۳۰ میلیون هکتار از عرصه های بیابانی کشور تحت تاثیر فرسایش خاک است


به گزارش خبرگزاری موج ایلام، وحید جعفریان مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در جریان بازدید از عرصه های بیابانی و اجرای طرح زراعت چوب در دهلران، اظهار کرد: عرصه های بیابانی در سال حدود ۶۰۰ میلیون دلار به کشور در بخش های مختلف خسارت وارد می کند و این میزان خسارت براساس مطالعات سازمان منابع طبیعی و بخش های دانشگاهی و تحقیقاتی به دست آمده است.

وی افزود: اراضی کشاورزی، مناطق روستایی، راه ها، تأسیسات و صنایع بخصوص صنعت نفت حوزه هایی هستند که بیشترین خسارت ناشی از عرصه های بیابانی به آن ها وارد می شود

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: موضوع مدیریت مناطق بیابانی به لحاظ شرایط اقلیم نوع و شیوه مدیریت آب و خاک، ملاحظاتی در کشور ما داشته که در بُعد ملی و منطقه ای لازم است بر اساس اولویت ها، مورد پیگیری قرار گیرد.

جعفریان ادامه داد: طوفان های ماسه و گرد و غبار یکی از پیامدهای تخریب سرزمین و بیابانی در کشور به شمار می رود که برنامه‌های بیابانی زدایی از برنامه های اولویت دار سازمان برای مقابله با این موضوع بوده که در قالب پروژه های مختلف در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه در این راستا، بحث زراعت چوب در مناطق بیابانی یکی از پروژه هایی است که در سطح وسیع در حال انجام است، ابراز کرد: استان های ایلام و خوزستان از استان های شاخص در این حوزه به شمار می روند.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به وجود منابع آب در این ۲ استان اشاره کرد و گفت: به منظور تثبیت ماسه های روان و کنترل کانون های طوفان های گرد و غبار، سازمان توجه جدی به این استان ها داشته باشیم.

وی عنوان کرد: تلاش شده در قالب پروژه های اجرایی، کمک به زنجیره های تولیدی در بحث زراعت چوب فراهم شود که این امر کمک به معیشت جوامع محلی و بهبود شرایط اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

جعفریان به جنگل های دست کاشت در راستای مقابله با عرصه های بیابانی اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه ۱.۴ میلیون هکتار از عرصه های بیابانی در حال حاضر در قالب پروژه های مختلف نهال کاری تبدیل به جنگل های دست کاشت شده است.

وی با اشاره به اینکه این عرصه های دست کاشت می تواند توسط جوامع محلی حفاظت و مورد بهره‌برداری قرار گیرند، افزود: در این عرصه ها، اقدامات پرورشی و احیا توسط خود افراد متقاضی انجام و چنین سیاست و برنامه ای در قالب راهبردهای تعریف شده رسمی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اعلام شده است.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور یادآور شد: احداث بادشکن اطراف مزارع، ایجاد بادشکن های شطرنجی و زیستی در تپه‌ های ماسه های روان از جمله فعالیت هایی است که در قالب پروژه های مختلف در کشور در حال انجام است.

جعفریان در پایان خاطرنشان کرد: در راستای همسوسازی فعالیت های مقابله با بیان زدایی نقش بسیار مؤثری در طرح جهادی کاشت مردمی یک میلیارد اصله درخت به عهده گرفتیم و قریب به ۳۰ درصد فعالیت های اجرایی این طرح عظیم در مناطق بیابانی کشور در حال انجام است


آیا این خبر مفید بود؟


دیدگاهتان را بنویسید