یکی از بزرگترین قربانیان سلاح شیمیایی در تاریخ معاصر ایران است

به گزارش خبرگزاری موج


باقری امروز شنبه به مناسبت سالگرد بمباران شیمیایی سردشت و روز ملی مبارزه سلاح شیمیایی و میکروبی پیام داد.

در پیام وزیر امور خارجه دارم میام:

به نام خدا

ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت، شهید آیت الله دکتر رئیسی، شهید دکتر امیر عبداللهیان و یارانشان از صمیم قلب به شهدای شیمیایی به ویژه شهدای ناجوانمردانه شیمیایی ادای احترام کردند. حمله به شهرستان سردشت و از خداوند متعال سلامتی و بهروزی جانبازان را خواستارم، غرور شیمیایی را که صبورانه درد و رنج ناشی از استفاده از این سلاح های ضد انسانی را تحمل می کند، زیر سوال می برم.

هدف از انتخاب سالگرد بمباران شیمیایی سردشت به عنوان روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی، تبیین این واقعیت است که جمهوری اسلامی ایران هم بزرگترین قربانی استفاده گسترده از سلاح‌های شیمیایی در تاریخ معاصر و هم یک کشور قدرتمند است. اراده برای مقابله جدی با این سلاح ها. وسعت حملات شیمیایی رژیم صدام در دوران جنگ تحمیلی که با حمایت و حمایت برخی از قدرت های غربی و سکوت مرده سازمان های بین المللی انجام شد، به حدی بود که نمونه مشابهی در تاریخ معاصر یافت نمی شود. صدها حمله شیمیایی به نیروهای نظامی و غیرنظامی در شهرها و روستاهای جمهوری اسلامی ایران منجر به شهادت و مجروح شدن بیش از 100 هزار نفر شد. سکوت تلخ مجامع بین المللی در برابر استفاده از این نوع سلاح های کشتار جمعی علیه شهروندان عادی و رزمندگان در جبهه های جنگ تحمیلی یکی از بارزترین نشانه های ظلم و ستم ایران در این رویارویی نابرابر با استفاده از این سلاح های وحشتناک بود. .

استفاده گسترده رژیم صدام از سلاح های شیمیایی در طول هشت سال دفاع مقدس با تکیه بر حمایت های مؤثر مادی، علمی و فنی برخی از دولت ها و شرکت های اروپایی به ویژه آلمان، هلند و انگلیس و نیز طیف گسترده سیاسی، نظامی، و حمایت دیپلماتیک آمریکا و بریتانیا از رژیم صدام از طریق ماشین جنگی امکان پذیر شد. امروزه اسناد معتبر ثابت می کند که بدون کمک های مالی گسترده، صادرات دانش فنی و مهندسی، مواد و تجهیزات لازم برای تولید و استفاده از سلاح های شیمیایی توسط دولت های اروپایی و آمریکایی در عراق، صدام قادر به تولید و استفاده از این سلاح های وحشتناک نبود. . اگرچه کارشناسان سازمان ملل استفاده مستمر از سلاح شیمیایی علیه سربازان و شهروندان ایرانی را تایید و تایید می کنند، اما همین کشورهای غربی با وجود تحریم جدی رسانه ای و خبری در این زمینه، از حمایت سیاسی، دیپلماتیک و نظامی از رژیم صدام دست بر نمی دارند. حتی در نهادهای مسئول بین المللی و نهادهای حقوقی بین المللی مانع از شنیده شدن صدای ملت ایران و اثبات حق و نادرستی قربانیان شیمیایی کشورمان شدند. این گونه اقدامات غیر انسانی و غیرقانونی هرگز از حافظه تاریخی ملت ایران پاک نخواهد شد.

محاکمه عاملان استفاده از سلاح شیمیایی علیه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه زمان دار نخواهد بود و دادگاه های ملی و بین المللی علاوه بر محاکمه مرتکبین در دادگاه وجدان بشری و افکار عمومی باید به وظایف خود عمل کنند. مسئولیت پیگیری مسئولیت کیفری و رعایت حقوق اخلاقی و عمل به عنوان قربانیان شیمیایی. اتخاذ چنین اقداماتی از جمله برای جلوگیری از تکرار چنین فجایع در آینده ضروری است. دولت جمهوری اسلامی ایران در چارچوب حمایت دیپلماتیک از اتباع خود از دعاوی و پرونده های حقوقی علیه اتباع و شرکت های دیگر کشورهای همدست با رژیم صدام حمایت خواهد کرد.

در طول چهار دهه گذشته، دولت جمهوری اسلامی ایران از هیچ تلاشی برای ارائه خدمات درمانی و درمانی به قربانیان سلاح های شیمیایی برای تسکین درد آنها دریغ نکرده است. اما در سال های اخیر تهیه برخی اقلام پزشکی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای درمان جانبازان شیمیایی به دلیل تحریم های غیرقانونی و ظالمانه یکجانبه کشورهای غربی به ویژه آمریکا با مشکلات عدیده ای مواجه شده است. در این زمینه تاکید می کنم ادعای مکرر آمریکا مبنی بر معافیت اقلام بشردوستانه از تحریم ها کذب آشکار و کاملا کذب است و این نکته در گزارش گزارشگر ویژه قهریه یکجانبه نیز تایید شده است. معیارهای. کهنه سربازان شیمیایی به عنوان قربانیان سلاح های شیمیایی عرضه شده توسط کشورهای غربی، همچنان قربانی تحریم های غیرانسانی این کشورها هستند.

البته چنین اقداماتی جزئی از ماهیت برخی دولت های غربی است و نسل کشی دسته جمعی رژیم کودک کش صهیونیستی غزه که در 9 ماه گذشته ادامه دارد، نمونه بارز آن است.

همان کشورهایی که به طور کامل از صدام برای تولید و استفاده از سلاح های شیمیایی علیه ایران حمایت کردند، از جمله زنان و کودکان مظلوم سردشت، امروز حامیان کامل و شریک مستقیم نسل کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت رژیم اسرائیل در غزه هستند. همان کشورهایی که با تحریم دسترسی جانبازان شیمیایی ما را به دارو می‌بندند، عملاً و آشکارا از اقدامات رژیم اسرائیل برای جلوگیری از تحویل غذا و دارو به مردم غزه حمایت می‌کنند و از گرسنگی به عنوان روشی برای جنگ استفاده می‌کنند.

جمهوری اسلامی ایران برای تحقق اهداف و مقاصد کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و دستیابی به جهانی عاری از سلاح‌های شیمیایی اهمیت زیادی قائل است و به تلاش خود برای اجرای کامل و مؤثر کلیه مفاد آن ادامه می‌دهد. به شیوه ای متعادل و بدون تبعیض، به ویژه برای ارتقای همکاری های بین المللی در استفاده صلح آمیز از علم و مواد شیمیایی و کمک و حفاظت در برابر سلاح های شیمیایی ادامه خواهد یافت. میزبانی یازدهمین دوره بین المللی کمک های پزشکی و دفاع در برابر سلاح های شیمیایی که با هدف افزایش ظرفیت و آمادگی کشورهای عضو با همکاری دبیرخانه فنی سازمان منع سلاح های شیمیایی در مهر ماه 1402 برگزار شد. به کنوانسیون رسیدگی به استفاده از سلاح های شیمیایی و حوادث شیمیایی صنعتی یکی است. این یکی از آخرین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این راستا است.

در پایان بار دیگر یاد و خاطره همه شهدای جنگ تحمیلی به ویژه شهدای شیمیایی شهر سردشت را گرامی می دارم و برای جانبازان شیمیایی سلامتی و طول عمر مسالت دارم.


آیا این خبر مفید بود؟