پناهجویان افغان در پاکستان دارای مدارک قانونی هستند

نشریه آمریکایی تایم نیز به نقل از کارشناسان اظهار داشت: بسیاری از افغان‌هایی که حتی مدارک قانونی دارند نیز در پاکستان مورد تعقیب و پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.


به گزارش خبرگزاری موج،  «منزه کاکر»، وکیل بخش حقوق بشر در شهر «کراچی» پاکستان به رسانه‌ها گفته است طی ماه‌های اخیر تنها در این شهر بیش از 1500 افغان دستگیر شده‌اند که 80 درصد آنها پناهجویان قانونی بوده‌اند.

این درحالی است که دولت موقت پاکستان از همه پناهجویان غیرقانونی خواسته است تا فردا دوم نوامبر این کشور را ترک کنند.

نشریه آمریکایی تایم نیز به نقل از کارشناسان اظهار داشت بسیاری از افغان‌هایی که حتی مدارک قانونی دارند نیز در پاکستان مورد تعقیب و پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر «حمید حکیمی» از کارشناسان در مؤسسه «چاتم هاوس» نیز گفت دستگیری و اخراج اجباری پیامدهای گسترده ای دارد، اما این اولین بار نیست که پاکستان تلاش می‌کند حقوق پناهندگان را نادیده بگیرد.

وی افزود: «دولت پاکستان همیشه با بحران مواجه بوده و برای اینکه توجهات را از مشکلاتی که خودشان مسئول هستند، دور نماید، همواره موضوع پناهجویان غیرقانونی عمدتاً از افغانستان را مطرح می‌کردند».

حکیمی ادامه داد «مقامات پاکستان درصدد این هستند تا تا نشان دهند که مشکلات این کشور تماماً از کشورهای همسایه ناشی می‌شود».

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان نیز هشدار داد این اقدام پاکستان در قبال پناهجویان می تواند یک فاجعه حقوق بشری ایجاد کند.آیا این خبر مفید بود؟


دیدگاهتان را بنویسید