برنامه‌های موسیقایی رادیو را بشناسید


به گزارش خبرگزاری موج، در این گزارش با برنامه‌های  موسیقی  محور شبکه‌های مختلف رادیو یی که معرفی می‌شود، بیشتر آشنا شوید.

جزئیات این برنامه‌ها را در ادامه بخوانید:

موسیقی ایرانی را با ایرانصدا بشنوید

ایرانصدا مجموعه‌ای از آهنگ‌ها، آلبوم‌ها و آثار موسیقی از انواع مختلف را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

ایرانصدا یک پایگاه موسیقی ایرانی که در سال 1395 به عنوان نخستین پایگاه از مجموعه پایگاه‌های محتوایی ایرانصدا در معاونت صدا راه‌اندازی شد. این پایگاه شامل یک کتابخانه عظیم از آثار موسیقی ایرانی که شامل آثار موسیقی ایرانی در ژانرهای مختلف از سراسر ایران است.

ایرانصدا مجموعه‌ای از پادکست‌های موسیقی را در موضوعات مختلفی مانند تاریخ موسیقی ایرانی، موسیقی شناسی ایرانی، نقد و بررسی موسیقی ایرانی؛ زندگینامه هنرمندان موسیقی ایرانی و همچنین انواع پادکست های موسیقی مرتبط با مناسبت های دینی و ملی تولید می‌کند. کتاب های گویای موسیقی با بیش از 10 جلد کتاب گویای موسیقی نواحی ایران با عنوان آواهای سرزمین مادری و همچنین کتاب گویای شفاف تر از تار( زندگینامه استاد جلیل شهناز) با صدای بهروز رضوی تولید و در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

گفتگوهای ویژه ویدئویی ایرانصدا مجموعه برنامه های رادیو تصویری با موضوع گفت وگو با اساتید برجسته موسیقی همچون مهرداد دلنوازی، حمید شاهنگیان، بهزاد عبدی، بهرام گودرزی  و …

ایرانصدا به هنرمندان موسیقی فرصتی می‌دهد تا آثار خود را منتشر کنند و نامشان پرآوازه‌تر شوند. همچنین، این پایگاه امکاناتی برای توسعه و شناخت هنرمندان جوان و مستعد را نیز فراهم می‌کند. ایرانصدا یک پایگاه موسیقی ایرانی ارزشمند است که به علاقه‌مندان به این هنر کمک می‌کند جهت دسترسی به طیف گسترده‌ای از آثار موسیقی ایرانی را برای مخاطبان فراهم و نقش مهمی در حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی ایفا می‌کند.

 

رادیو ایران و خوانش اشعار فارسی

سالهاست که راس ساعت 15 برنامه موسیقایی «گلبلنگ» با پخش ترانه های درخواستی مخاطبان و با صدای مریم نشیبا گوینده پیشکسوت رادیو، به روی آنتن می‌رود. مخاطبان رادیو ایران در زمان پخش برنامه از طریق شماره پیامک 30000900 و شماره تلفن 22168013 ترانه های درخواستی خود را مطرح می‌کنند و می‌توانند آن را از رادیو بشنوند.

«قرار شاعرانه» از شنبه تا چهارشنبه ساعت 23:30 از رادیو ایران پخش می شود. این برنامه با هدف پاسداشت زبان فارسی و نحوه خوانش صحیح اشعار فارسی پخش خواهد شد. در این برنامه اشعار شاعران معاصر و گذشته سرزمینمان همچون سعدی شیرازی، مولوی، حافظ شیرازی، سلمان ساوجی، انوری ابیوردی، خاقانی، هاتف اصفهانی، پروین اعتصامی و شاعران دیگر این سرزمین خوانده می شود.

برنامه موسیقایی «ایرانآوا» پنجشنبه‌ها ساعت 22 به معرفی بزرگان موسیقی و همچنین جدیدترین ترانه‌ها و تصنیف‌های تولید شده در صدا و سیمای مراکز استان‌ها می‌پردازد.«ایرانآوا» گذریست به هویت فرهنگی و خرده فرهنگ‌های سرزمین کهن ایران، و به مناسبت هفته‌های ایرانی در سفر به هر استان به معرفی فرهنگ موسیقایی هر استان و مفاخر موسیقی استان می پردازد. برنامه «عندلیب» با موضوع موسیقی، بررسی و تحلیل مباحث مربوط، پنج شنبه‌ها ساعت 22 از رادیو ایران پخش می‌شود.

 

موسیقی درمانی در رادیو سلامت

موسیقی درمانی یکی از رویکردهای نوینی است که در دنیای پرتلاطم امروز، قابلیت بالایی برای آرامش بخشی و تخلیه تنش‌های روانی جامعه دارد. نکته اینجاست که ماهیت موسیقی درمانی به دلیل شنیداری بودن آن موجب می‌شود تا رسانه رادیو، قابلیت بالایی برای ارائه برنامه‌ای بر پایه آن داشته باشد.

در طول یک سالی که از عمر برنامه «نغمه صحت» گذشته است، به طور معمول در هر برنامه از حضور یک آهنگساز نامدار کشور، یک روانشناس و موسیقی درمانگر بهره گرفته شده است، تا به طور دقیق با استفاده از آثار آهنگساز حاضر در استودیو، به بررسی نحوه کارکرد آن بر یک اختلال خاص پرداخته شود. «نغمه صحت» روزهای چهارشنبه ساعت 14:05 و بازپخش آن پنجشنبه ساعت 4:20 بامداد است.

 

شیش و هفت و کوک آوا از رادیو صبا  

«صباهنگ» برنامه موسیقی محور رادیو صبا که با پخش ترانه‌های درخواستی، فضای شادی را برای مخاطبان این شبکه ایجاد می‌کند. این برنامه در کنار سرگرمی به اطلاع‌رسانی در حوزه موسیقی می‌پردازد و آخرین اخبار و حواشی موسیقی را به اطلاع مخاطبان می رساند. «پخش موسیقی و ترانه، گفتگو با مهمان ویژه، تکمیل شعر، موسیقی فیلم و گزارش مردمی» از بخش‌های این برنامه است، صباهنگ شنبه تا چهارشنبه ساعت 18:15 راهی آنتن می‌شود.

برنامه موسیقی محور «شیش وهفت» جمعه‌ها ساعت 17:30 همراه مخاطبان است. «کوک آوا» یکی از برنامه‌های موسیقی محور این شبکه رادیویی که با ترکیب متن ترانه و موسیقی بسته شنیداری جالبی را شنوندگان فراهم می‌کند. این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت 6:15 راهی آنتن می شود.

 

«بیدار باش تهران» از رادیو تهران

«بیدار باش تهران» از ساعت 24 تا 3:30 با پخش آهنگ های درخواستی مخاطبان به صورت زنده از رادیو تهران روی آنتن می‌رود. بخش عمده‌ای از برنامه به پخش ترانه و موسیقی اختصاص دارد؛ بخش موسیقی خاص ترانه های درخواستی شنوندگان است.

«بیدار باش تهران» رادیو تهران از برنامه هایی که متمرکز بر شب بیداران و شاغلین شیفت شب است، به همین منظور در بیداری‌های شبانه مخاطبانش را همراهی می کند و با ریتمی شاد آهنگ‌های درخواستی شنوندگان را پخش می‌کند. رویکرد رادیو تهران ایجاد روحیه نشاط در میان مخاطبان؛ احترام به شب بیداران و مخاطبان بیدار رادیو در شامگاهان است.

علاقه‌مندان می‌توانند در زمان پخش برنامه درخواست‌های خود را مطرح کنند. شماره تلفن‌های 22652466 و 22652465 یا سامانه پیامکی 3000094 برای شما مخاطبان در نظر گرفته شده است، با ما روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز بمانید.

«شمس العماره» پنجشنبه و جمعه از ساعت 17 تا 20 کاری از گروه تفریحات و سرگرمی رادیو تهران که در بخش «بحر طویل» (آواز خوانی روحوضی) با هدف زنده نگه داشتن این آیین ارزنده تهران قدیم پخش می‌شود (روحوضی یا تخت حوضی گونه ای طنز از موسیقی عامیانه ایرانی است که به عنوان یک هنر بومی و سنتی تهران شناخته می‌شود که در محافلی چون عروسی، حنابندان…. مورد استفاده قرار می‌گرفت).

«باغ فیض» کاری از گروه تاریخ و معارف رادیو تهران که از ساعت 21 روی آنتن می رود و در بخش‌هایی پخش موسیقی‌های مذهبی را بر عهده دارد.

 

سیری در دنیای موسیقی با نیستان رادیو فرهنگ

«در محضر استاد» بررسی موسیقی چندصدایی با حضور پروفسور منوچهر صهبایی آهنگساز و رهبر ارکستر، همراه با امیر شهابی مدرس دانشگاه و نوازنده پیانو، نگاهی به قابلیت پیانو در سبک‌های موسیقی با ماندانا غفاری مدرس و نوازنده پیانو بخش هایی از این برنامه است. در بخش موسیقی محلی نیز استاد هوشنگ جاوید پژوهشگر اقوام و نواحی به بررسی سازها می‌پردازد.

برنامه « نیستان» با دو گروه برنامه‌ساز و با بخش‌های مختلف موسیقی شنبه تا چهارشنبه ساعت 15 از رادیو فرهنگ پخش می شود. مجله رادیویی موسیقی «نیستان» با هدف تحلیل، بررسی و پخش موسیقی ایرانی به همراه آخرین رخدادهای این حوزه از رادیو فرهنگ موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز روی آنتن می‌رود.

همچنین برنامه «چهار باغ» برای ترویج شعر ‌و موسیقی در میان علاقه‌مندان ویژه شعر و ادب و موسیقی طراحی شده است. در این برنامه هر شب دوستداران شعر و شاعران مردمی اشعار خود یا شاعران معاصر و برجسته ایران را برای همدیگر به اشتراک می گذارند و آهنگ ها و نغمه های مناسب شعرها در فواصل برنامه پخش می‌شود.  «چهار باغ» را می‌توان نخستین انجمن ادبی موسیقیایی رادیویی نام گذاشت زیرا هرشب رأس ساعت 24 با حضور علاقه مندان که به شعرخوانی می‌پردازند.

 

نگاهی دینی به مقوله موسیقی در رادیو گفت‌و‌گو

«ارغنـون» برنامه‌ای است که با محوریت موسیقی به مقولاتی مرتبط با این حوزه می‌پردازد. در این برنامه سعی می‌شود نگاه دینی و مقولاتی که اسلام در این حوزه مورد توجه قرار داده است به بحث گذاشته شود. حضور اساتید، فقه، موسیقی و دیگر حوزه‌های علوم انسانی با دیدگاه‌ها و نقطه نظرات مختلف با هدف شفاف‌سازی و ارائه راهکارهای ساماندهی این حوزه از دغدغه های مهم این برنامه است. «ارغـنـون» روزهای پنجشنبه ساعت 21 از رادیو گفت‌و‌گو پخش می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید