یادداشت تکان دهنده یک دیپلمات کهنه کار: جلیلی را 30 سال است می شناسم. افراط گرایی متعصب و سرسخت است و رهبری آن به قدرت مطلق فقر می انجامد/روز شنبه همه پرسی ملی جمهوری برگزار می شود.

روز جدید :

یادداشت تکان دهنده یک دیپلمات کهنه کار: جلیلی را 30 سال است می شناسم.  افراط گرایی متعصب و سرسخت است و رهبری آن به قدرت مطلق فقر می انجامد/روز شنبه همه پرسی ملی جمهوری برگزار می شود.
این رای «رای نجات ملی» برای برون رفت از وضعیت وحشتناک است.
همانطور که ایران – حمید ابوطالبی، دیپلمات کهنه کار ایرانی در کانال ایکس نوشت:

الف) چرا این توییت را می نویسم:

1) من در انتخابات 8 جولای شرکت نکردم و کسی را به این کار تشویق نکردم. چون در چیدمان! انتخابات، هیچ کس برای انتخاب وجود نداشت.

2) و من دکتر را نمی شناسم و در توانایی او در تغییر و تحول شک دارم. اما من مطمئن هستم که تعهد او به سیاست اصلاحی خود کشور را به وادی نابودی نمی کشاند.

3) اما من آقای جلیلی را بیش از سه دهه است که می شناسم. و من می دانم که او یک افراطی متعصب است که اکنون خود و جناح افراطی اش را در راه رسیدن به ریاست جمهوری می بیند.

4) مناظره انتخابات آمریکا را از نزدیک تماشا کردم. این بحث انتخاب ترامپ را اجتناب ناپذیر کرد. یکی از موضوعاتی که در این مناظره مطرح شد، ایران و نحوه برخورد با آن بود. از این رو سال های پیش رو سال های بسیار حساس و پیچیده ای برای ایران و ایرانیان عزیز از نظر بین المللی و داخلی است.

5) پس از آنکه در دور اول رای گیری بیش از 60 درصد مردم در انتخابات شرکت نکردند و حدود نیمی از شرکت کنندگان پیام صریح و صریح خود را به پزشکان ارسال کردند، وظیفه ملی ما شکل دیگری به خود گرفت. زیرا در صورت کسب قدرت افراطی ترین جناح اصولگرا، ایران عزیز در این شرایط حساس در سال های آینده با چالش ها و خطرات زیادی مواجه خواهد شد.

ب) این مخاطرات و چالش های آتی که آغاز دور جدید آن مذاکرات قبلی آقای جلیلی بود عبارتند از:

1خطر درگیری با غرب:

غرب تهدید کرده است که با فروپاشی برجام، باید حداکثر تا سال آینده از مکانیسم سریع برای بازگرداندن ایران به فصل هفت منشور و اجرای کامل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل استفاده کند. فصل هفتم که اولین دستاورد مذاکره آقای جلیلی و آغاز بدبختی کشور و تحریم هایی بود که همه طرف ها موظف به اعمال آن خواهند بود.

در این شرایط جدید، انتخاب وی و غلبه نظرات جناح وی منجر به خروج ایران از NPT شده است و برای تثبیت این خروج، آزمایش های هسته ای ایران اجتناب ناپذیر خواهد بود. از سوی دیگر، غرب که متعهد به جلوگیری از تحقق هسته ای نظامی ایران است، حتی در صورت اقدام نظامی، به جنگ و درگیری روی خواهد آورد.

2خطر تحریم های فلج کننده:

ترامپ متعهد شده است که در صورت پیروزی، تحریم ها را به شکل فلج کننده بازگرداند، آقای جلیلی هم در مناظره ها گفت که اگر برنده شود، می خواهد غرب را از تحریم ها پشیمان کند.

بنابراین در صورت انتخاب آقای جلیلی و جناح ایشان، نه تنها مذاکره ای برای حل مشکلات مردم انجام نمی شود، بلکه متعهد به برخورد داخلی با تبعات تحریم هاست! اگر قطع کند، با غرب می جنگد. و این یعنی: قدرت مطلق فقر مطلق در کشور، فروپاشی اقتصاد ایران، تخریب عزت اجتماعی و بین المللی ایرانیان، نابودی دینداری و باورهای ملی مردم و…

3خطر فروپاشی اقتصادی – اجتماعی:

درگیری با غرب و فقر مطلق کشور و تسلط کامل افراط گرایی، ایران را در آستانه فروپاشی قرار داده است. و اگر آقای جلیلی انتخاب شود، جناح او برای رهایی از این وضعیت به روسیه و چین روی خواهد آورد. و ایران عزیز از سر ناچاری! و چاره ای نیست، در ساختار نظم نوین شرقی، یعنی روسیه و کره شمالی و غیره قرار می گیرد و به تامین کننده ارزان و تقریبا رایگان نیازهای انرژی و مواد خام آنها، به ویژه چین تبدیل می شود.

4خطر تبدیل شدن ایران به کانون درگیری های منطقه ای:

این وضعیت ایران را به جبهه اصلی درگیری شرق و غرب جدید تبدیل می کند. محور مقاومت را به دلیل ضعف اقتصادی ایران متلاشی خواهد کرد. محاصره نظامی و اقتصادی ایران بر اساس فصل هفتم منشور ملل متحد پایان خواهد یافت. مردم باید هر روز در ترس از درگیری زندگی کنند. و…

5خطر ورشکستگی کشور:

فقر مطلق و زندگی در زیر سایه ترس و وحشت که حاصل سیاست های اعلامی آقای جلیلی در مناظره خواهد بود به: ورشکستگی اقتصادی، تقویت سیستماتیک فساد، افزایش تصاحب، فروپاشی اجتماعی، تخریب بنیان خانواده، تخریب. موسسات ملی، مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور و مهاجرت افغانها به ایران تغییرات عمده جمعیتی و غیره را در پی خواهد داشت.

6خطر بدتر شدن زندگی ایرانیان:

آقای جلیلی با ماندن در رقابت‌های انتخاباتی، چندین دهه درگیری‌های داخلی بین جناح‌های تندرو ایدئولوژیک و جناح‌های انحصاری بوروکراتیک در جبهه اصولگرایی را آشتی‌ناپذیر کرد و آن را به دشمنی عمیق تبدیل کرد. بنابراین در صورت پیروزی وی، کشور به صحنه چالش سیاسی بین این دو گروه تبدیل می شود که همراه با بحران های دیگر، بهارستان و پاستور به عنوان نمادهای پیشرو در این درگیری متخاصم، مردم را تحت فشار بیشتری قرار داده اند. محدودیت ها، زندگی عادی آنها را مختل خواهند کرد و در نتیجه بحران های روانی-اجتماعی گسترش خواهد یافت… همانطور که در دولت قبل اتفاق افتاد.

ج) برای رهایی از این خطرات به ویژه فقر مطلق و سایه ترس و وحشت و جلوگیری از جنگ ناخواسته و فساد و سوء استفاده و در یک کلام جلوگیری از نابودی ایران باید به اتفاق آرا به آقا و ایشان رأی داد. او را با بالاترین رای رئیس جمهور انتخاب کنید.

این رای “رای نجات ملی” است

رهایی از یک وضعیت وحشتناک است. رای به معنای: نخواستن تعصب، سخت گیری و افراط گرایی طالبان و دست به دست هم دادن برای نجات ایران عزیز از دست اقلیت خودخواه، خود منتخب، خود صالح، خودپسند و مستکبر.

این همه پرسی ملی جمهوری است. در برابر افراط گرایی و تعصب، سخت گیری و…