چرا مرغ تا کیلویی 100 هزار تومان گران شد؟

چرا مرغ تا کیلویی 100 هزار تومان گران شد؟

کاهش توزیع و کمبود مرغ در بازار قیمت آن را بالا می برد به طوری که هر کیلوگرم مرغ تازه کامل حدود 100 هزار تومان در خرده فروشی های شهر به فروش می رسد و حدود سه هفته از افت عرضه می گذرد. مرغ در فروشگاه های سطح شهر تا به امروز که به گفته فروشندگان، محصولات پروتئینی میزان توزیع مرغ در آن نسبت به ابتدای اردیبهشت امسال نصف شده است.

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی در عین حال پیشتر گزارش داده بود: کمبود مرغ گرم در بازار نداریم و با توجه به تعداد زیاد جوجه ریزی در مرغداری های کشور، میزان تولید مرغ در خرداد ماه است. بیش از مصرف کشور خواهد بود و دولت باید آمادگی جمع آوری این مازاد تولید را از بازار داشته باشد اما امروز وضعیت بازار این محصول با اظهارات این مسئول بسیار متفاوت شده است. قیمت و در دسترس بودن مرغ موضوعی است که این روزها خرید این محصول پروتئینی را برای اکثر خانواده ها سخت کرده است.

مقصر افزایش اخیر قیمت مرغ کیست؟

در همین رابطه محمدعلی کمالی سروستانی مشاور عالی اتحادیه گوشتخواران در خصوص وضعیت و دلایل گرانی این محصول گفت: بر اساس توافق با وزارت جهاد کشاورزی یک روزه مرغ پیر با قیمت 15900 تا 16900 به مرغدار تحویل داده می شود که متأسفانه مرغداری ها و نمایندگی های فروش این رقم را رعایت نکردند و این مشکل منجر به افزایش 5 هزار تومانی قیمت جوجه یکروزه شد. و قیمت جوجه زنده موظفند به توافقی که با وزارتخانه بسته اند پایبند باشند.

کمالی تصریح کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان مرغ از نظر تامین مواد اولیه مشکلی ندارند و دغدغه اصلی تولیدکنندگان افزایش قیمت مرغ یکروزه است چرا که قیمت جوجه یکروزه باید حدود 12 باشد. درصد بهای تمام شده تولید اما متاسفانه با قیمت هایی که خریدند گفتند قیمت به 17 درصد رسیده است.

مشاور عالی انجمن مرغ گوشتی ادامه داد: متأسفانه نژادهای خارجی (مرغ گوشتی) بدون ارائه یکی دو فاکتور بین 25 تا 32 هزار تومان به مرغدار می برند و مرغدار جرات ندارد از وضعیت موجود شکایت کند، زیرا در در صورت اعتراض، نام مرغدار در لیست سیاه قرار می گیرد و مرغ به آن مرغدار فروخته نمی شود.

پیشنهادی برای کاهش مشکلات تولید مرغ

وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به وضعیت تولیدکنندگان مرغ گوشتی پیشنهادی برای کاهش مشکلات این بخش ارائه شده است، گفت: پیشنهاد ما راه اندازی سامانه تجارت مرغ بود که متاسفانه از سوی مرغداری های مادر رد شد. محقق نشد کمالی خاطرنشان کرد: دولت با اتحادیه تولیدکنندگان مرغ گوشتی در ایجاد سامانه بازرگانی مرغ به توافق رسیده است اما توان ایستادگی مرغداری ها بیش از پیشنهاد ما و حمایت دولت از این طرح است.

دیدگاهتان را بنویسید