آمریکا با 24 سال پیش بسیار متفاوت است


ساعت: 20:01
تاریخ ارسال: 05/12/1401
کد خبر: 1887756

علیرضا جهانبخش در گفت و گو با سایت فیفا درباره جام جهانی قطر صحبت کرد و گفت امیدوار است از مرحله گروهی صعود کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ فیفا در تازه ترین گزارش خود مصاحبه ای با جهانبخش داشته و از او درباره شرایط تیم ملی، بازگشت به جام جهانی و اولین خاطره اش از صعود ایران در این رقابت ها جویا شده است.

فیفا نوشت: در حالی که هزاران ایرانی در سراسر کشور برای جشن گرفتن پیروزی معروف مقابل آمریکا در جام جهانی 1998 فرانسه به خیابان ها ریختند، علیرضا جهانبخش چهار ساله از اهمیت جام جهانی کاملا بی خبر بود. با این حال، پس از گذشت بیست و چهار سال، در حالی که در شرایطی مشابه خود را برای هدایت تیم ملی آماده می کند، خاطرات آن شادی جمعی هنوز برای او زنده است.

کاپیتان تیم ملی کشورمان گفت: اولین خاطره من از جام جهانی در واقع صعود دیوانه وار ما به جام جهانی 98 فرانسه پس از شکست استرالیا بود. ، قهرمانی جام جهانی 2002 بود و از آن زمان بود که عاشق رونالدو شدم. رونالدو نازاریو ملقب به “پدیده” اولین الگوی بزرگ فوتبال من بود. به خصوص در سال 2002 تماشای آن را دوست داشتم.

فیفا نوشت: از زمان تماشای رونالدو در تلویزیون، زندگی حرفه ای این جوان جهان کوب درست قبل از تولد 20 سالگی اش تغییرات زیادی کرده است. این مهاجم که در آن زمان برای داماش گیلان بازی می کرد، آینده خود را با بازی در تیم ملی زیر 19 سال ایران رقم زد و خوش شانس بود که توسط یک استعداد یاب هلندی به نام کارلوس آلبرز که در آن زمان در این تیم بازی می کرد، او را شناسایی کرد. نایمخن در هلند او کار می کرد، بازی اش نشان می داد تا اینکه در سال 2013 به این تیم هلندی پیوست.

فدراسیون جهانی فوتبال درباره کاپیتان تیم ملی کشورمان نوشت: نایمخن اولین قدم او برای شکوفایی در هلند بود. خیلی زود به خانه دوم جهانبخش تبدیل شد و این بازیکن توانست به تیم هایی مانند آلکمار و فاینورد منتقل شود. او با 21 گل به اولین بازیکن آسیایی تبدیل شد که عنوان بهترین گلزن یک لیگ معتبر اروپایی را به دست آورد.

  عکس/ تزریق واکسن سردار سلامی نورا

فیفا نوشت: جهانبخش ماه ها پس از صعود به لیگ هلند توسط کارلوس کی روش به تیم ملی ایران دعوت شد. علیرضا اولین بازی خود را در کنار سردار آزمون، مهاجم وقت روبین کازان انجام داد. در حالی که مهدی طارمی چند ماه پیش به تیم ملی دعوت شده بود. این سه نفر در ادامه خط حمله تیم ملی را تشکیل دادند و در 183 بازی ملی 80 گل به ثمر رساندند.

جهانبخش در گفت و گو با فیفا پلاس گفت: ما سه تایی حدود شش هفت سال است که با هم بازی می کنیم. در خط حمله بازیکنان خوب زیادی داشتیم، اما عمدتاً سه نفر در کنار هم بودیم و خدا را شکر می کنم که تا اینجا توانسته ایم عملکرد خوبی داشته باشیم.

فیفا نوشت: آزمون و طارمی راه جهانبخش را دنبال کردند و به ترتیب برترین گلزنان روسیه و پرتغال را از آن خود کردند. جهانبخش این افتخار را ناشی از احساس وظیفه نسبت به بازیکنان جوان می داند.

جهانبخش ادامه داد: تمام تلاش خود را در اروپا انجام می دهیم تا دیگر بازیکنان نسل جدید ایرانی به اروپا برسند چرا که می دانیم این درخشش چقدر برای کشورمان و تیم ملی اهمیت دارد. این مسئولیتی است که ما به دوش می کشیم و آن را بر دوش خود احساس می کنیم، زمانی که فوتبال را شروع کردم هرگز فکر نمی کردم در جام جهانی بازی کنم چه برسد به اینکه سه بار در این رقابت مهم حضور داشته باشم. با این حال امیدوارم تنها من نباشم که 3 بار در جام جهانی حاضر می شوم و سایر بازیکنان بیشتر از من بتوانند این رقابت ها را تجربه کنند.

وی ادامه داد: احسان حاج صفی و کریم انصاری فرد در سال های 1393 و 1397 نیز در کنار من بودند که همیشه یکی از بزرگترین آرزوهایم این بوده که بتوانم پیراهن تیم ملی را بپوشم. آن چیزی که انتظار داشتم نبود، اما چیزی بود که با حداکثر تلاش به دست آمد.

  تلاش برای توسعه و ارائه خدمات در مناطق روستایی از اولویت های بسیج سازندگی است

جهانبخش گفت: نماینده کشورت در جام جهانی کار بسیار بزرگی است. دو بار تجربه آن و تمایل به تجربه برای بار سوم برای من موفقیت بزرگی است. از خانواده، دوستانم و همه کسانی که از من حمایت کردند تشکر می کنم.

وی ادامه داد: هیجان جام جهانی تغییر نمی کند و مهم نیست چقدر آن را احساس می کنید. هیجان همیشه یکسان است. من مشتاقانه منتظر جام جهانی هستم همانطور که در سال 2014 در 19 سالگی احساس کردم. من مشتاقانه منتظر آن هستم و امیدوارم بتوانم کشورم را به بهترین شکل ممکن نمایندگی کنم و باعث افتخار ملتم باشم.

فیفا نوشت: راه سرافرازی ایران از استادیوم بین المللی خلیفه آغاز می شود. جایی که جهانبخش جلوتر از بسیاری از نام هایی که در سه سال حضورش در انگلیس با آنها روبرو بوده صف آرایی خواهد کرد. این بازیکن در لیگ برتر روزهای سختی را پشت سر گذاشت و نتوانست گل های زیادی را به ثمر برساند. یکی از گل های مهم او ریباند در ژانویه 2020 مقابل چلسی بود که گل ماه نیز شد.

جهانبخش گفت: در مدت حضورم در آنجا مقابل بسیاری از این تیم های انگلیسی بازی کردم. انگلیس یکی از مدعیان قهرمانی جام جهانی است و بازیکنان باکیفیتی زیادی دارد. این تیم آنقدر بازیکن دارد که می تواند 3 تیم را به مسابقات جهانی بفرستد. ما تمام تلاش خود را می کنیم و این مهمترین چیز است. آمریکا و ولز هم همینطور. آنها بازیکنان بسیار خوبی دارند که می آیند تا بهترین عملکرد خود را در جام جهانی ارائه دهند.

وی ادامه داد: در جام جهانی گذشته خیلی به صعود نزدیک بودیم. پرتغال و اسپانیا با 5 امتیاز به مرحله بعد صعود کردند در حالی که ما 4 امتیازی بودیم. هیچ کس انتظار نداشت که ما به این خوبی بازی کنیم، اما ما به عنوان یک تیم متحد بودیم. فکر می‌کنم در هر سه بازی خیلی خوب ظاهر شدیم و بدشانس بودیم که از چنین گروه سختی برای دور بعد عبور نکردیم.

  مراسم ولادت علامه مصباح یزدی و سالگرد شهید سلیمانی در الکاظمیه

جهانبخش گفت: الان هم همین انگیزه و اشتیاق برای صعود داریم و می خواهیم برای آن تلاش کنیم. ما می دانیم که میلیون ها ایرانی در خانه و در سراسر جهان مشتاق دیدن نمایش ما هستند و ما می خواهیم آنها را سربلند کنیم. نمی توان آن را پیش بینی کرد. ما در گروه سختی قرار داریم اما سخت کار می کنیم تا در قطر به دستاوردهای بزرگ برسیم.

کاپیتان تیم ملی کشورمان تصریح کرد: ما یکی از بهترین نسل های خود را داریم و در تیم ملی بازیکنانی هستند که مدت هاست در کنار هم بازی می کنند. هدف ما حضور در هر جام جهانی است، اما باید هدفمان را تغییر دهیم تا نه تنها به مرحله گروهی صعود کنیم. ما سه بار پیاپی توانستیم به جام جهانی صعود کنیم اما اکنون هدفمان صعود به مرحله بعد است.

جهانبخش گفت: بازی برای کشورمان در جام جهانی اتفاق بسیار بزرگی است اما در این بازی به چیزی بیشتر از این فکر نمی کنیم، معتقدم بزرگترین تفاوت آمریکا نسبت به سال 1998 در نسل است. الان یکی از بهترین نسل های تاریخ فوتبال ایران را داریم و در آمریکا هم همینطور، بازیکنان باکیفیتی زیادی دارند که به صورت انفرادی در لیگ های برتر اروپایی بازی می کنند و عملکرد خوبی دارند. به همین دلیل است که فکر می کنم سطح تیم ملی آمریکا در حال حاضر نسبت به 24 سال پیش بسیار متفاوت است و ما هم همینطور. ما هرگز به یک شانزدهم نهایی نرسیدیم، بنابراین این بزرگترین هدف ماست، اما در یکی از سخت ترین گروه ها با انگلیس، آمریکا و ولز هستیم. اگر بخواهم آرزوی خود را بگویم این است که ابتدا بهترین نمایش را ثبت کنم و سپس به دور دوم راه پیدا کنم. منظور ما همین است.

دیدگاهتان را بنویسید