دوباره با امیر عبدالخیان تلفنی داشتم


ساعت: 20:16
تاریخ ارسال: 1401/04/14
کد خبر: 1881226

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی در توئیتر نوشت که با وزیر امور خارجه ایران گفتگوی تلفنی داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی در توییتر از گفتگوی تلفنی خود با «حسین امیرعبدالخیان» وزیر امور خارجه ایران خبر داد.

وی در این پیام در توییتر خود نوشت: دوباره با حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه ایران صحبت کردم. اگر بخواهیم قرارداد ببندیم باید همین الان تصمیم بگیریم. این هنوز ممکن است، اما فضای سیاسی برای احیای برجام ممکن است به زودی محدود شود.”

این تماس تلفنی در حالی صورت می‌گیرد که ساعتی پیش یک مقام ایرانی درباره مذاکرات غیرمستقیم اخیر تهران و واشنگتن گفته بود که آمریکا باید ابتکار عمل واقعی را ارائه کند و از ابتکار سایر کشورها انتقاد نکند.

این مقام ایرانی که با الجزیره مصاحبه کرده است، افزود: در جریان مذاکرات دوحه، هیچ تغییری از سوی آمریکا از نظر منافع ایران در توافق هسته ای وجود نداشت.

وی گفت: برخی تغییرات کوچک در موضع واشنگتن ناکافی و غیرقابل اعتماد است و هیچ تضمینی برای اجرای آنها وجود ندارد.

این مقام ایرانی افزود: ما آماده هستیم تا یک توافق قوی انجام دهیم و این بستگی به یک دولت جدی در آمریکا دارد.

وی گفت: آنچه واشنگتن از شروط ایران یاد می کند، حق طبیعی ماست و اگر تصمیم با اروپایی ها بود، تا کنون توافقنامه امضا شده بود.

مذاکرات دوحه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 7 و 8 ژوئیه پس از وقفه 3 ماهه و نیم پس از مذاکرات وین، بین ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و با تسهیلات انریکه مورا و در همین راستا، انجام شد. علی باقری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی به دوحه سفر کرد. البته در این مدت انتقال پیام ها از طریق انریکه مورا، جوزپ بورل و برخی وزرای خارجه اروپا و منطقه بین ایران و آمریکا ادامه داشت تا اینکه بورل به تهران سفر کرد و پس از توافق تصمیم گرفت از سرگیری مذاکرات، که در نهایت مذاکرات در دوحه انجام شد.

  خبر مهم برای هواداران باشگاه تراکتورسازی

انریکه مورا، معاون رئیس‌جمهور اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی، در صفحه توئیتر خود مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در دوحه را فشرده توصیف کرد.

مورا در توییتی نوشت: دو روز گفتگوهای فشرده میانجی گری در دوحه درباره برجام [داشتیم]. متأسفانه، پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده امیدوار بود هنوز به دست نیامده است. ما با فوریت بیشتری به همکاری برای بازگرداندن توافقنامه کلیدی منع گسترش سلاح های هسته ای و ثبات منطقه ای ادامه خواهیم داد.»

پس از پایان مذاکرات، ناصر خانانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، نظرات و پیشنهادات عملیاتی ایران را در خصوص عناصر باقیمانده برجام و طرف مقابل نیز ملاحظات خود را ارائه کرد و گفت: در خصوص ادامه مسیر و مرحله بعدی مذاکرات، باقری و مورا در تماس هستند. آنها خواهند بود.

علیرغم اینکه جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با وعده بازگشت به برجام روی کار آمد و بارها به شکست سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران اعتراف کرد، اما نه تنها گام های ملموسی برداشت. برای احیای برجام و لغو تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران، این کار را نکرد، اما همیشه توپ را در زمین ایران می‌گذارد و می‌گوید ایران باید برای احیای توافق هسته‌ای تلاش کند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید