تصمیم سخت بایدن در قبال ایران

تصمیم سخت بایدن در قبال ایران

روز جدید بایدن بارها گفته است که اجازه دادن به ایران برای تولید سلاح هسته ای یک گزینه نیست. اگر دولت او نتواند این مرز را حفظ کند، عواقب آن برای قدرت آمریکا در خاورمیانه و در سطح جهان عمیق و شاید غیرقابل برگشت خواهد بود.

والتر راسل مید در وال استریت ژورنال نوشت: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اکنون با مشکل مواجه شده است. از زمانی که دونالد ترامپ آمریکا را از توافق باراک اوباما خارج کرد که به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در ازای محدود کردن موقت فعالیت‌های هسته‌ای ایران پایان داد، این توافق «گربه شرودینگر» دیپلماسی بود که نه زنده است و نه مرده. یک حالت شار در جعبه بسته مشخص نشده است. اما این روزها نادیده گرفتن بوی تعفن جعبه سخت تر است. با نزدیک شدن ایران به آستانه هسته ای، به نظر می رسد این حماسه رو به پایان است.

در ادامه این مقاله آمده است: در ماه دسامبر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: ما اجازه نخواهیم داد ایران در مذاکرات برای پیشبرد دستور کار عملا زمان بخرد. ایران تسلیم نشد و از آن زمان با خوشحالی در حال خرید زمان و پیشبرد برنامه هسته ای خود بوده است.

رئیس اطلاعات بریتانیا اخیراً به خبرنگاران گفت که ایران تصمیم گرفته است شروط آمریکا را برای ورود مجدد به توافق رد کند، اگرچه از ادامه مذاکرات خوشحال است. هفته گذشته، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که برنامه هسته‌ای ایران «به جلو حرکت می‌کند». حتی خوشبین ترین مردم در واشنگتن امید خود را از دست می دهند. به قول استاد مذاکره کننده رابرت مالی، “شما نمی توانید یک مرده را زنده کنید.”

  20 روستا در 5 شهرستان سیستان و بلوچستان خسارت دید / امدادرسانی و اسکان 110 نفر در روستاهای سیل زده

یکی از دلایلی که اجازه دادیم مذاکرات طولانی شود، پیامدهای ناخوشایند پذیرش شکست است. فسخ نهایی توافق با ایران تقریباً به طور قطع دولت را مجبور خواهد کرد که بین پذیرش یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای و آغاز رویارویی که احتمالاً به جنگ دیگری در خاورمیانه ختم خواهد شد، یکی را انتخاب کند. هر دو مسیر شامل ریسک ها و هزینه های غیرقابل پیش بینی اما بالا هستند. اجتناب از این انتخاب بد هدف اصلی دولت بایدن در منطقه است.

متأسفانه زمان به نفع رئیس جمهور بایدن نبود. مذاکرات ایران به سمت شکست پیش رفت زیرا موقعیت بین المللی آمریکا متزلزل تر شد و امروز فروپاشی قریب الوقوع توافق بخشی از بحران جهانی قدرت آمریکاست. با باریدن موشک‌های روسی به اودسا و چین و تهدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر رفتن به تایوان با پیامدهای بزرگ، دولت اکنون با وضعیت بین‌المللی سخت‌تری از آنچه انتظار می‌رفت و آماده بود، دست و پنجه نرم می‌کند. صرف نظر از نگرانی‌های بلندمدت در مورد ایران هسته‌ای، به نظر می‌رسد شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین بیشتر علاقه‌مند به تقویت تعهد ایران به اتحاد ضد آمریکایی هستند تا تسهیل توافقی که فشار بر رئیس‌جمهور آمریکا را کاهش دهد.

آمریکایی ها باید تلاش های هسته ای ایران را در چارچوبی جهانی ببینند. بحران با تهران در زمان بسیار سودمندی برای روسیه و چین رخ می دهد. مخالفان ما امیدوارند که بحران‌های ژئوپلیتیکی همزمان در اروپا، خاورمیانه و آسیای شرقی بر آمریکای مات و ژولیده تأثیر بگذارد. همانطور که پیامدهای اقتصادی این بحران ها در اقتصاد ایالات متحده و جهان موج می زند، رویزیونیست ها امیدوارند که انسجام آمریکا در داخل و اتحادهای خارج از کشور با افزایش تهدیدها تضعیف شود. برای جلوگیری از این امر، تیم بایدن باید حس بازدارندگی و احتیاط را به دشمنانی که از موفقیت های طولانی برخوردار بوده اند، بازگرداند.

  ترویج عفاف و حجاب مبتنی بر ارزش‌های اخلاقی و خودباوری دینی است/ شهیدان «فاطمه اسدی» و «ناهید فاتحی» گواه تربیت مردم کردستان هستند.

اگر ایالات متحده بخواهد پاسخی موثر به این ترکیبی از تهدیدات استراتژیک ایجاد کند، رهبران سیاسی ما باید از بازی سرزنش درباره سرنوشت برجام فراتر بروند. جمهوری خواهان به درستی می توانند استدلال کنند که تصمیم اوباما برای امضای توافقی جنجالی مانند توافق هسته ای ایران بدون حمایت دو حزبی و تصویب یک معاهده در سنا یک اشتباه تاریخی بود. دموکرات ها ممکن است به طور منطقی تصور کنند که خروج یکجانبه ترامپ اوضاع را بدتر کرده است. چنین پرسش هایی را می توان به عهده مورخان گذاشت. سوالی که اکنون پیش روی ماست این نیست که در سال 2015 یا 2018 حق با چه کسی بود.

بایدن بارها گفته است که اجازه دادن به ایران برای تولید سلاح هسته ای یک گزینه نیست. اگر دولت او نتواند این مرز را حفظ کند، عواقب آن برای قدرت آمریکا در خاورمیانه و در سطح جهان عمیق و شاید غیرقابل برگشت خواهد بود. اگر آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران حمله کند و خود را در باتلاق جدیدی در خاورمیانه بیابد، عواقب آن در داخل و خارج وخیم خواهد بود. چین و روسیه از مشغله های آمریکا در خاورمیانه برای ایجاد دردسر در جاهای دیگر سوء استفاده خواهند کرد و افکار عمومی ایالات متحده قطبی تر خواهد شد.

تعداد کمی از روسای جمهور با چنین انتخاب های سیاسی دشواری روبرو شده اند. قابل درک است، شاید نه قابل تحسین، دولت تصمیم نهایی را برای مدت طولانی به تعویق انداخته است، اما با عمیق تر شدن بوی تعفن یک گربه مرده، آقای بایدن به بزرگترین آزمون حرفه ای خود نزدیک می شود.

  متوسط ​​قیمت مسکن در تهران 41.4 میلیون تومان است

دیدگاهتان را بنویسید