فارس پیشتاز پیشگیری و مبارزه با زمین‌خواری در کشور است


به گزارش خبرگزاری موج فارس، حجت‌ الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی در بازدید از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس ضمن بررسی سامانه‌های موجود در این معاونت با کارشناسان این حوزه دیدار و فعالیت‌های آنان را مورد بررسی قرار داد.

 وی حجم اقدامات صورت گرفته در این معاونت را گسترده و کاربردی ارزیابی کرد و گفت: پیشگیری از جرم و آسیب‌های اجتماعی به حدی اهمیت دارد که اگر تمرکز برنامه‌های کل مجموعه دادگستری متوجه این حوزه باشد، بهترین اثرگذاری را در جامعه خواهد داشت.

رئیس کل دادگستری فارس تاکید کرد: وقتی مشکل مادر یا همسر یک خانواده و یا یک کودک کار با حمایت و تلاش شما حل می‌شود، تأثیر این اقدام متوجه کل اجتماع می‌شود. عشق شما به کار و فعالیت در حوزه‌های اجتماعی با هیچ پاداش مادی قابل جبران نیست، پاداش اصلی را در زندگیتان از خدا دریافت خواهید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به افتتاح مجتمع قضایی ـ حمایتی شوق زندگی بیان کرد: با توجه به حجم گسترده مراجعین به این مجتمع، باید زبده‌ترین و عاشق‌ترین نیرو‌ها در این حوزه به ارائه بپردازند چرا که پیگیری مشکلات اجتماع و جلوگیری از آسیب‌ها روش‌های علمی و تخصصی و همچنین علاقمندی کمک به هم‌نوعان طلب می‌کند.

وی از پیگیری مدیریت ارشد قضایی استان در راستای اختصاص محل مناسبی و وسیعی برای احداث مجتمع مهر والدین شیراز خبر داد و افزود: پیش‌بینی این محل اختصاصی زمینه ملاقات والدین طلاق با فرزندان مشترک را در فضایی مناسب و آرام فراهم می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان فارس خواستار انعکاس بهتر اقدامات صورت گرفته در حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان شد و خاطر نشان کرد: اطلاع‌رسانی از اقدامات هدفمند و برنامه‌ریزی شده در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌تواند زمینه‌ساز ترغیب سایر افراد به انجام اقدامات اجتماعی مؤثر شود و از جهت دیگر نیز اقدامات خوب و گسترده قوه قضاییه در این حوزه‌ها را به مردم معرفی کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به اهمیت بحث آموزش در پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی، خاطرنشان کرد: گاهی تاثیر یک کلیپ، انیمیشن یا پوستر از چندماه فعالیت یک مجموعه موثرتر است و در این زمینه نیز باید این معاونت فعال‌تر عمل کند و ما هم هرگونه پشتیبانی مورد نیاز را در این زمینه انجام خواهیم داد.

وی افزود: طرح قاضی در مدرسه که سال‌ها است در این استان اجرا و مستمراً در دستور کار قرار داشته نیز بسیار مهم است، زیرا در آموزش محصلان و والدین آن‌ها در پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی موثر و آموزنده است به نحوی که هر سال درخواست‌های زیادی از مدارس یا والدین دانش آموزان برای برگزاری این آموزش‌ها به دادگستری فارس می‌رسد.

رئیس کل دادگستری استان فارس از سامانه تلفنی ۱۲۹ به عنوان یکی دیگر از اقدامات خوب این معاونت نام برد و گفت: از سال گذشته که این سامانه در استان فارس مجدداً فعال شد به بیش از ۱۷ هزار تماس و پرسش مردمی به صورت رایگان پاسخ داده شده که این اقدام علاوه بر برقراری ساده‌ترین روش ارتباطی با مردم و افزایش اعتماد و رضایت مردمی مشاوره‌های رایگان حقوقی و روانشناختی را در دسترس مردم قرار داده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی در ادامه به حوزه مشارکت‌های مردمی اشاره و تصریح کرد: تاکنون گزارش‌های مردمی مهم و قابل توجهی از طریق سامانه سجام به این معاونت ارسال شده که منشاء جلوگیری از برخی جرایم از جمله زمین‌خواری‌های کلان و یا برخورد با برخی انحرافات و فساد‌ها در ادارات و سازمان‌ها شده است.

وی بر تقویت ارتباط مردم با دستگاه قضایی خاطر نشان کرد: باید از افراد دغدغه‌مندی که ما را در پیشگیری از جرایم و تخلفات کمک می‌کنند، قدردانی شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس یادآور شد: آرای جایگزین حبس از مسائل مهم دیگری است که معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم باید با آموزش قضات، برگزاری جشنواره و سایر ابزار‌های تشویقی قضات را به صدور اینگونه آراء ترغیب کند تا از جمعیت کیفری کاسته شود چرا که بسیاری از جمعیت کیفری که به جای حبس می‌توانند خدمات مفیدتری به جامعه داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی با اشاره به نزدیک‌شدن به ایام انتخابات و برگزاری جلسات ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی فارس، افزود: قوه قضاییه به دور از هرگونه گرایش سیاسی نظارت مستقیمی بر عملکرد فعالان حوزه انتخابات دارد و مردم از ما توقع اجرای کامل قانون را دارند و باید مثل تمام دوره‌های انتخاباتی گذشته معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم به عنوان دبیرخانه این ستاد با هر نوع بی قانون بدون اغماض برخورد کند.

آیا این خبر مفید بود؟


دیدگاهتان را بنویسید