کشتن یک دختر به خاطر یک پیام

کشتن یک دختر به خاطر یک پیام

آنچه مادر زیلان به من گفت و برادرم نیز در بازداشتگاه. این بود که ساعت 8 صبح پیامی روی گوشی زیلان می آید و پدرش پیام را می بیند و عصبانی می شود و این کار را می کند. چیزی بیشتر از این نبود، یعنی مادر زیلان هم همین را می گوید.

اعتماد نوشت: زیلان. الف» دختر 15 ساله ای که روز جمعه 25 تیرماه با انگیزه مکرر دریافت پیامک توسط پدرش کشته شد.

ساعت 7:30 و 8 صبح بود که صدای شلیک گلوله صدای پیامک تلفن زیلان را خاموش کرد. صدای تیراندازی در روستا شنیده شد و همسایه ها ابتدا با اورژانس و سپس پلیس تماس گرفتند. پلیس پدر زیلان را دستگیر کرد. اکنون ساکنان زیوه و همچنین بستگان این دختر نوجوان از این ماجرای غم انگیز شوکه شده اند. اهالی روستا درباره این حادثه به «اعتماد» توضیح دادند که پدر خانواده اهل شهرستان پیرانشهر است. آنها تقریباً پانزده تا بیست سال است که در زیوا زندگی می کنند. پدر مقتول خشن بود. هم با خانواده خودش و هم با روستاییان.

از ابتدای سال جاری بر اساس اخبار رسمی منتشر شده در رسانه ها؛ زیلان; او نهمین دختری است که توسط پدرش کشته شده است. این در حالی است که برخی از اخبار مربوط به زن کشی یا اصلا منتشر نشده و یا برچسب خودکشی به آن زده شده است.

در 25 آوریل، «مریم. س 34 ساله اهل روستای الند شهرستان خوی آذربایجان غربی توسط پدرش با انگیزه شرافتمندانه کشته شد. اگرچه پدر و برادرانش وانمود کردند، اما مریم خود را کشت.

در 27 آوریل، “روز. ر 19 ساله کرمانشاهی توسط پدرش با انگیزه شرافتمندانه کشته شد. شایعات حاکی از آن است که پدر دنیا یک هفته پس از دستگیری آزاد شده است. به مناسبت انتشار این خبر ابتدا ادعا شد که دانیا توسط بستگان آنها کشته شده است.

18 اردیبهشت «شیروان» جوان 24 ساله اهل صفایه آذربایجان غربی توسط پدرش با انگیزه ای عالی کشته شد.

13 مه “ستایش”. م 16 ساله اهل روستای ابولوفا از توابع شهرستان کوهدشت استان لرستان توسط پدرش با انگیزه بزرگوار کشته شد.

13 می، «مازوما». م 29 ساله اهل روستای دم کوهدشت استان لرستان توسط پدرش با انگیزه شرافتمندانه کشته شد.

13 می، “فرشته”. م 19 ساله اهل شهرستان کوهدشت لرستان توسط پدرش با انگیزه شرافتمندانه کشته شد.

۲۲ خرداد دختر ۳۷ ساله ایلامی بر اثر اختلاف خانوادگی توسط پدرش کشته شد.

13 ژوئن، «روگین. الف 17 ساله اهل شهرستان دیواندره استان کردستان توسط پدر و برادرش با انگیزه شرافتمندانه کشته شد. با این حال، برخی منابع محلی به “تراست” گفته اند که قتل توسط پدر روژین انجام شده است.

25 تیر زیلان. الف 15 ساله اهل روستای زیوه از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی توسط پدرش با انگیزه شرافتمندانه کشته شد…

روستای زیوا. روز حادثه

روستای زیوه در شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی واقع شده و حدود 350 خانوار دارد. هنگامی که این حادثه رخ داد، خبرنگار Doverie از ساکنان و یکی از بستگان زیلیان خواست تا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرد. همه اهالی از ماجرای زیلان خبر داشتند و با ناراحتی از این حادثه صحبت کردند. یکی از اهالی به اعتماد گفت: پدر زیلان دامپرور و مغازه لبنیاتی بود و در برخورد با مردم رفتار درستی از خود نشان نمی داد و سابقه بدرفتاری با خانواده داشت و شنیدیم که می گفتند؛ چون از اس ام اس که روی تلفن زیلیان دید او را با کمری کلت کشته است. هیچکس نمی داند پیام چه می گوید.”

«کامران عبداللهی» دهیار روستای زیوه نیز با تأیید این اتفاق به «اعتماد» گفت: این روستا تقریباً 350 خانوار دارد. بنابراین همه یکدیگر را می شناسند. این خبر درست است اما نمی دانیم چرا این کار را کرده است. روز جمعه بین ساعت 8 تا 9 صبح اتفاق افتاد.

یکی از بستگان این خانواده نیز به «اعتماد» گفت: پدرش با ما که از بستگانش بودیم رفتار مناسبی نداشت. او اغلب با همه درگیر بود. او پرخاشگر بود. او چندین بار با خانواده اش برخورد نامناسبی داشت.»

اما پرسش های «تراست» درباره این ماجرا را عموی زیلان پاسخ می دهد.

زیلان چند سال داشت؟ آیا او به مدرسه رفت؟

او 15 ساله بود. سه سال بود که برادرم از مدرسه بازمانده بود. او سه خواهر و یک برادر دارد که از او کوچکتر هستند. در واقع زیلان اولین فرزند خانواده بود.

دلیل نگذاشتن پدر زیلان به مدرسه چه بود؟

برادرم مزرعه دارد. بیشتر از همه دوست داشت فرزندانش در همان مزرعه کار کنند. یه جورایی پست بود

شنیدم برادرت سابقه ضرب و شتم در خانواده داشته، درست است؟

آره؛ او بدرفتاری کرد و فرزندانش را مورد آزار و اذیت قرار داد. گاهی آنها را کتک می زد.

آیا پدر زیلان معتاد به مواد مخدر بود؟

اصلا؛ سیگار هم نمی کشید ولی متاسفانه از نظر اخلاقی عصبی بود.

برخی میگویند؛ آیا زیلان به خاطر رابطه با پسری کشته شد؟ چه اتفاقی می افتد که این دختر نوجوان صبح جمعه به قتل می رسد؟

آنچه مادر زیلان به من گفت و برادرم نیز در بازداشتگاه. این بود که ساعت 8 صبح پیامی روی گوشی زیلان می آید و پدرش پیام را می بیند و عصبانی می شود و این کار را می کند. چیزی بیشتر از این نبود، یعنی مادر زیلان هم همین را می گوید.

وکیل «شیما گوشه» درباره قتل فرزند توسط پدر به دلیل «اعتماد» توضیحاتی می دهد.

آیا پدر برای کودک کشی مجازات نمی شود؟ این قانون از کجا آمده است؟

قوانین مربوط به این موضوع در کشور ما برگرفته از یک هنجار فقهی مبتنی بر (مورچه و مالک لبیک) است. یعنی تو و مالت برای پدرت هستی. از این رو جواز قتل طفل از این قاعده گرفته شده است. در نتیجه اگر پدر یا جد پدری (جد پدری) فرزند یا نوه خود را بکشد، انتقامی وجود ندارد. تا قبل از سال ۱۳۷۵ پدرانی که فرزندان خود را می کشتند حتی مجازات نمی شدند. در واقع آنها به نحوی از مجازات معاف بودند، اما قانونگذار سال 1375 برای قاتلانی که حق قصاص نداشتند، مانند این مورد خاص یا موارد دیگر (بیگانه ای که فردی را کشته و احتمالاً پدر و مادرش می توانند او را ببخشند) جنبه عمومی جرم 3 به حبس تا 10 سال محکوم شد. این قانون نیز جرم انگاری شده است. اگر کسی به هر دلیلی کسی را بکشد و بدون مجازات بماند از سه تا 10 سال حبس می شود اما قبل از این قانون پدر یا جد پدری از مجازات معاف بودند. در بیشتر موارد مربوط به این موارد، قاتل پدر است.

آیا آگاهی از قانون مجازات اسلامی مبنی بر عدم مجازات پدر به افزایش این جرم کمکی می کند؟

آره؛ یکی از بارزترین موارد پرونده رومینا اشرفی بود که بعدا متوجه شدیم پدر با علم به اینکه مجازات نمی شود رومینا را کشته است. داماد خانواده وکیل بود و در جواب پدر رومینا که از او پرسید اگر دخترم را بکشم انتقام می گیرم؟ گفت ؛ خیر یعنی شما اجازه کشتن دارید… در حالی که در دادگاه از پدر رومینا پرسیده شد که چرا بهمن هواری (پسری که با رومینا رابطه داشت) را نکشتی؟ پدر رومینا پاسخ داد که اگر او را بکشم از من انتقام خواهند گرفت. بنابراین پدر آگاهانه تصمیم گرفت دخترش را بکشد. بنابراین، این مجوز قانونی باعث افزایش تعداد نوزاد کشی به معنای عام شده است، نه لزوماً زنان کشی.

اگر ترس از قصاص وجود داشت، شاید تعداد این نوع قتل ها کمتر می شد. البته این را هم بگویم که صرف دانستن مجازات قصاص از تعداد آن نمی کاهد. زیرا بسیاری از قاتلان با علم به اینکه انتقام خواهند گرفت، دست به قتل می زنند. در نتیجه در نظر گرفتن مجازات شدید لزوماً به معنای کاهش یا پایان دادن به این جرم نیست، بلکه مشکلی که می توان با قطعیت از آن صحبت کرد «عدم مجازات کودک کشی» است. یعنی می تواند منجر به افزایش این نوع قتل شود. همانطور که می بینیم تعداد مادرانی که فرزندان خود را می کشند بسیار کمتر از پدرانی است که فرزندان خود را می کشند. چرا، چون مادر انتقام می گیرد.

آیا امکان تغییر قانون در مورد کودک کشی پدر وجود دارد؟

به نظر من بله؛ درست است که این قاعده برگرفته از فقه است، اما چون فقه ما برگرفته از فقه امامیه است و فقه امامیه پویا است و با مختصات زمان و مکان نسبت به فقه اهل سنت می تواند تغییر کند. در حالی که فقه اهل سنت همان است که در شرع آمده است و قابل تغییر نیست. نمونه ای از این تغییرات قبلاً پیوست شده است. نمونه بارز آن اقلیت های غیر مسلمان ساکن ایران بود. قبل از سال 2002، قطر اقلیت تقریباً یک دهم قطر مسلمانان بود. یعنی اگر دو نفر در یک ماشین باشند و بمیرند و یکی مسیحی باشد دیه او یک دهم مسلمان است.

اتفاقی که افتاد این بود که رهبری در مورد حکم حکومتی فتوا دادند و مهریه اقلیت با یک مسلمان برابر شد و یک تبصره به ماده 295 قانون قبلی در مورد همین فتوا اضافه شد اما بحث تساوی مهریه. بین زن و مرد هنوز برابر نیست. به دلیل جنبش زنان که در تمام این سال ها از مشروطه فعال بوده است، دیوان عالی کشور با تصمیمی بیرون آمد و برای خساراتی که می پردازند صندوق تهیه کردند. اگرچه دیه نامیده نمی شود، اما هنوز دیه زن و مرد در ایران یکسان نیست. البته انتقادات زیادی به این صندوق وارد است. چرا باید از بودجه دولتی تامین شود. در این میان اتفاق خوبی برای مقتول افتاده و آن این است که به اندازه مهریه مرد مهریه می گیرد. در نتیجه، به طور کلی، تمام احکامی که از شریعت اسلام می آید، آن گونه که قانون ما مدعی است برگرفته از فقه امامیه است، قابل تغییر است.

در بحث اطفال کشی، فقهایی مانند من و برخی دیگر که اساساً با قصاص مخالف هستند معتقدند که مجازات شدید می تواند از افزایش تعداد نوزادان بکاهد. بنابراین مجازات (3 تا 10 سال حبس) برای نوزادکشی باید شدیدتر و حبس پدر بیشتر باشد. پس از قتل رومینا اشرفی، موضوع مجازات اشد پدر در مجلس مطرح شد و حتی قرار بود تحت عنوان قانون رومینا به آن رسیدگی شود، اما متأسفانه مأموریت مجلس به پایان رسید. مقرر شد مجازات پدری که فرزندش را کشته است به 25 سال حبس افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید