جشن‌های میلاد پیامبر اکرم (ص) و برنامه‌های هفته وحدت با شعار ‘امت رسول الله (ص)’ آغاز شد

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته وحدت گفت: جشن‌های میلاد پیامبر اعظم (ص) و میلاد امام جعفر صادق (ع) و تکریم قرآن مجید، همزمان با هفته وحدت با شعار ‘امت رسول الله (ص)’ در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، نشست خبری اعلام برنامه های هفته وحدت همزمان با آغاز هفته وحدت در دفتر مرکزی این شورا برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته وحدت ضمن اعلام اهم برنامه های این هفته در سراسر کشور گفت: در ایام خجسته و مبارک ماه ربیع الاول که ماه شادی هاست، بزرگترین وقایع و اتفاقات مهم جامعه بشری اتفاق افتاده است.

وی افزود: در این ماه، ولادت پیامبر اسلام(ص) و هجرت ایشان از مکه به مدینه منوره که آغاز و پایه گذاری حکومت دینی و اسلامی است، اتفاق افتاده است. همچنین ولادت باسعادت امام جعفر صادق(ع) و با توجه به تقدیرات خداوند متعال، ورود حضرت امام خمینی(ره) و پیروی انقلاب اسلامی ایران و تاسیس جمهوری اسلامی نیز در این ماه ربیع الاول بوده است. همه این مناسبت ها برای امت اسلام و مسلمانان، بسیار ارزشمند و سرنوشت ساز است.

 

بیشتر بخوانید:

نشست خبری ستاد مرکزی بزرگداشت هفته وحدت

 

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته وحدت با تاکید بر این که مسلمانان جهان به عنوان یک امت واحده هستند، اظهار داشت: حدود ۲ میلیارد مسلمان در بیش از ۵۶ کشور جهان زندگی می کنند و طبق آیات و روایات، خداوند، شایستگی و بالندگی و عزت و معنویت را برای همه این امت، یکپارچه و یکجا خواسته  است.

حجت الاسلام والمسلمین اختری افزود: امیدوارم برنامه هایی که برای این هفته تدارک دیده شده و با شعار “امت رسول الله”در ایام هفته وحدت در سراسر کشور و جهان برگزار می شود، باعث تقویت وحدت، رشد و عزت و سعادت مسلمانان شده و این اتحاد و انسجام را به نمایش بگذارد.

وی با اشاره به اینکه هویت مسلمانان و پیشرفت جامعه اسلامی وابسته و منوط به وحدت آنان است گفت: قدرت بزرگ اسلامی و تمدن اسلامی که  مقام معظم رهبری (مدظله العالی)  تاکید فراوان بر آن دارند، در سایه تحقق امت اسلامی و وحدت مسلمانان شکل می گیرد. بنابراین، مساله وحدت به عنوان یک اصل اسلامی و امر الهی و نبوی و ولایی و همچنین به عنوان یادگار حضرت امام خمینی(ره) از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی همواره مورد تاکید بوده است.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته وحدت ادامه داد: جامعه اسلامی نیاز دارد که این وحدت و انسجام را در میان تمام اقشار و سطوح مختلف مسلمانان از نظر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و معنوی و دیگر ساحت‌ها، تقویت کند .

وی با تاکید بر این که تحقق وحدت و یکپارچگی جهان اسلام، آرمان و آرزوی ماست، خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران از آغاز پیروزی تاکنون، همواره در این امر پیشتاز بوده و برای تحقق این امر مهم، تلاش کرده است. در این راستا، امام خمینی(ره) بنیانگذار فقید نظام جمهوری اسلامی، با حسن انتخاب و تدبیر، ایام میلاد باسعات پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) را که اشرف موجودات، سرور کائنات و عقل اول و جامع کمالات است، به عنوان هفته وحدت نامگذاری کردند، تا همه به هم بپیوندیم و با ارادتی که به پیامبر اسلام(ص) داریم، این اتحاد را به نمایش بگذاریم.

وی با بیان این که امسال نیز جمهوری اسلامی ایران، افتخار میزبانی از علما و اندیشمندان مسلمان جهان را در کنفرانس وحدت اسلامی دارد، گفت: سایر برنامه‌های هفته وحدت نیز با شور و نشاط در سراسر کشور با روال مشترک و واحد، میان مردم شیعه و سنی و علما و دانشمندان برگزار خواهد شد.

وی در ادامه اهم برنامه های هفته وحدت امسال را به شرح زیر اعلام کرد.

حجت الاسلام والمسلمین  اختری با اشاره به اهمیت نقش رسانه‌ها و فضای‌مجازی در برنامه های هفته وحدت، از بارگذاری هشتگ ‘#امت_رسول_الله’ به عنوان هشتگ رسمی و جهانی در ایام هفته وحدت خبر داد و گفت: آسمان ایران در  بیش از 400 نقطه کشور در شب میلاد پیامبر اعظم (ص) مصادف با شامگاه دوشنبه 10 مهر ماه در تمام مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ نورافشانی خواهد شد.

وی افزود: جشن بزرگ خانوادگی 17 ربیع الاول و ولادت پیامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع) و تکریم قرآن کریم در تهران میدان حضرت ولیعصر(ع) روز سه شنبه 11 مهر ماه ساعت ۱۵ و در سراسر کشور برگزار می شود.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته وحدت گفت: سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با موضوع ‘همکاری های اسلامی برای دستیابی به ارزش های مشترک ‘ با حضور جمعی از فرهیختگان و اندیشمندان برجسته جهان اسلام در روز یکشنبه 9 مهر در سالن اجلاس سران تهران برگزار می شود.

وی هماهنگی و اعزام کاروان‌های مقاومت که تداعی کننده اعزام‌های دوران دفاع مقدس هستند، را از دیگر برنامه‌های هفته وحدت عنوان کرد و افزود: این برنامه توسط نواحی مقاومت بسیج تهران در قالب 100 کاروان و اجرای برنامه‌های متنوعی همچون سرود، تئاتر، مولودی خوانی و … تا 13 مهرماه در سطح مدارس و محلات شهر تهران برگزار می‌شود.

اختری اضافه کرد: همایش مردمی سازی روایت هنرمندانه وحدت، در قالب هنر تئاتر و نمایش های های خیابانی در سراسر کشور و بویژه در استان‌های اهل سنت با همراهی خانواده های شهدای اهل سنت و نشست‌های مختلف با حضور فرهیختگان اهل سنت و شیعه از دیگر برنامه‌های این هفته است.

وی در ادامه از عطرافشانی و ادای احترام به شهدای اهل سنت و شیعه در مراسم مشترک در شهرها و استان‌های اهل سنت خبر داد و گفت: همایش طلایه‌داران وحدت، با حضور علمای اهل سنت و شیعه در سنندج کردستان نیز در این ایام برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته وحدت همچنین از برپایی جشن’ میهمانی امت احمد’ روز جمعه 7 مهر در پیاده راه فردوسی شهر سنندج کردستان خبر داد.

وی در ادامه به طراحی و راه اندازی برنامه‌های متنوع وحدتی در بیش از 500 مرکز فرهنگی در بخشداری‌ها و دهیاری‌های سراسر کشور اشاره کرد و اظهار داشت: طراحی و اجرای برنامه‌های میلادالنبی(ص) در سطح محلات و مساجد (1500مسجد جامع و محوری) سراسر کشور و در تهران در اکثر مساجد بویژه اجرای هفت شب در هفت مسجد محوری مناطق تهران و در سطح میادین اصلی به شکل خانوادگی از دیگر برنامه های هفته وحدت امسال است. همچنین طراحی و اجرای برنامه‌های جشن شادی میلادالنبی در 330 محله مناطق محروم و حاشیه نشین نیز در این ایام اجرایی خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین اختری گفت: در این ایام، جشنواره موسیقی اقوام با حضور هنرمندانی از 18 استان کشور در سنندج استان کردستان و مسابقات ورزشی با عنوان ‘جام وحدت’ در بسیاری از استان‌های کشور و جشنواره ‘مهر محمدی’ نیز در چهار استان برگزار می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم تکریم شخصیت‌های برجسته قرآنی، مدیران موسسات و مکتب خانه‌های شاخص در مراکز استان‌ها، گفت: اعزام کاروان قرآنی هفته وحدت به شهرستان‌ها و استان‌های تلفیقی و برگزاری جشنواره قرآنی ‘باران وحی’ در رشته‌های حفظ، قرائت، تفسیر و … با حضور بیش از 120 هزار شرکت کننده از خانواده کمیته امداد امام خمینی (ره) از دیگر برنامه‌های هفته وحدت است.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته وحدت از دیدار و گفتگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونین مربوطه با هنرمندان، نویسندگان و پدیدآورندگان آثار ادبی و هنری در حوزه نبوت و پیامبراسلام و وحدت خبر داد و افزود: برگزاری همایش‌ها و نشست‌های آشنایی با سیره پیامبر اعظم و برنامه‌های متنوع ادبی، قصه‌گویی، هنری(نمایش‌های عروسکی) و متنوع ویژه کودکان و نوجوانان بویژه در شهرهای جوانرود، اورامانات، نودشه، پاوه و… در استان‌های ایلام، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و خراسان‌جنوبی از برنامه‌های هفته وحدت در سراسر کشور است.

وی گفت: به مناسبت هفته وحدت، در بیش از 80 کشور دنیا، جشن ها و نمایشگاه های هنری و سمینارهای علمی، توسط رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برپا خواهد شد.

حجت الاسلام اختری اظهار داشت: برپایی برنامه‌های متنوع میلادالنبی (ص) در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سراسر کشور و بویژه اجرای برنامه های معرفت زیارت، اطعام زائرین پاکستانی و ایرانی و جشن میلاد پیامبر اعظم و امام صادق ع در حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی در شهر ری از برنامه های هفته وحدت امسال است.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته وحدت با اشاره به این که معرفی اقدامات شاخص وحدت آفرین کانون ها و افراد حقیقی یا حقوقی مسجدی به منظور ارزیابی،  تقدیر و دیدار و تجلیل از خانواده های شهدای اهل سنت کانون‌های فرهنگی مساجد به مناسبت این ایام پیش بینی شده است گفت: همچنین تجلیل از خیرین اهل تسنن که در حوزه زنان و خانواده فعال بوده و دیدار با خانواده‌های شهدای اهل سنت و تجلیل از بانوان جانباز اهل تسنن و طرح تشکیل مجمع زنان علیه فساداخلاقی و ترویج عفاف در سطح بین‌الملل و پیشنهاد اجماع کشورهای مسلمان علیه تحرکات ضدخانواده در مجامع بین‌المللی از دیگر برنامه‌های هفته وحدت امسال است.

وی در ادامه از راه‌اندازی پویش قرآنی ‘قرآن کتاب وحدت’ به همراه کرسی‌های تلاوت بین مسجدی و افتتاح پایگاه‌های قرآنی در سراسر کشور خبر داد و گفت: برگزاری نشست تخصصی پیرامون رفع چالش‌های ذهنی و پاسخگویی به شبهات درحوزه زنان و خانواده از منظر فرق مختلف اسلامی و برگزاری نشست تخصصی با حضور اساتید شیعه و اهل تسنن در حوزه و دانشگاه و بررسی و مقایسه پاسخ‌های مرتبط با تسهیلات مطروحه در حوزه زنان و خانواده از منظر اندیشمندان هر فرقه (شیعه و سنی) نیز از برنامه‌هایی است که برای این ایام تدارک دیده شده و اجرایی خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین اختری در ادامه این نشست خبری گفت: تبلیغات شهری مناسب برای هفته وحدت در تهران و سراسر کشور توسط سازمان شهرداری‌ها و دیگر دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغاتی انجام خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد: نقش رسانه‌ها در انعکاس برنامه‌های جشن میلاد پیامبراکرم(ص) در تهران و استان‌های مختلف در سطح محلات، مساجد و حتی روستاهای کشور و انتشار آن در فضای مجازی، بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید