چشم زائران برای تایید صلاحیت

چشم زائران برای تایید صلاحیت

با فرا رسیدن ایام محرم، بازار مداحی بیش از پیش رونق گرفته است. بازاری که با وجود انتخابات اسفند، احتمالا داغتر می شود و فضای سیاسی تری دارد. حمایت یا مخالفت نامزدهای انتخاباتی و شخصیت‌های سیاسی این طبقه (حامیان) بی‌سابقه است. همچنین موضع گیری سیاسی و اظهار نظر در مورد مسائل عمده در مجالس و هیئت های مذهبی امری عادی و اجتناب ناپذیر شده است، به گونه ای که ابراز نگرانی و توصیه های سیاسی در سال های اخیر بخشی از مراسم مذهبی شده و شنوندگان و شنوندگان خود را داشته است. در میان برخی از مراجع، روحانیون و علاقمندان به عزاداری امام حسین (علیه السلام) نیز منتقدان و مخالفانی وجود دارد.

مداحی و سیاست

حاج منصور ارضی مداح جانباز بارها در مورد ارتباط سیاست و مداح اظهار نظر کرده است. بنابر اعتقاد او، کار مدا فقط مده نیست; وی در این خصوص گفت: مدا نباید فقط مداحی کند. من هم می خواهم حرفم را در مورد مشکلات روز بیان کنم.

حمایت از احمدی نژاد

ارضی از جمله کسانی بود که با تمام وجود از احمدی نژاد حمایت کرد و در حمایت از سخنان او در مناظره انتخاباتی در جمع هوادارانش در یکی از مساجد تهران گفت: خوشحالم که انتقام امام و رهبری شد. با این سیلی مناظره گرفته می شود و در این دوره پیروزی می آید و حزب الله بهتر است بیدار باشد و برای انتخابات 4 سال دیگر به دنبال قدرت واقعی و انقلابی باشد.

بازگشت از احمدی نژاد

پس از حمایت بی دریغ محمود احمدی نژاد از اسفندیار رحیم مشایی و سیاست های او، بسیاری از مدی ها به مخالفت با وی پرداختند و از این رو با تهدید و ارعاب به تمسخر و توهین پرداختند. شکایت مشایی از منصور ارضی در سال 1392 در این فضا قابل بررسی است. این شکایت با تهدید و ارعاب به دلیل سخنرانی همراه بود، ارضی در این سخنان گفت: فعلا اگر پیداش کنند بچه ها او را می کشند. این جامعه یهودی در حال حاضر توسط هزاران حصار احاطه شده است. گفتم هر کی او را بکشد پول می دهم. دو سال دیگر برای ریاست جمهوری کار می کنند تا آرای اراذل و اوباش را جمع کنند و این آرزو را به گور ببرند. احمدی نژاد: «حرف های نهضت آزادی و سازمان منافقین از دفتر احمدی نژاد شنیده می شود… حیف است علمای متعصب ما بخواهند برای چنین فردی (مشایی) بایستند، جواب برخی حرف های مسخره این است. کار ماست.» منصور ارضی در پایان دوره احمدی نژاد در برنامه ماه مبارک رمضان که در مصلی اراک ضبط شده خطاب به احمدی نژاد گفت: «چرا نمی گویید برای دین مردم چه کرده اید؟» چرا حساب می‌کنید در این 8 سال چه فعالیت‌هایی برای برقراری حجاب اسلامی انجام داده‌اید؟ چند بار به مأموران نیروی انتظامی در کشور درباره امر به معروف و نهی از منکر و برخورد با اراذل و اوباش تذکر داده شده است؟ پلیس کار خودش را می کند، آنها خودشان کاری انجام ندادند.

  اطلاعیه آخرین تغییرات کنکور 1402

مداحان از مواضع سیاسی خود دفاع می کند

آن دسته از مذاهب که دارای منشأ مذهبی هستند از اقدامات سیاسی و فرقه ای خود دفاع می کنند. محمود کریمی که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته یکی از حامیان سعید جلیلی بود، گفت: در پاسخ به آقایانی که می گویند مدی ها در سیاست دخالت نکنند، من پاسخ می دهم که خودشان در سیاست دخالت نکنند، چرا که آنها همین هستند. این از بی سوادی سیاسی آنها می آید. بهتره دست به کار بشی زیرا ما دیدگاهی برای اظهار نظر در مورد سیاست داریم و آنها ندارند.
از ستایش کم نداری!

در آبان ماه 1401 حاج منصور ارضی به قاریان مجموعه شهدای انقلاب اسلامی (منبع تهران) توصیه کرد: «وظیفه ما این است که تاریخ را به صورت تخصصی با اشاره ای کوتاه به وقایع امروز در تلاوت خود بازگو کنیم. قیافه مردان خود حق و باطل را می شناسند و باید مراقب مخاطبان پای منبرهایمان باشیم که گمراه نشوند. باید از شاعران بخواهید که شعر درمانی کوبنده ای بنویسند که مرهم دردهای این روزها باشد. اگر اتفاقی برای شما افتاد، ناامید نشوید، به کار خود ادامه دهید و تسلیم نشوید.”

حاج منصور ارضی مداحی اهل بیت علیهم السلام در این مراسم دیگر

وی با اشاره به اینکه مداحی اهل بیت (علیهم السلام) کار بزرگی است، افزود: این جایگاه به قدری خوب است که سروش در مقاله اخیر خود موضع گیری کرد که باید کار را از دست مداحان بگیریم.

مداحی یا بیانیه سیاسی

حضور خوانندگان در سکوهای نماز جمعه و نماز عید سعید فطر از دوران روحانی آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. تمجید توهین آمیز میشم متی از روحانی و تیم دیپلماسی وی در مراسم عید سعید فطر در سال 1395 واکنش های زیادی را به همراه داشت. علی مطهری در یادداشتی درباره شعرخوانی میشم متی در روز عید سعید فطر گفت: ابیاتی. در مسجد تهران قبل از نماز خوانده می شد که بیشتر جنبه سیاسی دارد و کمترین ارتباط را با عید سعید فطر دارد و علاوه بر ناسازگاری این اشعار با عید سعید فطر، موضوع و محتوای این اشعار نیز دارای نادرستی بود. اولاً در کل برجام اشتباه کرد در حالی که توافق برجام یک تصمیم سراسری است و اشتباه او یک اشتباه سیستمی است… ثانیاً اشعار مذکور در مورد سیلی زدن یک کوهنورد در کنار آن صحبت کردند. قصر این نگاه طبقاتی بیشتر با مارکسیسم وجه اشتراک دارد تا اسلام اصل در اسلام ایمان و عمل صالح است نه محرومیت و فقر… ثالثاً در این اشعار بعد از اینکه می گوید ما از هر تحریمی استقبال می کنیم می گوید. : «راه ما راه حسین است». گویی امام حسین علیه السلام بدون محاسبه و تنها از روی عصبانیت و هیجان قیام کرد در حالی که دقیق ترین محاسبات را داشت.

  خبر خوب برای آموزش از قانون ارزشیابی معلمان

محرم امسال و انتخابات 1402

امسال سال انتخابات است و اجتماعات مذهبی به ویژه عزاداری سالار شهیدان همواره مورد توجه جناح های سیاسی (عمدتا اصولگرایان) بوده است. از این رو انتظار می رود امسال نیز مداحان برنامه های سیاسی خود را با شدت بیشتری در اشعار و گلایه های خود بگنجانند. در همین حال، ترتیبات سیاسی نحوه عملکرد دیوانگان را مشخص خواهد کرد. اگر اصلاح طلبان هم تایید شوند و در انتخابات شرکت کنند، کار مداحان راحت می شود، حمله به این جناح و شبیه سازی آنها با شمر، یزید و عبیدالله بن زیاد آسانتر می شود، اما اگر انتخابات بین دو گروه اصولگرا باشد. ، دیوانه ها باید متفاوت فکر کنند. البته شاید در این مورد نیازی به حضور پانژیریک نباشد. نتیجه هر چه باشد به نفع جریان اصولگرا خواهد بود و مقدسات احتمالاً در همان عزای ابدی باقی خواهد ماند. از این منظر شاید چشم مداحی های سیاسی بیشتر به سمت لیست های خروجی شورای نگهبان معطوف باشد تا اشعار و شکایات خود را بر این اساس تهیه کنند.

تذکر آستان عبدالعظیم به نمازگزاران:
چرا این همه دروغ را به نام فاجعه مطرح می کنید؟
تولیت آستان حضرت عبدالعظیم (ع) فرمودند: چرا نمی خواهیم روال عزاداری را اصلاح کنیم و چرا این همه دروغ را به نام مصیبت مطرح می کنیم و کاری از پیش نمی بریم؟به گزارش تسنیم حجت الاسلام سید کاضی عسکر صبح دیروز در گردهمایی سالانه مدیران و روسای ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات استان تهران اظهار داشت: ساخت و توسعه عتبات از شعائر الهی و تکالیف دینی ما و زمینه ساز توسعه فرهنگ دینی است. آشنایی مردم با معارف اسلامی، بسترسازی برای کمال روح و… اما مهم تر این است که چگونه از این قدرت های عظیم استفاده و بهره برداری می شود. وی افزود: سالانه میلیون ها نفر از فرصت حج و زیارت به اماکن متبرکه استفاده می کنند و فرصت های بزرگ دیگری از جمله نماز جمعه، مساجد، دانشگاه و… داریم اما دوری جوانان ما از معارف الهی و بیگانگی از معارف الهی. دین بعد از 43 سال که در اثر تحریک دشمنان به انحراف می انجامد، محل تأمل و ریشه یابی است و باید هر چه سریعتر برای مقابله با آن اقدام کرد. وی با اشاره به برگزاری مراسم عزاداری و اربعین گفت: متأسفانه مراسم مذهبی جزو امور رسمی است و با وجود ظرفیت‌های زیادی که در اختیار داریم مانند مسلمیه، غدیر، محرم و… و آموزش، آنچه ما به عنوان معلم و سخنران در زمینه تقدیم ائمه به مردم داشتیم، اما با وجود همه هشدارها، تعابیری بدن انسان را تکان داد، چرا نمی خواهیم روال عزاداری را اصلاح کنیم و چرا این همه را ارائه می کنیم. به نام فاجعه دروغ می گویند و کاری انجام نمی دهند؟قاضی عسکر با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب تصریح کردند: حضرت امام خامنه ای در جلسه ای از اتلاف فرصت ها گلایه کردند و از برخی تفاسیر استفاده کردند و تکرار این امر مستلزم مدیریت است. اگر ظرفیت های موجود را اصلاح نکنیم در آینده وضعیت بهتر نمی شود.وی با اشاره به میهمانی غدیر و استقبال چشمگیر مردم گفت: فلسفه عزاداری حضرت ابا عبدالله مقابله با جهل، جهل و افزایش است. معرفتی که در اجرای همه مراسم باید مورد توجه قرار گیرد تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) بیان کرد: آزادی از دشمنان یکی از محوری ترین امور مربوط به زیارت است، اما برخی از آداب و رسوم مغفول مانده و در حال حاضر تنها به فکر ساخت یک موکب و Gotwim افتاد.

  شروع ضعیف و متزلزل شاگردان کشتی قهرمانی جهان در بلگراد/ ناکامی هر 4 ملی پوش ایرانی در راهیابی به نیمه نهایی

منبع: همدلی

دیدگاهتان را بنویسید