پیش بینی اعتبار نامزدهای ریاست جمهوری؛ 12 نفر واجد شرایط شدند

پیش بینی اعتبار نامزدهای ریاست جمهوری؛  12 نفر واجد شرایط شدند

روزنامه وطن در یادداشت امروز خود آورده است که از 80 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، 1403 نفر 12 نفر شانس تایید توسط شورای نگهبان را دارند که اسامی آن را اعلام کرده است.

رویداد وطن 24 امروز نوشت: بر اساس پیش بینی کارشناسان 12 نفر به عنوان نامزدهای احتمالی تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان معرفی شده اند.

این روزنامه نوشت: بر اساس گزارش ستاد انتخاباتی کشور، از 19 تا 24 خردادماه در مدت 5 روز 80 نفر برای ثبت نام در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

این 80 نامزد ترکیبی از افراد مشهور و مدیران مشهور هستند. اکنون گمانه زنی هایی درباره صلاحیت این افراد در شورای نگهبان و ترکیب نهایی کاندیداها وجود دارد. طی روزهای گذشته به ویژه پس از پایان مهلت ثبت نام، اخباری در فضای مجازی مبنی بر تایید یا رد صلاحیت برخی از کاندیداها منتشر شد… پیگیری های وطن امروز نشان می دهد که تاکنون تصمیم نهایی در خصوص تایید یا رد صلاحیت نامزدها گرفته نشده است.

دیروز سخنگوی شورای نگهبان با تایید این موضوع گفت هنوز تصمیم نهایی درباره هیچ نامزدی گرفته نشده است. اما با نگاهی به نامزدها می توان ترکیب نهایی تایید شده را پیش بینی کرد. با در نظر گرفتن نامزدهای 14 دوره انتخابات ریاست جمهوری می توان برای برخی از این کاندیداها احتمال تایید صلاحیت مشخص شده را در نظر گرفت و برای برخی از آنها این احتمال را با ضریب کمتری در نظر گرفت. «کشور امروز» در پیگیری‌های خود و در گفت‌وگو با کارشناسان، کاندیداها را مورد بررسی قرار داده و به دنبال تایید یا رد صلاحیت آنها بوده است. بر اساس بررسی های انجام شده، از میان 80 نامزد 14 دوره انتخابات ریاست جمهوری، در نهایت 12 نامزد نسبت به سایرین شانس بیشتری برای تایید شورای نگهبان دارند. مشخص شده اند. به عبارت دیگر، این 12 نفر همان چیزی هستند که انتظار می رود جمع نهایی افراد واجد شرایط باشند.

این 12 نفر عبارتند از: محمدباقر قالیباف، مهراد بازاریان، علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، محمد شریعتمداری، مصطفی پورمحمدی، علی نیکزاد، امیرحسین قاضی زاده، صولت مرتضوی و عبدالناصر همتی.

کارشناسان می گویند با توجه به شرایط دوازده گانه برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری، این 12 نامزد نسبت به سایرین شانس بیشتری برای تایید شورای نگهبان دارند.

بر اساس اصل 115 قانون اساسی، رئیس جمهور باید از رهبران مذهبی یا سیاسی ایرانی الاصل، مدیر و مدیر باشد و تصمیم گیری در این مورد بر عهده شورای نگهبان 12 نفره است.