پیش بینی کارشناسان از قیمت دلار در ماه های آینده

روز جدید :

خبرآنلاین: در حالی که انتظار می رفت دلار روزهای منتهی به انتخابات را با نوسانات محدود سپری کند، انتظارات تورمی فزاینده این صورت حساب را در کریدور قرار داد.

حمیدرضا جیهانی، کارشناس اقتصادی، توزیع انتخابات ریاست جمهوری و مواضع ترامپ را در پیش بینی آینده قیمت دلار و سایر بازارهای مالی موثر می داند. وی در گفت و گو با تجارت نیوز اظهارات اخیر ترامپ درباره ایران را خوش بینانه ارزیابی کرد و گفت که ترامپ دیگر برده بازارهای داخلی نیست!

پس از حادثه هلیکوپتر ریاست جمهوری در حالی که انتظار می رفت بازارهای مالی شاهد افزایش چشمگیر قیمت ها باشند، دلار در محدوده مشخصی با نرخ مبادله ای حامی بازار معامله شد.

پیش بینی کارشناسان از قیمت دلار در ماه های آینده

بازار ارز در روزهای ابتدایی تیرماه تغییر چندانی نداشت و معامله گران منتظر تصمیم انتخابات ریاست جمهوری بودند. اما برخلاف پیش بینی کارشناسان اقتصادی، دو روز مانده به انتخابات، دلار به کریدور ششم صعود کرد. نوسانات دلار در روزهای اخیر صعودی تر بوده و معامله گران نزولی را شگفت زده کرده است.

افزایش تقاضا در بازار اسکناس وجود دارد. از بازار حواله خبری نیست!

حمیدرضا جیهانی، کارشناس اقتصادی، دلیل افزایش قیمت دلار در مدت زمان مشخص شده را به افزایش تقاضا مرتبط می داند. وی در گفت و گو با تجارت نیوز با اشاره به اینکه مردم می خواهند بخشی از سرمایه خود را به دارایی مطمئن تبدیل کنند و بهترین دارایی موجود ارز است، اشاره کرد.

این کارشناس اقتصادی به افزایش تقاضای اسکناس دلار در بازار استانبول در روزهای اخیر اشاره کرد و افزود: افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر ناشی از بازار اسکناس بوده و افزایش تقاضا برای حواله صورت نگرفته است. بازار و بازارهای منطقه ای مانند امارات ترکیه، عراق و افغانستان.”

بازارها در معرض خطرات سیستماتیک هستند

این کارشناس بازارهای مالی با تاکید بر اینکه بازارها همواره مبتنی بر ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک هستند و اینها از مولفه‌های مهم تحلیل اقتصادی هستند، تصریح کرد: در ماه‌های اخیر بازارها رویدادهایی را تجربه کرده‌اند که ریسک‌های سیستماتیک مهمی را به بازار تحمیل کرده‌اند. مهم ترین آن سقوط بالگرد ریاست جمهوری بود که منجر به برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در کشور شد.

تعداد نامزدهای انتخابات بازارها را سردرگم کرد

جیهانی ادامه داد: علاوه بر عدم قطعیت در ریسک‌های سیستمی، انبوه نامزدها و ایده‌ها و برنامه‌های آنها برای اقتصاد بازار را تحت تأثیر قرار داد. این در حالی است که فعالان بازار مالی در حال بررسی سیاست های کاندیداها برای آینده هستند.

وی وجود عدم اطمینان سیاسی را دلیل ورود سرمایه داران به بازارهایی می داند که ریسک دارایی های آنها را پوشش می دهد. جهانی خاطرنشان کرد: این موضوع در روزهای قبل از انتخابات باعث افزایش تقاضا در بازار ارز شد و قیمت دلار کریدور را تغییر داد.

این کارشناس اقتصادی افزود: از نظر من هیچ اتفاق اساسی برای بازار ارز رخ نداده است. لازم به ذکر است که آمار اردیبهشت و خرداد حکایت از کاهش تورم دارد و نکته مهم این است که بلاتکلیفی سیاسی که به دلیل انتخابات در کشور به وجود آمده باید برطرف شود. قاعدتا پس از مشخص شدن نتایج انتخابات، فعالان اقتصادی در این خصوص تصمیم گیری می کنند.

خطر حضور ترامپ از بین رفته است

وی به شروع مناظره های انتخاباتی آمریکا اشاره کرد و گفت: ترامپ به یکی از قلدرهای بازار ما تبدیل شده است و مردم این فرد را ریسک بزرگی برای بازار می دانستند. اما اظهارات اخیر ترامپ در مورد ایران نشان می دهد که او چشم اندازی برای تغییر رژیم ندارد و بازار ایران را بازاری بکر و بزرگ می داند که گویای نگاه کارآفرینانه این مرد است.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: در این صورت ریسک هایی که برخی برای جهش قیمتی در بازار طلا پیش بینی می کردند محقق نمی شود.

جیهانی در پایان گفت: با توجه به اینکه بازار ارز همواره نسبت به مواضع ترامپ حساس است و وی در عرصه نظامی، سیاسی و اقتصادی موضع منفی نداشته است، هر گونه روندی در بازارهای مالی مربوط به حوزه های اقتصادی داخلی و داخلی خواهد بود. تقویت اقتصادی کشور».