گروسی: ما در برخی مسائل با ایران پیشرفت کرده ایم

گروسی: ما در برخی مسائل با ایران پیشرفت کرده ایم

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ما در برخی مسائل با ایران پیشرفت کرده‌ایم.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در نیویورک به سر می‌برد، در پاسخ به سوالی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: گزارش من درباره وضعیت برنامه هسته‌ای ایران به زودی منتشر خواهد شد.

گروسی افزود: ما روی چند موضوع با ایران کار می کنیم و در برخی از آنها پیشرفت می کنیم اما در برخی دیگر نه.

تبدیل به یک تبلیغ شد

نشست جدید شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی 15 ژوئن در وین آغاز می شود. در این نشست موضوعات مختلف هسته ای و اجرایی در دستور کار قرار دارد. بر اساس برنامه اعلام شده، راستی‌آزمایی و بازرسی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و اجرای توافقنامه پادمانی از جمله موضوعاتی است که در دستور کار اعضای شورا قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، منابع آگاه پیشتر از دستیابی به دو موفقیت جدید دیپلماتیک در جریان مذاکرات و تعاملات سازمان انرژی اتمی کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر دادند. در نتیجه مذاکرات فنی، پرونده یکی از مکان های ادعایی پیشنهادی آژانس (به نام آباده) بسته شد. علاوه بر این، تاریخچه ادعاهای آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر تولید اورانیوم غنی شده 83.7 در سایت فردو نیز با توضیحات سازمان انرژی اتمی به پایان رسید.

این اتفاق مثبت در حالی رخ داد که رژیم صهیونیستی همواره سعی در تنش زایی و ادعاهای بی اساس پیش از اجلاس سه ماهه شورای حکومتی داشته است. اگرچه زمان زیادی تا نشست جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی باقی نمانده است، اما دو موضوع بحث برانگیز یعنی ادعای غنی سازی بیش از 60 درصد و همچنین پرونده یکی از سایت های ادعایی بسته شده است.

  از هشدار چاقی در کودکان تا اختلال تیروئید شایع ترین بیماری در کودکان است

جالب است بدانید که پرونده تاسیسات محرمانه ادعایی بر اساس دروغ های رژیم صهیونیستی است. در روزهای اخیر حتی این رژیم تلاش کرده است ادعای دروغ ساخت تاسیسات سری جدید در رشته کوه های زاگرس را منتشر کند. به همین دلیل حل یکی از این موارد را باید در سایه تعاملات دوجانبه ایران و آژانس به فال نیک گرفت. زیرا اولاً بسته شدن آن نشان می دهد که سایر سایت های ادعایی شایعه شده توسط رژیم نامشروع صهیونیستی مانند پرونده اخیراً بسته شده اهمیتی ندارد و ثانیاً آژانس پذیرفته است که حل اختلاف در چارچوب قوانین بین المللی و همکاری های دوجانبه ممکن است. نتیجه و سیاست فشار رسانه ای و صدور قطعنامه علیه ایران ثمربخش نخواهد بود.

این تحولات مثبت در حالی رخ داد که شورای حکام به رویه قبلی خود در ارائه قطعنامه های ضد ایرانی با عدم صدور قطعنامه علیه کشورمان در آخرین نشست آژانس بین المللی انرژی اتمی در اسفندماه گذشته پایان داد.

دیدگاهتان را بنویسید