عوامل موثر بر کاهش زاد و ولد در کشور


ساعت: 16:11
تاریخ ارسال: 1401/04/14
کد خبر: 1881108

یک جامعه شناس نبود بستر و فرهنگ اقتصادی را دو عامل اصلی کاهش زاد و ولد و در نتیجه کاهش جمعیت جوان عنوان کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ عباس کاظمی جامعه شناس در گفت و گو با خبرنگار تهران نیوز با اشاره به مسیر سالمندی جامعه اظهار داشت: ساختار جمعیت با نشاط و پویایی آن رابطه مستقیم دارد و هر چه جامعه به سمت سالمندی پیش می رود، نشاط، تحرک و پویایی جامعه است. قطعا از این جامعه محو خواهد شد.

وی افزود: ساخت و مقابله با تحریم های دشمنان جز با جمعیت جوان و پرجنب و جوش امکان پذیر نیست و برتری و پیری هر جامعه ای توسط جوانان آن تعبیر و معنا می شود، لذا تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم داشتن کودکان و حرکت به سوی جوانان بسیار مناسب و بجاست.

این جامعه شناس یادآور شد: البته جمعیت قدیم کشور کارایی خاص خود را دارد اما برای حرکت موتور محرکه یک جامعه باید جوانان آن جامعه پای کار بیایند و با گسترش دانش علمی و حرکت به سمت کشور کمک کنند. دانش فراگیر .

کاظمی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ زاد و ولد دلایل زیادی دارد، ادامه داد: کاهش پایه اقتصادی، بی رغبتی به فرزندآوری، عدم فرهنگ سازی مناسب، ترس از گرانی ازدواج و …. عواملی که نقش بیشتری در کاهش نرخ تولد دارند.

وی خاطرنشان کرد: البته کاهش کسب و کار در ازدواج های دیرهنگام نیز نقش ویژه ای دارد و در نتیجه زاد و ولد کاهش می یابد و از هر جهت نقش اقتصاد، جامعه و فرهنگ به ویژه اقتصادی را با شدت بیشتری می بینیم. مسائلی که مسئولان باید به آن توجه کنند.

  حمله تند روزنامه اصولگرا به نمایندگان پس از گرفتن عکس یادگاری در امامزاده داوود

این جامعه شناس با بیان اینکه افزایش نرخ زاد و ولد نیازمند اعتماد است، تصریح کرد: تقویت اقتصاد مردم و فرهنگ سازی دو مقوله اصلی متناسب با ازدواج جوانان و افزایش زاد و ولد است و در این راستا مردم و مسئولان. نقش مهمی دارند.

کاظمی افزود: در حالی که با افزایش آمار ناباروری در کشور مواجه هستیم، از یک سو این افراد با افزایش فاجعه بار هزینه های درمان ناباروری مواجه هستند و این در حالی است که مسئولان باید با تسهیل درمان، مردم را به درمان تشویق کنند. ناباروری

انتهای پیام/*

دیدگاهتان را بنویسید