کشف گورهای ماقبل تاریخ در حین ساخت بزرگراه

روز جدید :

ایسنا: بقایای گورهای ماقبل تاریخ در جریان ساخت بزرگراهی در جمهوری چک کشف شد. گروهی از باستان شناسان از دانشگاه هرادک کرالووه (UHK) در حین کاوش قبل از ساخت بزرگراه، بقایای یک گورستان ماقبل تاریخ را کشف کردند.

کشف گورهای ماقبل تاریخ در حین ساخت بزرگراه

«آرتنیوز» نوشت: این محوطه باستانی که در مرز بین دو روستای واقع در منطقه بوهم کشف شده است، 188 متر در 15 متر مساحت دارد. اعتقاد بر این است که قدمت این محل دفن به هزاره چهارم قبل از میلاد باز می گردد و آن را به یکی از قدیمی ترین مکان های دفن در اروپا تبدیل می کند. این منطقه همچنین احتمالا طولانی ترین مقبره در نوع خود در این منطقه است.

تاکنون ورودی این منطقه مشخص شده است. در این بخش دو قبر نیز در مرکز محوطه کاوش شده یافت شد. در گور اول بقایای اسکلت انسان به همراه ظروف سرامیکی به عنوان هدیه و در گور دوم بقایای شخص دیگری یافت شد. به همراه پنج قطعه اشیای تاریخی ساخته شده از سنگ چخماق پیدا شده است. هر دو در حالی که در سمت چپ قرار داشتند و صورتشان رو به شمال بود، دفن شدند.

البته در کنار این گورها گودال کوچکتری نیز کشف شد که با توجه به اینکه بقایای انسانی در آن یافت نشد، هنوز مشخص نیست که از آن به عنوان قبر استفاده می شده است یا خیر.

علاوه بر دو قبر یافت شده در مرکز محوطه حفاری شده، قبر دیگری نیز یافت شد که حاوی بقایای انسان بود، اما جمجمه آن به شدت خرد شده بود.