پرکاربردترین میلگردها در ساختمان سازی کدامند؟ + راهنمای خرید

روز جدید :

اتصالات ساختمانی
در این میان برخی از میلگردها مانند میلگردهای آجدار در ساخت و ساز کاربرد بیشتری دارند. از این رو پرس و جو هزینه اتصالات آجدار یکی از مراکز قابل اعتماد در بین کاربران این پروفیل استیل می باشد.

در این مقاله پرکاربردترین میلگردها در ساختمان و راهنمای خرید انواع میلگرد را به شما ارائه کرده ایم.

انواع میلگردهای آرماتور و پرکاربردترین میلگردها در ساختمان سازی

میلگردهای موجود در بازار به طور کلی به دو نوع میلگرد ساده و میلگرد آجدار تقسیم می شوند. این دو میلگرد از نظر ظاهری به راحتی قابل تشخیص هستند.

تفاوت این دو نوار در خطوط روی این نوارها است. این خطوط که پله نامیده می شوند، روی آرمیچر معمولی وجود ندارند. از نظر کاربرد و فروش، میله های آجدار مشتریان بسیار بیشتری دارند و بیشتر افراد تمایل به خرید میله های آجدار دارند. این نوع میلگردها از پرکاربردترین میلگردها در ساختمان سازی هستند.

همانطور که میله های آجدار قوی هستند، میله های معمولی انعطاف پذیرتر و نرم تر هستند. این مشکل به هر دو میلگرد کاربرد خاصی می دهد و هر یک از این میلگردها را برای برخی کاربردهای ساختمانی یا صنعتی مناسب می کند.

چرا میلگرد آجدار بیشتر در ساختمان سازی استفاده می شود؟

میلگردهای آجدار به دلیل تقویت اسکلت های بتنی یکی از پرکاربردترین میلگردها در ساختمان سازی می باشد. دلیل استفاده از بتن در ساختمان ها به ویژه برج ها و سازه های بلند این است که این ماده دارای مقاومت فشاری بسیار بالایی است. اما از طرفی بتن استحکام کششی خوبی ندارد و این مشکل از ضعف این ماده به حساب می آید. این امر بتن را در برابر فشارهای ناگهانی از جمله زلزله آسیب پذیر می کند.

میلگرد آجدار فقط در این قسمت به ساختمان کمک می کند و معمولا از میلگرد آجدار و گاهی از میلگردهای دیگر برای افزایش استحکام کششی فولاد داخل استفاده می کنند. دلیل ترجیح این میلگرد بر میلگرد معمولی به دلیل وجود محافظ روی این میلگرد می باشد. این خطوط و پله ها باعث ایجاد پیوند و چسبندگی قوی تری بین بتن و میلگرد می شود. این امر احتمال حرکت و سر خوردن میلگرد را در هنگام وقوع حوادثی مانند زلزله یا فشار شدید ناگهانی به ساختمان به حداقل می رساند.

همچنین استفاده از میلگرد و ترکیب آن با بتن باعث افزایش طول عمر ساختمان می شود و در نتیجه برای صاحبان ساختمان های مسکونی یا تجاری و صنعتی به صرفه تر است. این نوع ساختمان ها به هزینه های بازسازی و نوسازی کمتری نیاز دارند و عموماً در بلایای طبیعی آسیب کمتری می بینند.

راهنمای خرید لوازم جانبی پیمانکار

وزن و اندازه میلگرد اولین چیزی است که در خرید این محصول فولادی باید به آن توجه کنید. طبق استانداردهای ایران می توانید میلگرد لازم را با سایزهای 8 تا 36 میلی متر سفارش دهید. طول آرمیچر معمولا 12 متر است. اگرچه گاهی اوقات میلگردها به صورت بسته‌بندی نیز تولید و به فروش می‌رسند، اما پرمصرف‌ترین میلگردها در ساختمان‌سازی معمولاً به صورت بسته‌بندی به فروش می‌رسند.

در مورد وزن نیز باید مطمئن شوید که سایز مورد نظر شما دارای وزن استاندارد باشد. دو جدول برای محاسبه وزن آرمیچر و بازده وجود دارد. این دو جدول از نظر کاربرد متفاوت هستند. برای این کار می توانید از جدول وزنه یا میز استال استفاده کنید.

نمودار وزن یک نمودار ساده است که فقط اطلاعات مربوط به اندازه و وزن وسایل را در اختیار خریدار قرار می دهد. اما میز استال یکی از کامل ترین میزها به عنوان راهنمای خرید وسایل است. علاوه بر اندازه و وزن می توانید اطلاعاتی مانند گشتاور در هر جهت، میزان بار، اندازه مقطع و سایر اطلاعات تخصصی را نیز در جدول به اصطلاح به دست آورید.

اگر این دو جدول را با اطلاعات کارخانه مقایسه کنید، می توانید بر اساس ساخت و پروژه خود مقدار و نوع یراق آلات را به دقت تعیین کنید و انتخاب و خرید دقیق تری داشته باشید. به این ترتیب در هزینه ها صرفه جویی می کنید و منطقی تری خرج می کنید.

همچنین باید از استاندارد اتصالات خریداری شده مطمئن شوید. میلگردهای تولید شده در ایران با استانداردهای متفاوتی تولید می شوند. امروزه استانداردهای قدیمی جایگزین استانداردهای جدیدتری مانند ISIRI 3132 شده است که یک استاندارد ملی و ایرانی بر اساس تلفیق استانداردهای خارجی از جمله استانداردهای مرجع اروپایی EN، DIN آلمان، GIS ژاپن، ASTM آمریکا و استاندارد جهانی ISO است.

علاوه بر این، آیین نامه بتن ایران (ABA) شرایطی را برای استاندارد میلگرد فراهم کرده است و این استاندارد عموماً توسط سازندگان ایرانی برای تولید پرمصرف ترین میلگردها در ساختمان رعایت می شود.

کدام مراحل برای استفاده در بتن بهتر است؟

میله های آجدار با درجه های مختلف طبقه بندی می شوند. برخی از این مدارک بیشتر توسط پیمانکاران ساختمانی استفاده می شود. هر درجه می تواند شکل متفاوتی از خطوط و آج ها داشته باشد که آن را برای برخی کاربردها مناسب تر می کند.

به عنوان مثال از کلاس آرماتور آجدار A2 برای ساخت سازه هایی استفاده می شود که نیاز به مقاومت بالایی ندارند و طبقات زیادی ندارند. هزینه میلگرد آجدار A2 می تواند کمتر از مدل های بادوام تر باشد و هزینه پروژه ساختمانی شما را کاهش دهد.

کلاس A3 نیز معمولا برای ساختمان های با متراژ متوسط ​​استفاده می شود و می توان آن را پرمصرف ترین میلگرد در ساخت و ساز ساختمان در جهان دانست. اگر پروژه شما ساختمان های بلندمرتبه است و نیاز به استحکام بالایی دارد می توانید از میلگرد آجدار Girid A4 که دارای پله ها و خطوط پیچیده است استفاده کنید.

بهترین کارخانه های تولید میلگرد با کاربردهای ساختمانی

امروزه کارخانه های زیادی در کشور یراق آلات تولید می کنند. اکثر این کارخانه ها یراق آلات با کیفیت و مطابق با تمامی استانداردها تولید کرده اند و توانسته اند نیاز داخلی به یراق آلات را تامین کنند. از بهترین کارخانه های تولید یراق آلات می توان به برندهای زیر اشاره کرد:

  • میلگرد میانی: کارخانه میلگرد میل آذربایجان میلگرد خود را با نام تجاری میلگرد میلگرد به فروش می رساند و یکی از تولیدکنندگان اصلی میلگرد آجدار مورد استفاده در ساختمان است. این کارخانه تولید کننده تخصصی میلگرد می باشد و به طور معمول سایر محصولات فولادی تولید نمی کند.
  • میلگرد امیرکبیر: کارخانه خزر میلگرد امیرکبیر نیز محصولات خود را با برند میلگرد امیرکبیر عرضه می کند. این کارخانه محصولات خود را در گریدهای مختلف تولید می کند اما عیار اصلی تولید این کارخانه میلگرد A3 می باشد. قیمت فولاد امیرکبیر را می توان مناسب تر از اکثر برندهای معروف دانست.
  • میلگرد اصفهان: برند میلگرد اصفهان معمولاً در بازار ایران به عنوان محصولات دو کارخانه بزرگ ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان شناخته می شود که از نظر کیفیت و استاندارد محصولاتی نزدیک به همی عرضه می کنند. قیمت یراق آلات اصفهان معمولاً بالاتر از سایر برندهای یراق آلات می باشد.

آنلاین خرید کنید و در مورد هزینه اتصالات پره دار بپرسید

مجریان پروژه های ساختمانی، پیمانکاران و خریداران محصولات و پروفیل های فولادی از جمله انواع ورق های فولادی می توانند علاوه بر استعلام روزانه قیمت، انواع میلگرد و سایر پروفیل های فولادی مورد نیاز خود را به صورت آنلاین از طریق تماس با مراکز معتبر سفارش دهند.