ایران همواره پیشنهاد آمریکا برای مذاکره مستقیم را رد کرده است

ایران همواره پیشنهاد آمریکا برای مذاکره مستقیم را رد کرده است

این مقام آمریکایی گزارش داد: ما بارها گفته‌ایم که معتقدیم بهترین راه حل این موضوع مذاکره مستقیم است، اما ایران همچنان رویگردان است.

رویداد۲۴ مقام‌های آمریکایی می‌گویند که درها را برای از سرگیری دیپلماسی هسته‌ای با ایران باز نگه می‌دارند، اگرچه از هرگونه سؤالی درباره اینکه آیا برجام مرده است یا خیر، چشم پوشی می‌کنند.

به گزارش دیپلماسی ایرانی به نقل از مجله دیپلماتیک الکترونیک، چهار روز پیش، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به بی‌بی‌سی گفت که بایدن «هرگز نگفته که دیپلماسی مرده است. او هرگز نگفته است که امکان دستیابی به تفاهم وجود دارد. با ایران مرده است.” در واقع، ما بارها کاملاً برعکس گفته‌ایم… البته شما می‌توانید با کلمات بازی کنید که آیا برجام مرده است یا نه. رئیس جمهور ایالات متحده من را به دنبال یک نتیجه دیپلماتیک منصوب کرده است.

حال آیا سخنان مقامات آمریکایی به این معناست که آنها به دنبال اقدامات دیپلماتیک خارج از برجام برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته ای هستند؟ همچنین آیا در این بین نسخه Max Pressure 2 نیز عرضه خواهد شد؟

یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید که آنها همچنان به دنبال راه حلی دیپلماتیک برای رفع نگرانی های کلیدی در مورد برنامه هسته ای رو به رشد ایران هستند، اما ایران تاکنون گفتگوهای مستقیم را رد کرده است.

این مقام آمریکایی افزود: ما بارها گفته‌ایم که فکر می‌کنیم بهترین راه حل این مشکل از طریق مذاکره مستقیم است، اما ایران همچنان در حال مقابله است. البته ما همیشه راه‌هایی برای برقراری ارتباط با تهران داریم، به‌خصوص در مورد تهدیدات علیه شهروندان آمریکایی، آزادی زندانیان ما که به ناحق بازداشت شده‌اند و حمایت نظامی ایران از روسیه، نباید اشتباه کرد.

  مدیرعامل پرسپولیس به دنبال بررسی وضعیت ستاره محبوب یحیی است

حتی در شرایطی که مقامات آمریکایی و اروپایی گفته‌اند که بر این باورند که چشم‌انداز احیای برجام بسیار دور از دسترس است، به نظر می‌رسد مقامات ایرانی بارها تلاش کرده‌اند تا به افکار عمومی داخلی انتقال دهند که ممکن است به زودی مذاکرات هسته‌ای در راه باشد. ادامه داد

همین مقام ارشد آمریکایی در این باره گفت: برخی اظهارات علنی مقامات ایرانی مبنی بر تمایل به بازگشت به مذاکرات هسته ای «بسیار مبهم و کاملاً گیج کننده» است. مشکل اصلی این است که بعد از چند بار که به توافق نزدیک بودیم و ناگهان ایران عقب نشینی کرد، اکنون غلبه بر بدبینی بسیار دشوار است… ما قبلاً چنین چیزهایی را شنیده بودیم. این بار چه فرقی دارد؟ تنها تفاوتی که می بینیم این است که شرایط به طور کلی; بدتر شد اقدامات خود ایران باعث شده است که تمرکز خود را از مذاکرات هسته ای به ارسال پهپادها به روسیه برای استفاده علیه اوکراین و همچنین رفتار خشونت آمیز آنها علیه مردم خود تغییر دهیم. “

این مقام آمریکایی همچنین می گوید: هیچ فشار حداکثری شماره دو وجود ندارد. دولت بایدن دیپلماسی جدی ارائه می دهد. آمریکا و اروپا بیش از هر زمان دیگری در عرصه ایران متحد هستند. تفاوت های زیادی (بین رویکرد ترامپ و بایدن) وجود دارد. ترامپ برجام را کنار گذاشت، ما سعی کردیم به آن برگردیم. ترامپ فهرستی از خواسته‌ها را به ایران داد که اساساً معادل تسلیم شدن در برابر رژیم بود، اما در عوض ما مجموعه‌ای از خواسته‌های بسیار واقع‌بینانه را ارائه کردیم که از حمایت پنج بعلاوه یک شریک دیگر برخوردار بود تا ایران به خواسته‌هایش عمل کند و بازگردد. لذت گشایش در تحریم به عبارت دیگر، ما به دیپلماسی اعتقاد داریم، ترامپ ندارد. نکته دیگر این است که دولت ترامپ به تنهایی و یک جانبه عمل کرد. ما با متحدان و شرکای خود متحد هستیم، با اروپایی ها شاید بیش از هر زمان دیگری در گذشته متحد باشیم. این نتیجه ماه ها دیپلماسی صبورانه در تلاش برای ترمیم روابط آسیب دیده توسط دولت ترامپ است. این است که وقتی ایران به فرانسه، آلمان، انگلیس یا خودمان می آید، پیامی قوی و یکسان می شنود. “

  سیاه کهلی نماینده مجلس: قیمت پژو به یک میلیارد تومان رسید/ استیضاح وزیر

دیدگاهتان را بنویسید