شاه علی‌اکبر شهرستانی از دنیا رفت

شاه علی‌اکبر شهرستانی، استاد پیشین دانشگاه کابل، پژوهشگر حوزه ادبیات، تاریخ و فرهنگ، و از چهره‌های بنام اکادمیک افغانستان درگذشت.


به گزارش خبرگزاری موج، انتشارات آمو ناشر افغانستانی فعال در ایران با اعلام خبر درگذشت شاه علی‌اکبر شهرستانی در صفحه این نشر نوشته است: «پرفسور شاه علی‌اکبر شهرستانی، روز یکشنبه چهاردهم آبان/عقرب ۱۴۰۲ خورشیدی، برابر با پنجم نوامبر ۲۰۲۳ میلادی در سن ۹۴ سالگی در بیمارستانی در لندن جامه تهی کرد.

استاد شهرستانی در سال ۱۳۰۸ خورشیدی در قریه باغ شهرستان/ ولسوالی میرامور، استان ولایت دایکندی متولد شد. دوره مکتبش را در کابل، در مکتب نظامی خواند. گواهینامه کارشناسی‌اش را در رشته ادبیات و فلسفه آن زمان، از دانشگاه کابل و گواهینامه کارشناسی ارشد و دکترایش را در رشته‌های فلسفه و جامعه‌شناسی از دانشگاه سوربن فرانسته به دست آورد. پرفسور شهرستانی مدتی در وزارت مالیه افغانستان انجام وظیفه می‌کرد. در دهه‌های ۱۳۶۰ – ۱۳۴۰ خورشیدی در دانشگاه کابل استاد ادبیات بود. مدتی آمریت دیپارتمنت زبان و ادبیات فرانسوی دانشکده ادبیات دانشگاه کابل را به عهده داشت و از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۶ ریاست دانشکده ادبیات دانشگاه کابل را عهده‌دار بود. رتبه علمی و دانشگاهی شهرستانی در دانشگاه کابل «پوهاند» بود که بلندترین رتبه دانشگاهی است در افغانستان. همچنین در سال ۱۳۶۶ به حیث سناتور نیز انتخاب شد.

شهرستانی به زبان‌های فارسی، پشتو، عربی، فرانسوی و انگلیسی مسلط بود و تدریس می‌کرد. مدتی مدیر مسئول «مجله ادب» بود که از سوی دانشکده ادبیات دانشگاه کابل منتشر می‌شد. از او ده‌ها مقاله علمی در حوزه‌های ادبیات، تاریخ،فرهنگ، مردم‌شناسی و فرهنگ‌نگاری یا لغت‌نویسی در مجله‌های علمی و پژوهشی آن زمان افغانستان منتشر شده‌اند.

آثار زیادی از او به یادگار مانده‌اند که می‌توان از «تأثیر ادب دری بر ادبیات فرانسه»، «هجو در ادبیات زبان دری»، «چگونه ترجمه باید کرد؟»، «تاریخ هزاره (دو جلد)»، «قاموس لهجه دری هزاره‌گی»، «یادداشت‌ها» (مجموعه مقالات)، «تاریخ مالیه دولت در چهل سال» و… یاد کرد.»آیا این خبر مفید بود؟


دیدگاهتان را بنویسید