امر به معروف و نهی از منکر هدف امام حسین (ع) از قیام بود.


ساعت: 12:01
تاریخ ارسال: 1301/05/13
کد خبر: 1887839

حجت الاسلام اسماعیل شامحمدی گفت: امر به معروف و نهی از منکر هدف امام حسین (علیه السلام) از قیام بود و باید در مجالس عزاداری حضرت اباعبدالله (علیه السلام) به این موضوع پرداخته شود. جنبه های مختلف امر به معروف و نهی از منکر را برای مردم بیان و توضیح دهید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ حجت الاسلام اسماعیل شامحمدی در گفتگو با صاحب نیوز؛ یکی از مهم ترین دلایل ترک امر به معروف و نهی از منکر، درک نادرست از این فریضه فراموش شده است و گفت: عموم مردم به ویژه قشر متدین، در عین حال اگر دشمن به مرزهای کشور هجوم آورد، این امر را انجام می دهند. جان خود را می دهند و به جنگ با دشمن می روند، اما در سطح جامعه چون به دنبال صلح و آرامش هستند، به دلیل تصور نادرستی که در امر به معروف و نهی از منکر دارند، این کار را نمی کنند. وظایف یعنی جنگیدن با طرف مقابل.

این کارشناس مذهبی تاکید می کند: این تصور غلط است و آنچه بر دوش جامعه امر به معروف و نهی از منکر است شامل جنگ و درگیری و صحنه عمل نمی شود. منکری که بر دوش عموم مردم است، امر به معروف و نهی از نفی زبان است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب نیز هدف از انجام فرائض امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را تذکر دادن به فردی که در سطح جامعه مرتکب گناه شده است و اجازه عبور از او را داده اند، فرمودند. نیازی به بحث نخواهد بود

  کمک یک میلیون پوندی خانواده بن لادن به ولیعهد بریتانیا

حجت الاسلام شامحمدی می گوید تاثیر این کار در مرحله اول ذکر خوبی ها و بدی های جامعه است و با این کار اجازه نمی دهیم خوب و بد جای خود را بگیرد و در جامعه و دیگری جا بیفتد. نتیجه آن این خواهد بود که وقتی برخی از افراد فاعل منکر نیاز به تذکر داشته باشند به نادرستی کار خود پی می برند و جامعه را برای ارتکاب گناه خطرناک می بینند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه هدف از زندگی باید جلب رضایت خداوند باشد، امر به معروف و نهی از منکر را عامل آن لذت دانست و ترک آن مستلزم عذاب الهی است.

وی بیان کرد: ترس از تملق و تمسخر مردم دلیل دیگری بر ترک فرایض دینی است، اما اگر مؤمنان در انجام وظایف خود استقامت نشان دهند، به زودی تملق و تمسخر از کار خود خسته می شوند و در برابر حق زانو می زنند.

حجت الاسلام شامحمدی خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر هدف امام حسین (علیه السلام) از قیام بود و باید در مجالس عزاداری حضرت اباعبدالله (علیه السلام) و ابعاد مختلف به این موضوع پرداخته شود. امر به معروف و نهی از منکر برای مردم توضیح و توضیح دهید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید