاز شده، در حوزه خدمات زیربنایی 48 پروژه داریم که 28 پروژه انجام شده و 20 پروژه در حال انجام است. 

وی با اشاره به اینکه استان هرمزگان در چند سال اخیر شاهد چند زلزله بالای 6 بیشتر و 4 سیل بزرگ بوده است ادامه داد: به موازات اجرای طرح‌های استان، 4066 واحد مسکونی که در سیل و زلزله آسیب دیده بودند بهسازی شدند و 5400 واحد هم در سال‌های 1401 و 1402 ساخته و تحویل مردم شده است. 

دوستی گفت: در حوزه بافت فرسوده در سطح استان اقدامات مناسبی انجام و طرح‌های مختلفی اجرایی شده که بازگشایی معابر در محلات از این دست اقدامات است همچنین در حوزه سند دار کردن منازل مسکونی در بافت‌های فرسوده نیز 5717 پرونده تشکیل شده که 3370 پرونده به نفع مردم سند صادر شده است. 

وی در ادامه با اشاره به برنامه دولت در استان برای ایجاد شهرهای جدید ساحلی اظهار داشت: با توجه به ظرفیت عظیم سواحل مکران خلیج فارس و دریای عمان تمرکز ویژه بر احداث شهرهای جدید در جوار این سواحل شده است. 

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان گفت: 2 شهر جدید را به پیش برده‌ایم که همراهی وزارت راه را نیز در کنار خود داشته است، در شهر جدید خلیج فارس به دنبال احداث شهری ساحلی و مدرن با معماری ایرانی اسلامی هستیم که در صورت تخصیص بودجه می‌توان وارد فاز عملیات اجرایی شد. 


آیا این خبر مفید بود؟


دیدگاهتان را بنویسید