آمریکا باید ثابت کند که به هنجارهای بین المللی پایبند است


ساعت: 09:29
تاریخ انتشار: ۱۳۰۱/۰۶/۲۲
کد خبر: 1897020

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: این دولت در واشنگتن است که باید ثابت کند به هنجارهای بین المللی پایبند بوده و به هنجارهای بین المللی احترام می گذارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش روزنامه استریت تایمز، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به مکزیک در یک کنفرانس مطبوعاتی که سعی داشت ایران را مقصر معرفی کند، درباره روند احیای توافق هسته ای گفت: آنچه اخیرا در پاسخ ایران به پیشنهادی از سوی ایران ارائه شد. اتحادیه اروپا[برای توافق در مذاکرات وین] بوده است، به وضوح وارونه است و دورنمای توافق در کوتاه مدت را بعید می سازد.

بلینکن به ادعاهای خود افزود: به نظر می رسد که ایران یا نمی خواهد یا نمی تواند آنچه را که برای دستیابی به توافق لازم است انجام دهد و آنها همچنان به طرح مسائل خارج از چارچوب ادامه می دهند که احتمال توافق را کمتر می کند.

به گزارش ایسنا، اظهارات بیلنکن در حالی مطرح شده است که ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، همانطور که می‌دانید، مدتی پیش پاسخ خود را ارسال کردیم و منتظر دریافت پاسخ رسمی از طرف مقابل هستیم.

وی ادامه داد: ما همواره تاکید کرده ایم که طرف های دیگر مذاکره به ویژه آمریکایی ها باید برای دستیابی به توافق اقدام سازنده انجام دهند. آمریکا کشوری است که از برجام خارج شده و تحریم های غیرقانونی و یکجانبه ای را علیه دولت و ملت ایران اعمال کرده است و به همین دلیل حق مدعی بودن و طلبکار بودن را ندارد. این آمریکاست که برای بازگشت به روند حل و فصل باید ثابت کند که عضوی قابل اعتماد است، نه رژیمی قانونمند و بحران آفرین. این دولت در واشنگتن است که باید ثابت کند که به هنجارهای بین المللی پایبند است و به هنجارهای بین المللی احترام می گذارد.

  انشاء الله سراج امروز به دلیل عدم حضور در جلسه بازداشت شد (اسکوچیچ از دستیار خارجی درخواست نکرد)

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخی که به هماهنگ کننده مذاکرات داده شده، موضوع جدیدی که مانع از توافق و به نتیجه رسیدن مذاکرات شود، مطرح نکرده است. او هیچ خواسته جدیدی مطرح نکرده است.

کنعانی افزود: ایران نه تسلیم زیاده خواهی طرف های مقابل می شود و نه از خطوط قرمز خود عقب نشینی می کند.

وی ادامه داد: هم آمریکا و هم اروپا (ترویکای اروپایی) باید نشان دهند که در روند مذاکرات به استانداردهای بین المللی پایبند هستند و در تصمیم گیری های سیاسی منافع رژیم صهیونیستی را در اولویت قرار نمی دهند. همانطور که بارها گفته ایم اگر طرف مقابل اراده سیاسی لازم برای دستیابی به توافق را داشته باشد. امکان دستیابی به توافق جامع و خوبی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید