یارانه نقدی 30 درصد کاهش می یابد!

یارانه نقدی 30 درصد کاهش می یابد!

دولت جزییات تصمیم خود در خصوص یارانه هایی که چندی پیش لغو شده بود را اعلام کرد و از افزایش 20 درصدی یارانه 3 دهک بالای درآمدی در صورت استفاده از صورتحساب الکترونیکی خبر داد.

داود منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پیامی در توییتر در تاریخ 16 خرداد 1402 از آغاز اجرای گسترده فهرست کالاهای الکترونیکی طی روزهای آینده برای سه دهک برتر درآمدی کشور خبر داد و گفت: : افزایش 20 درصدی مبلغ یارانه در صورت استفاده از لیست خواربار برای خرید 9 کالای اصلی درج شده در طرح لیست الکترونیکی خواربار (شیر، پنیر، ماست، روغن، برنج، مرغ، تخم مرغ، ماکارونی، شکر) انجام خواهد شد.

وی همچنین در ادامه توئیت خود تاکید کرد که استفاده از یارانه از ماه آینده برای خرید کالاهای مشمول طرح کالابرگ هر ماه امکان پذیر خواهد بود.

این در حالی است که به گفته هادی کاشف، مجری طرح الکترونیک کالابرگ، این افزایش 20 درصدی وام کالابرگ برای سه دهک کم درآمد به این سازمان ابلاغ نشده و سازمان برنامه و بودجه تنها از طریق مجازی این خبر را اعلام کرده است. فضا.

به گفته کاشف، طرح کاتالوگ الکترونیک در سراسر کشور اجرا می شود و در این زمینه 39 هزار فروشگاه عادی و 6 فروشگاه زنجیره ای به طرح کاتالوگ الکترونیکی پیوسته اند.

خبر اجرای طرح افزایش 20 درصدی یارانه ها به شرط استفاده کالابرگ که می تواند تا پایان سال جاری حدود 19 هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه داشته باشد، در شرایطی اعلام شد که نتایج این طرح در دوره آزمایشی چندان خوب نبود و به گفته جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای ملی، به دلیل عدم تفاوت قیمت در خرید کالابرگی و آزاد، از کالابرگ الکترونیک استقبال نکرد.

  اتفاق عجیب ستاره ملی پوش استقلال; دست مجیدی روی پوست گردو

یکی دیگر از دلایل بیزاری مردم از خرید کالابرگ این است که به دلیل فشارهای تورمی بسیاری از اقلام مشمول طرح کالابرگ از سبد خرید مردم حذف شده و یا اقلام ارزان تر و با کیفیت پایین تری جایگزین شده اند. استفاده از کالابرگ که عده ای آن را یادآور شرایط سخت کشور در دهه 60 و جنگ تحمیلی می دانند، از سوی دیگر به برخی خانوارها امکان خرید اعتبار از مغازه های محلی و مدیریت هزینه های روزانه خود مانند پرداخت قبوض را می دهد. ، بازپرداخت وام ها و … هنگام اعطای وام گرفتن یارانه برایشان مشکل است.

پیش از این دولت موظف بود کالاهای اساسی را بر اساس قیمت شهریور 1400 به خانوارهای دریافت کننده یارانه بر اساس قانون بودجه سال 1401 و بر اساس قانون بودجه 1401 در اختیار خانوارهای دریافت کننده یارانه قرار دهد و در صورت افزایش قیمت، مابقی قیمت را جذب کند. به عنوان مثال قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در شهریور 1400 تنها 15 هزار تومان بوده و در اجرای طرح کالابرگ در بهمن ماه 1401 به قیمت مصوب 47200 تومان رسیده و اکنون به 56 هزار تومان رسیده است. دولت به تعهد خود عمل می کند، خانواده های مشمول این طرح می توانند با مراجعه به فروشگاه های طرف قرارداد، یک کیلوگرم تخم مرغ را به همان قیمت 15 هزار تومان خریداری و تا سقف 47 هزار و 200 تومان از اعتبار یارانه کسر کنند. مازاد ناشی از افزایش قیمت

به این دلیل که خانوارها در سال گذشته تورم بالای 50 درصدی را تجربه کردند و این افزایش 20 درصدی یارانه ها نسبت به سال قبل منجر به بهبود رفاه در 3 دهه اول نشد، بلکه منجر به کاهش بیش از 30 درصدی رفاه شد. در طول زمان ارتقاء، یارانه ها در ژوئن سال قبل است. لازم به ذکر است که تبدیل یارانه نقدی کالابرگ نیز به دلایل فوق اثرات منفی رفاهی دارد و لذا کاهش رفاهی نسبت به یک سال قبل بیش از 30 درصد خواهد بود.

  مطالعه تسلیم ماهیت استعماری آمریکا را نشان می دهد

دیدگاهتان را بنویسید