4 پیش بینی قیمت طلا و سکه/ طلای جهانی بازار ایران را به حرکت در می آورد؟

4 پیش بینی قیمت طلا و سکه/ طلای جهانی بازار ایران را به حرکت در می آورد؟

قیمت طلا و سکه در روز گذشته نوسان داشت. اگرچه قیمت ها در ابتدای روز کمتر بود، اما همچنان افزایش یافت. با این حال، طلا و سکه در نهایت نتوانستند سطوح روز سه شنبه را بازیابند. به این ترتیب هر دو سکه امامی و بهار آزادی در کانال پایین بسته شدند.

قیمت طلا و سکه روز چهارشنبه در حالی به پایان رسید که سکه امامی تا 27 میلیون تومان سقوط کرد و سکه بهار آزادی با کاهش قیمت وارد کانال 24 میلیون تومان شد.

با این حال، پس از انتشار آمار تورم اقتصادی آمریکا در اواخر دیروز، قیمت جهانی طلا بیش از 20 دلار افزایش یافت. بر این اساس، افزایش ناگهانی قیمت جهانی طلا به عنوان محرک قیمت داخلی طلا شناخته می شود. اما آیا این اهرم در برابر یک اهرم قوی مانند قیمت دلار که این روزها روندی جانبی دارد موثر است؟

سایه رکود بر بازارهای مالی

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره روند بازار طلا و سکه به تجارت نیوز گفت: با توجه به اتفاقات سیاسی هفته گذشته بازار طلا و سکه با رکود مواجه شده است. لازم به ذکر است که رکود بازار در ماه های اخیر به این میزان نبوده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، اونس جهانی طلا را عاملی بر بازار طلا دانست و افزود: زمانی که قیمت ها در بازارهای جهانی کاهش می یابد، بر بازار داخلی نیز تاثیر می گذارد. این در حالی است که با کاهش اونس جهانی، نرخ ارز در کشور افزایش می یابد که بر افزایش قیمت طلا و سکه تاثیر می گذارد.

  تایید حکم «قصاص» محمد کبادلو در دادگاه

تأثیر مثبت روابط سیاسی مطلوب بر روند بازار طلا

سهراب اشرفی، کارشناس و فعال بازار طلا و سکه نیز به تاثیر کاهش قیمت دلار بر بازارهای مالی اشاره کرد و به تجارت نیوز گفت: تاثیر اخبار مثبت سیاسی هفته های اخیر بر ارز را نمی توان نادیده گرفت. بازار. برقراری روابط سیاسی با سایر کشورها تلاش موفقیت آمیزی برای کاهش قیمت دلار، طلا و سکه بود.

وی با تاکید بر تاثیر روند تقاضا بر بازار طلا و سکه، خاطرنشان کرد: گاهی تقاضای بیشتری وارد بازار می شود. در نتیجه ورود تقاضای بیشتر یا کاهش خرید در بازار باعث افزایش و کاهش قیمت بازار سکه و طلا می شود.

این فعال بازار طلا و سکه خاطرنشان کرد: تحریم مشکلی است که بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داده است. با این حال نباید تاثیر بانک مرکزی در مدیریت بازار را نادیده گرفت.»

آرامش در بازار طلا

محمد کشتی آرای یکی از فعالان بازار طلا و سکه در گفت و گو با تجارت نیوز در خصوص وضعیت فعلی این بازار گفت: ثبات و آرامش بازار طلا و سکه و عدم نوسان قیمت ها مثبت است. تقریباً سه هفته است که تغییرات قیمت جهانی طلا کم بود و دلار نوسان نداشت.

کشتی آرای ادامه داد: ثبات قیمت دلار نکته مهمی است و این همان چیزی است که اقتصاد ما به دنبال آن است. اگر با کسانی که در اقتصاد کار می کنند صحبت کنید، اولین نگرانی آنها نوسان قیمت ارز است.

وی افزود: خوشبختانه آن نگرانی برطرف شده و حدود سه هفته است که آرامش در بازار ارز حاکم است و این آرامش به بازار طلا و سکه نیز کشیده شده است.

  گلف لیگ برتر نتایج هفته پنجم در دیدار برگشت مشخص شد

خروجی از جستجوی گمانه زنی

کشتی آرای درباره وضعیت معاملات در بازار طلا و سکه گفت: در حال حاضر با این آرامش، معاملات بسیار افزایش یافته است. اما آنچه گم شده، گمانه زنی در بازار است.

وی افزود: زمانی که بازار نوسانات زیادی داشته باشد، سفته بازی در بازار افزایش می یابد. این سفته بازی به بازار لطمه می زند، اما وقتی آرامش برقرار است، معاملات در آرامش انجام می شود و بازار روال عادی خود را دارد.
بیشتر بخوانید: قیمت خودرو امروز 21 تیر 1402/ خودروهای داخلی در قطار کاهش قیمت یافتند.

کشتی آرای گفت: از آنجایی که سیاست های بانک مرکزی و اقدامات انجام شده در حوزه ثبات بازار ارز، اقداماتی است که به تثبیت نرخ ارز کمک می کند، بنابراین پیش بینی می شود که ثبات قیمتی یکسان را در بازار ارز داشته باشیم. چند هفته آینده ; به خصوص که تقریبا 10 روز دیگر وارد ماه محرم می شویم و طبیعتا با توجه به تعطیلات و وضعیتی که در این شرایط وجود دارد، برخی معاملات کاهش پیدا می کند. اما این صلح و ثبات قیمت ادامه دارد.»

خط حمایت از قیمت سکه کجاست؟

مجتبی دیبا کارشناس بازارهای مالی در گفت وگو با تجارت نیوز، چند سناریو برای وضعیت بازار طلا و سکه ارائه کرد. وی با اشاره به سکه امامی گفت: پیش از این اشاره کردم که قیمت 29 میلیون و 700 هزار تومان منطقه بسیار مهمی برای سکه است و در صورت شکسته شدن این ناحیه مقاومتی، ریتم صعودی به سکه باز می گردد که البته این اتفاق نیفتاد.»

  آمریکا خواستار آزادی زندانیان ایرانی شد

وی افزود: اکنون منطقه از 27 میلیون و 700 هزار تومان تا 27 میلیون و 200 هزار تومان برای ما بسیار مهم است. ما در حال حاضر این مناطق را به عنوان مناطق پشتیبانی سفارش بالا مشاهده می کنیم که احتمالاً شاهد سفارش خرید خوبی هستیم. اما اگر آن منطقه هم از بین برود، از نظر حمایتی به منطقه 25 میلیون و 800 هزار تومانی به عنوان منطقه بعدی نگاه می کنیم».

استراتژی خرید مناسب چیست؟

دیبا ادامه داد: همانطور که بارها در مورد خرید طلا و سکه اشاره شده است، خریداران نباید به دنبال مبادی ورودی باشند. بهتر است متقاضیان خرید خود را با توجه به درآمد خود سازماندهی کنند و ثبت نام را مرحله به مرحله انجام دهند. زیرا به هر حال ویژگی بازار طلا و سکه و دلار این است که طبق اخبار بلافاصله موضوع را تغییر می دهند.

این کارشناس بازارهای مالی گفت: اما در حال حاضر عمق اخبار بد درباره برجام و توافق در مجموع برای ارتقای بازار کافی نیست و از سوی دیگر اخبار پشت پرده که کارشناسان خبر می دهند. گفته می شود به عنوان الگوی توافق تفسیر می شود، همچنین می تواند بازار را به سمت نزول سوق دهد.

دیدگاهتان را بنویسید