59 شعبه اخذ رای برای انتخابات ریاست‌جمهوری در سراسر کشور/شورای نگهبان آرای مردم را حق الناس می داند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج


هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در کنفرانس مطبوعاتی بین المللی به مناسبت 14th ed انتخابات ریاست جمهوری وی تصریح کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانونی مترقی است و در اصل 131 آن در شرایط غیبت رئیس جمهور پیش بینی های لازم در خصوص نحوه اداره کشور و قوه مجریه انجام شده است. در چنین شرایطی قدرت حاکم خواهد شد و رئیس جمهور جدید حداکثر ظرف 50 روز انتخاب می شود.

طحان نظیف افزود: در این مدت افتتاحیه ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دوازدهمین دوره انتخابات شورای اسلامی را داشتیم که نشان می دهد نظام جمهوری اسلامی ایران از قدرت قوی برخوردار است و اشاره به صدای ملت به معنای اراده و اراده مردم در مورد این موضوع است.

وی تصریح کرد: بنابراین از همان روزی که خبر شهادت رئیس جمهور اعلام شد، جلسات و هماهنگی هایی برای برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، زمان برگزاری انتخابات مشخص و برنامه زمان بندی تعیین شد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طبق قانون، کمیته های اجرایی برگزاری انتخابات و کمیته های نظارت تشکیل شد، نامزدها ثبت نام کردند، صلاحیت ها بررسی شد و اکنون در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستیم.

وی گفت: باید تاکید کنم که همه این فرآیندها طبق برنامه انجام شد. مجموع این اقدامات که در دوره‌های گذشته در دوره‌های زمانی طولانی‌تری انجام می‌شد، در این دوره بدون نقص و در مدت کمتر از چهل روز انجام شد که در بین نظام‌های سیاسی نادر است. در این راستا از زحمات شبانه روزی مدیران و کارکنان وزارت کشور و همکاران هیئت امنا و سایر دلسوزان تشکر می کنم.

طحان نظیف گفت: 80 داوطلب برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند. پرونده تمامی این افراد طبق قانون و مستندات و استعلامات واصله از مراجع قضایی بررسی شده است. در نهایت 6 نفر از آنها معرفی شدند که دارای ویژگی های مندرج در اصل 115 قانون اساسی بودند. مایلیم از همه آن 80 نفری که ثبت نام کردند تشکر کنیم. همچنین از 6 نفری که واجد شرایط شدند و از چند روز گذشته تا ساعت 8 صبح امروز از ظرفیت توانمند خود برای تبلیغات و ایجاد هیجان و رقابت در کشور استفاده کردند تشکر می کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری فردا در تقریباً 59 هزار شعبه اخذ رأی در سراسر کشور و بیش از 95 کشور برگزار می شود.

به گفته طحان نظیف از وزارت کشور، شورای نگهبان و دیگر مسئولان دخیل در انتخابات آماده برگزاری این رویداد مهم و بزرگ سیاسی هستند. ناظران بر اساس وظایف نظارتی هیات نگهبان در دوره های مختلف آموزش های لازم را دیده اند و در تمامی شعب اخذ رای حضور یافته و بر روند رای گیری نظارت خواهند داشت.

در هر شعبه 3 تا 4 نفر از ناظران شورای نگهبان بر روند انتخابات نظارت خواهند داشت.

روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در خارج از کشور

طحان نظیف در پاسخ به سوالی درباره رای دادن ایرانیان خارج از کشور و جزئیات روند آن گفت: ناظران انتخابات در خارج از کشور حضور خواهند داشت و بر روند رای گیری نظارت خواهند کرد. انتخابات داخل و خارج کشور در یک روز برگزار می شود که مدت آن 10 ساعت و قابل تمدید است.

وی افزود: سازوکارهای قانونی اجرا شده و هیئت اجرایی و نظارت در خارج از کشور همانند داخل است و تعرفه ها ارسال شده است.

شنبه، اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری

طحان نظیف در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان مشارکت مردم در انتخابات گفت: از اول انقلاب به طور میانگین هر سال یک انتخابات داشته ایم.

وی تصریح کرد: در این مدت کوتاه و پس از 40 روز برگزاری انتخابات نشان می دهد که اراده و اراده مردم در نظام جمهوری اسلامی جایگاه والایی دارد لذا مردم حضور دارند و حق سرنوشت خود را ادا می کنند. .

از شواهد مشخص است که رقابت جدی است و انشاالله روز شنبه مشارکت خوب مردم را اعلام خواهید کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که مدت زمان انتقال دولت پس از انتخابات تا چه زمانی انجام می شود، گفت: قانون اساسی در اصل 131 جزئیاتی را در این خصوص بیان کرده است و کل روند انتخابات باید 50 روز طول بکشد و البته پس از اعلام صحت انتخابات و بحث اجرا و افتتاح انشالله این کار انجام خواهد شد.

ادامه دارد…..


آیا این خبر مفید بود؟